intervista

Basha i qëndron marrëveshjes kushtetuese Rama-Berisha të vitit 2008

Postuar në 15 Tetor, 2015 23:24

Partia Demokratike duket se nuk do të kërkojë ndryshim të sistemit zgjedhor, duke lënë në fuqi atë aktual, ku listat e kandidatëve hartohen nga kryetarët e partive sipas marrëveshjes kushtetuese Rama-Berisha të vitit 2008. I pyetur në emisionin “Top Story” për mundësinë e ndryshimit të sistemit sipas ligjit grek ku partia fituese merr një bonus deputetësh që i sigurojnë mazhorancën e thjeshtë, Basha tha se opozita i mëshon një vullneti të ri politik dhe jo përmirësimeve teknike në ligj.

Berisha: Nuk e di pse humbëm në zgjedhje, krisja në PD vetëm një perceptim

Postuar në 14 Tetor, 2015 00:00

Ish-kryeministri Sali Berisha ka folur për situatën aktuale në Partinë Demokratike, pas zërave për një përplasje mes ish-ministrave të qeverisë Berisha dhe kryetarit Lulzim Basha.

Ish-kryeministri mohoi të ketë një krisje në partinë më të madhe të opozitës duke thënë se ndarja që përflitet mes grupit të Lulzim Bashës dhe gardës së vjetër nuk ekziston. “Është vetëm një perceptim që një grup të rinjsh në Partinë Demokratike kanë një distancë me ministrat e qeverisë sime. Kjo nuk është e vërtetë”-ka theksuar Berisha në një intervistë për emisionin Studio e Hapur në News 24.

Busek: Europa e ka në traditë t’ju quajë të korruptuar, strategjia e Ramës me Serbinë nuk është e keqe

Postuar në 13 Tetor, 2015 20:21

Qasja e Europës me Ballkanin dhe diferencimi që u bëhet vendeve aspirante në raport me bllokun e shteteve anëtare ndërtohet mbi një hendek që vetë Brukseli e ka si një të keqe brenda vetes. Ndaj dhe etiketimi i vendeve të Europës Juglindore si të korrupruara sipas politikanit me përvojë Erhard Busek lidhet me një traditë që justifikon edhe etapat e negociatave mes dy palëve. Në një intervistë për gazetën “Dita” politikani austriak thotë se Bashkimi Evropian e di shumë mirë se e ka eksportuar korrupsionin në këto vende përmes kompanive që operojnë në to.

Tronditet sërish Kisha Katolike. Rrëfimi i priftit: Jam homoseksual dhe i lumtur (Foto)

Postuar në 03 Tetor, 2015 19:33

Skandalet seksuale që përndjekin kishën katolike duket se nuk kanë fund. Deklarata e klerikut polak dhe teologut Krzysztof Charamsa se ai është një homoseksual dhe prift i lumtur kanë  trazuar sërish ujërat në Selinë e Shenjtë.

Charamsa është  anëtar i Komisionit për Doktrinën e Fesë, sekretari i dytë i Komisionit Ndërkombëtar Teologjik të Kishës Katolike Romake dhe profesor në Universitetin  katolik Gregoriana. Të vërtetën e tij ai vendosi ta zbulojë në një intervistë për gazetën “Corriere Della Sera”.

Nishani në shërbim të dyshes Berisha-Meta: Letra paralajmërim për Ramën, s'ka rrezik destabilizimi

Postuar në 01 Tetor, 2015 10:01

Nishani në sinkron me Presidenti Nishani ka dhënë sqarimet e tij lidhur me letrën e Spartak Brahos, për një skenar destabilizimi të vendit, duke lënë të nënkuptohet se gjithçka është një lojë e kryeministrit Rama për të goditur Ilir Metën.

Edhe "Zëri i Amerikës" e zhgënjen Edi Ramën. Sa për zhvillimet..."Të gjitha stisje të Saliut"

Postuar në 30 Shtator, 2015 19:47

Pjesë nga intervista e Kryeministrit me "Zërin e Amerikës". 

…Nuk kemi dëgjuar shumë nga ju dhe çfarë bëri qeveria juaj?

"Bolshevizmi, fashizmi, ISIS...të gjitha janë forma nihilizmi"

Postuar në 29 Shtator, 2015 15:25

Martin Amis/ Shkrimtari i njohur anglez vjen në një intervistë për gazetën italiane “La Repubblica” ndërsa pritet që në Itali të dalë një nga librat e tij më të njohur “Zona e interesit” një roman mbi Shoah-në. Së shpejti, ky roman do të vijë në shqip nga shtëpia botuese “Saras”, e cila ka marrë të drejtën e botimit në gjuhën shqipe të këtij autori të rëndësishëm të kohës

Pse nuk lexoni letërsinë e re?

Pyetje për krimin dhe nacionalizmin. “Arkitekti” i imazhit përballet me probleme të imazhit...real

Postuar në 23 Shtator, 2015 15:02

Përgjegjësi ka media. Ky mendim po zë rrënjë në kokën e shumë njerëzve që shohin te mosndryshimi i gjendjes në Shqipëri, përgjegjësi edhe të gazetarëve. Kështu mendon edhe kryeministri aktual i Shqipërisë, Edi Rama, i përgatitur si politikan në laboratoret mediatike afër Partisë Socialiste. Madje duket se kaq larg ka shkuar në mosbesimin dhe stigmatizimin e medias, saqë pas “Selfie Tv” që ka krijuar vetë, e sheh keqinterpretimin e asaj që thotë vetë, si një ves të gazetarëve, por jo si paaftësi për disiplinuar mesazhet që kërkon të japë.

Arritje e qeverisë sipas Panaritit rritja e cilësisë së rrushit

Postuar në 17 Shtator, 2015 18:10

Një nga arritjet e sivjetshme të qeverisë është rritja e cilësisë së rrushit dhe perimeve. Nuk e thonë studime apo statistika, por sondazhe që Ministria e Bujqësisë thotë se ka kryer tek konsumatorët e huaj. Ndonëse nuk jep detaje si është zhvilluar ky sondazh, ministri Bujqësisë, Edmond Panariti shpjegon se si rrjedhojë e një kontrolli më rigoroz mbi cilësinë e farave dhe të fidanëve, por edhe të inputeve bujqësore të përdorura në procesin e prodhimit, këtë vit është rritur ndjeshëm cilësia e perimeve dhe frutave si në paraqitje ashtu dhe në shije.

Intervista/Kadare: "Të hapen dosjet. E vërteta për rastin "Kuteli"

Postuar në 14 Shtator, 2015 16:00

Shkrimtari Ismail Kadare në një intervistë përgjigjet për të gjitha “akuzat” e drejtpërdrejta bërë nga trashëgimtarët e Mitrush Kutelit, paraqitur në botimin më të fundit “Netë moldave”. Kadare për herë të parë tregon si është përkthyer në frëngjisht vepra e Kutelit, por mbetur e bllokuar, e pabotuar nga familjarët. Shkrimtari pohon se Kuteli nuk është dënuar si oficer fashist, por për çështjen e Kosovës. “Rasti Pasko”, fabrikimi i sajesave nga njerëz të krimit, ende midis nesh. Shkrimtari i njohur ka folur në mënyrë ekskluzive për gazetën “Standard”.

Pages

Subscribe to RSS - intervista