intervista

Intervista/Frangaj i përgjigjet nga portali i Fevziut Mero Bazes dhe Andi Bushatit për “Lagunën Blu”, por jo Partisë Demokratike

Postuar në 31 Tetor, 2015 20:55

I gjendur prej ditësh në fokus të mediave dhe analizave për një ndërtim në Golem, administratori i "TV Klan", Aleksandër Frangaj, u është përgjigjur komenteve në shtyp, por jo akuzave të ngritura nga Partia Demokratike për këtë çështje. Ai i quan shpifje pretendimet e gazetarëve Mero Baze e Andi Bushati se po favorizohet nga kryeministri për ndërtimin në fjalë.  

1. Ju jeni bërë ditët e fundit protagonist i një beteje mediatike që lidhet me Lagunën Blu. Pyetja e parë, pse nuk keni reaguar prej kaq ditësh dhe si qëndron e vërteta?

“Nuk kam thënë se më kanë përdhunuar”. Vërtet?(audio)

Postuar në 31 Tetor, 2015 15:14

E ka fajina gazetari/ja. Këtë thonë politikanët sa herë nuk dinë nga të rrotullohen, por këtë thonë edhe përfaqësues të kulturës e të artit. Të asaj kulture e të atij arti që i ka zënë derën këtij vendi e që kërkon dafina. Alida Hisku u shfaq në një intervistë për “shqiptarja.com” ku deklaronte se e kishin përdhunuar ish-oficerë të Sigurimit. Deklaratë e fortë, lajm i vërtetë, pse i rrallë kur dikush rrëfen përvojën e përdhunimit. Kështu që kushdo qoftë gazetari/ja vështirë se do nagtërrohej duke shpikur me nënkuptimse Alida Hiskun e kanë përdhunuar.

Rrëfim i Dritan Zaganit për Corriere Della Sera: Janë paguar vrasës shqiptarë të më eleminojnë fizikisht

Postuar në 25 Tetor, 2015 13:27

Dritan Zagani, ish-shefi antidrogës së Fierit strehohet në një vend sekret në Zvicër ku dhe ka kërkuar azil politik. Corriere Della Sera e ka intervistuar duke e pyetur për arsyet e largimit nga Italia ku ai qëndroi disa muaj pas ikjes nga Shqipëria. Zagani thotë se ndihej I kërcënuar me jetë nga vrasës shqiptarë të paguar.

"Gabuam në luftën e Irakut. ISIS, deri diku pasojë e saj”

Postuar në 25 Tetor, 2015 12:57

Ajo që mediat perëndimore e kanë thënë prej kohësh u pranu më në fund puboikisht nga një prej protagonistëve të luftës në Irak. Ish-kryeministri britanik, Tony BlAir, ka kërkuar falje gjatë një interviste për CNN, duke pranuar se angazhimit ushtarak në Irak në vitin 2003 i ka munguar tërësisht vlerësimi strategjik. “Unë kërkoj falje për faktin se të dhënat e shërbimeve sekrete që morëm ishin të gabuara. Unë gjithashtu kërkoj falje për disa nga gabimet në planifikim dhe sigurisht, gabimi ynë në të kuptuarit e asaj që do të pasonte nëse ne rrëzonim regjimin e Sadam Huseinit”, tha Blair.

Disa receta për Canin nga ish-ministri Angjeli në faqet e gazetës “Shekulli”

Postuar në 25 Tetor, 2015 10:52

Ajo çfarë është bërë mirë dhe çfarë nuk ka shkuar siç duhet është një trajektore që për ish-ministrin e Financave, Anastas Angjeli mund të përkufizojë ecurinë e ekonomisë sot dhe politikat e ndjekura në këtë 2 vjeçar të qeverisë. Angjeli është intervistuar nga gazeta “shekulli”, një e përditshme afër qeverisë për të dhënë konsiderata mbi aksionet e ndërmarra nga qeveria dhe reformën fiskale që mban autorësinë e ministrit aktual, Shkëlqim Cani.

Alfred Peza u përgjigjet skeptikëve: Kjo qeveri është si dielli për shqiptarët

Postuar në 24 Tetor, 2015 11:56

Deputeti i Peqinit Alfred Peza u jep përgjigje të gjithë skeptikëve që kanë vënë në diskutim performancën e qeverisë në këto dy vite. Në një intervistë për gazetën Mapo ai është munduar ta shpjegojë me një karahasim vlerësimin e tij për qeverinë dhe sesi duhet ta shohin shqiptarët koalicionin Rama-Meta.

Prodi: "Kemi bërë të njëjtat gabime në disa çështje"

Postuar në 18 Tetor, 2015 22:06

Ish-Kryeministri Romano Prodi rrëfen kujtimet e tij nga vizita në vitin 1997; marrëdhëniet me Shqipërinë dhe politikanët; një leksion për Europën lidhur me krizën e emigracionit dhe mbi rrugën e Shqipërisë për në Bashkimin Europian.

Basha i qëndron marrëveshjes kushtetuese Rama-Berisha të vitit 2008

Postuar në 15 Tetor, 2015 23:24

Partia Demokratike duket se nuk do të kërkojë ndryshim të sistemit zgjedhor, duke lënë në fuqi atë aktual, ku listat e kandidatëve hartohen nga kryetarët e partive sipas marrëveshjes kushtetuese Rama-Berisha të vitit 2008. I pyetur në emisionin “Top Story” për mundësinë e ndryshimit të sistemit sipas ligjit grek ku partia fituese merr një bonus deputetësh që i sigurojnë mazhorancën e thjeshtë, Basha tha se opozita i mëshon një vullneti të ri politik dhe jo përmirësimeve teknike në ligj.

Berisha: Nuk e di pse humbëm në zgjedhje, krisja në PD vetëm një perceptim

Postuar në 14 Tetor, 2015 00:00

Ish-kryeministri Sali Berisha ka folur për situatën aktuale në Partinë Demokratike, pas zërave për një përplasje mes ish-ministrave të qeverisë Berisha dhe kryetarit Lulzim Basha.

Ish-kryeministri mohoi të ketë një krisje në partinë më të madhe të opozitës duke thënë se ndarja që përflitet mes grupit të Lulzim Bashës dhe gardës së vjetër nuk ekziston. “Është vetëm një perceptim që një grup të rinjsh në Partinë Demokratike kanë një distancë me ministrat e qeverisë sime. Kjo nuk është e vërtetë”-ka theksuar Berisha në një intervistë për emisionin Studio e Hapur në News 24.

Busek: Europa e ka në traditë t’ju quajë të korruptuar, strategjia e Ramës me Serbinë nuk është e keqe

Postuar në 13 Tetor, 2015 20:21

Qasja e Europës me Ballkanin dhe diferencimi që u bëhet vendeve aspirante në raport me bllokun e shteteve anëtare ndërtohet mbi një hendek që vetë Brukseli e ka si një të keqe brenda vetes. Ndaj dhe etiketimi i vendeve të Europës Juglindore si të korrupruara sipas politikanit me përvojë Erhard Busek lidhet me një traditë që justifikon edhe etapat e negociatave mes dy palëve. Në një intervistë për gazetën “Dita” politikani austriak thotë se Bashkimi Evropian e di shumë mirë se e ka eksportuar korrupsionin në këto vende përmes kompanive që operojnë në to.

Pages

Subscribe to RSS - intervista