integrimi

Bashkimi nacional i shqiptarëve e përjashton këtë klasë politike

Postuar në 21 Prill, 2017 13:10

Beogradi zyrtar po luan për disa ditë rresht me kartën e shqetësimit nga deklaratat nacionaliste të politikanëve shqiptarë. Shkak u bë deklarata e kryeministrit të Shqipërisë, Edi Rama, për “Politico”, ku në respekt të një frekuence 3 mujore, Edi Rama u rishfaq me gogolin e nacionalizmit shqiptar dhe projektit të bashkimit të Shqipërisë me Kosovën, si alternativë ndaj dështimit të anëtarësimit në BE. Deklaratën e tij e pasoi presidenti I Kosovës, Hashim Thaçi, në garë për epërsi morale në botën shqiptare, e mandej edhe Jonuz Musliu në Luginën e Preshevës.

Më 25 mars zyrtarizohet një tjetër BE - Europa e shumë shpejtësive

Postuar në 07 Mars, 2017 09:13

Gjermania, Franca, Italia dhe Spanja kanë rënë dakord se shpëtimi i BE-së nga “shpërthimi” siç e quan presidenti francez, Hollande, është vetëm kalimi drejt një Europe me shumë shpejtësi. Gjatë një takimi në Versaille të Francës, drejtuesit e këtyre shteteve kanë dakordësuar ndryshimin e modelit ekzistues të integrimit, që do të shërbente si për të relaksuar tensionet e brendshme, ashtu edhe për të dhënë një përgjigje nga daljes së Britanisë së Madhe nga blloku I 27 vendeve.

Greqia s’ka ndërmend veton për Shqipërinë, Kotzias: Takohemi në BE!

Postuar në 24 Janar, 2017 09:31

Ministri i jashtëm grek, Nikos Kotzias, ka deklaruar se Athina kërkon t’i zgjidhë gjithë problemet me Tiranën, mbi bazën e të drejtës ndërkombëtare. Ai gjithashtu ka shtuar se pala greke nuk me sheh të nevojshme vendosjen e vetos për hapjen e negociatave të anëtarësimit të Shqipërisë në BE, pasi sipas tij Shqipërisë i janë vënë kushte nga Brukseli.

Jo rolit të Turqisë , Meta: Në politikën rajonale do të mbështetemi te Italia dhe Greqia

Postuar në 10 Janar, 2017 09:19

Kryetari i Kuvendit, Ilir Meta, ka publikuar në fund të dhjetorit 2016 një opinion në New Europe me titull: “Një partner i besueshëm dhe solid për axhendën euroatlantike në Ballkan”. 
Opinioni i afrohet një skice të qëndrimeve dhe drejtimeve të përgjithshme të politikës së jashtme të vendit tonë për të afirmuar modelin e deri para 3 viteve për qasje të moderuar ndaj problemeve dhe përçim të sigurisë si pasojë e tyre. 

Shteti komb – zgjidhja(në letër) për Ballkanin

Postuar në 22 Dhjetor, 2016 11:08

Politika perëndimore duhet të adresojë nacionalizmin si zgjidhje për paqen në Ballkan. Kjo është pak a shumë ideja që hidhet në një shkrim të publikuar në “Foreign Affairs” nga autori Timothy Less, drejtor I Nova Europa, një konsulent mbi politikat e riskut dhe ish-diplomat. Ai e nis shkrimin me pretendimet me karakter nacionalist të minoriteteve në Ballkan, të shqiptarëve, serbëve dhe kroatëve. Popuj që janë të shpërndarë në Ballkanin Perëndimor, zona më e pastabilizuar në Europë.

Marrëdhëniet mes BE-së dhe Ballkanit Perëndimor, jetike**

Postuar në 16 Dhjetor, 2016 08:46

Gjatë dy viteve të fundit, migrimi i paprecedent dhe sfidat e sigurisë e kanë vënë në pikëpyetje elasticitetin e Evropës dhe fqinjësinë e saj të afërt në shumë nivele. Njëkohësisht, është provuar se këto çështje janë mundësi për bashkëpunim më të madh, lidhje më të ngushta dhe marrëdhënie të thelluara në Evropë, si rajon dhe si kontinent, përtej kombësisë apo anëtarësisë në BE.

Hahn përsërit formulën: “Pa Ballkanin Perëndimor, BE-ja është e paplotë”

Postuar në 11 Dhjetor, 2016 21:01

Pa Ballkanin Perëndimor Bashkimi Europian nuk do të jetë i plotë. Ky është pohimi që Komisioneri i BE-së për Zgjerimin, Johannes Hahn, ka bërë në një intervistë për të përditshmen e Banja Lukës, “Nezavisne novine”.

Ekonomitë e BE-së dhe Ballkanit Perëndimor janë të ndërlidhura. Ne ndajmë të njëjtat qëllime për prosperitetin ekonomik dhe kjo është arsyeja pse BE-ja ka zgjeruar interesin përmes të garantuar që vendevet e Ballkanit Ekonomik të jenë ekonomikisht gati për t’u anëtarësuar”, tha Hahn.

Ballkani Perëndimor: “Predikojnë pafundësisht Europën dhe demokracinë, po ndërtojnë qeverisje autoritariste”

Postuar në 10 Dhjetor, 2016 12:35

"Zgjerimi i BE-së drejt Ballkanit Perëndimor mund të jetë akti që mund t’i sjellë edhe vetë unionit funksionimin e vet demokratik". Kështu shkruan në një opinion të vetin Dr. Vedran Džihić nga universiteti i Vjenës, sipas të cilit impasi i integrimit përmes fazave tranzitore, po polarizon shoqëritë në lëtë rajon. Ky është një pohim që e vendos Ballkanin në fokus të debatit europian për pabarazinë dhe duke dhënë zgjidhje do të jetësonte një realitet që predikohet shumë.

Progres Raporti 2016 i BE/ Ilir Meta, ndër “faktorët kryesorë” të ngërçit të integrimit

Postuar në 08 Dhjetor, 2016 17:16

Nëse do të lexojmë me vëmendje Progres-Raportet e Bashkimit Evropian kuptohet menjëherë se ku qëndrojnë problematikat që duhet të zgjidhë Shqipëria për të përparuar në rrugën e integrimit. Mediat-fason tradicionale mjaftohen duke “transportuar” fjalët e politikanëve tanë, gjatë takimeve me zyrtarë të Bashkimit Evropian, dhe duke e marrë përmbajtjen e tyre të përgjithshme si përparim të Shqipërisë në rrugëtimin Evropian.

Lojë me deklarata. Takimi Meta - Hahn, Zyra e Kuvendit evidenton edhe ligjin për dekriminalizimin

Postuar në 07 Dhjetor, 2016 13:41

Që qeveria aktuale ka dy axhenda në raport me progresionin e pushtetit që administrojnë PS dhe LSI kjo është e dukshme. Kjo bën që edhe qëndrimet e qeverisë lidhur me çështjet të politikës së brendshme dhe asaj të jashtme të jenë me dy valenca. Teksa kryeministri Rama përpiqet të bindë opinionin se kushti që mban peng është ligji i Vetting-ut, aleati i tij në qeveri thotë se ka një listë kushtesh.

Pages

Subscribe to RSS - integrimi