imuniteti

Zbulim i papritur, imuniteti prodhon antitrupa të ngjashëm për ethet tropikale dhe CoVid-19

Postuar në 21 Shtator, 2020 22:34

CoVid-19 po provohet përherë e më shumë se nuk është një virus tërësisht i ri. Dhe se imuniteti i njeriut është i përgatitur për ta luftuar atë, por që si në çdo sëmundje ai mundet të provokojë raste të rënda, apo edhe fatalitete. 

Sfida e CoVid-19, dyshimet mbi vaksinën dhe të panjohurat e imunitetit të njeriut

Postuar në 17 Gusht, 2020 04:35

Përgjigja ndaj koronavirusit të tanishëm është zhvendosur drejt imunologjisë. 6-7 muaj pandemi me 20 milionë të prekur zyrtarisht dhe qindra mijëra të vdekur, kanë prodhuar të paktën një përvojë klinike të mjaftueshme dhe një bazë statistikore që mund të ndihmojë në zgjidhjen e këtij problemi. Megjithës perspektiva imunologjike kufizon shqyrtimin duke vendosur një relacion të veprimit të virusit me njeriun në funksion të fitores mbi të, ajo mbetet së paku një qasje më racionale sesa kundërveprimi reaktiv i fazës së parë.

Ishte gjithçka, por sidomos një kaos ku gabuan të gjithë*

Postuar në 21 Korrik, 2020 04:20

 

Kjo nuk është një akuzë, por një vlerësim i pamëshirshëm i situatës së tanishme. Ndoshta duhet të qëlloj veten me pëllëmbë për shkak se e kam parë për shumë kohë me panik CoVid-19. Jam po ashtu disi i mëriztur me shumë imunologë që deri më tani ia kanë lënë diskutimin mbi koronavirusin voirologëve dhe epidemiologëve. Ndjej se është koha të kritikohen disa nga deklarimet publike kryesore, tërësisht të gabuara për këtë virus.

Së pari, ishte gabim të deklarohej se ky ishte një virus i ri.

Sulçebe: Covid-19 nuk lë pasoja në sistemin imunitar

Postuar në 23 Maj, 2020 17:23

Mjeku imunolog, Genc Sulçebe të shtunën është shprehur se koronavirusi është një sëmundje virusale e cila transmetohet nëpërmjet rrugëve respiratore, por që nuk e dëmton imunitetin e njeriut. Gjatë një lidhje me Skype për televizionin TVT, Sulçebe tha se imuniteti jonë është aleat në luftën ndaj virusit Covid-19.

Në mbrojtje të shërbimit konsullor, zv.ministri i Jashtëm: “Problemet, pjesë e inercisë së të shkuarës. Nuk kemi për t’i mbrojtur shkelësit e ligjit”

Postuar në 08 Mars, 2016 09:57

Zv.ministri i Jashtëm i Shqipërisë, Halil Hyseni, ardhur në detyrë nga radhët e PDIU-së, publikon sot në gazetën “Shekulli” një shkrim mbi situatën në shërbimin konsullor të vendit tonë. Duke marrë shkas nga investigimi i bërë nga emisioni “Stop”, Hyseni deklaron se, ndonëse denoncimi i ngjarjeve të tilla vetëm sa e shëndosh klimën dhe punën e shërbimit, në tërësi ai nukmduhet të hedhë baltë mbi të. Zv.ministri shkruan madje se “Sistemi ynë i shërbimit konsullor është i krahasueshëm me të kujtëdo vëndi të përparuar, përmirësimet që po bëhen e bëjnë edhe me të vlefshëm atë.

Shpresa për kurimin përfundimtar të leuçemisë

Postuar në 16 Shkurt, 2016 15:40

Duket se shpresa për kurimin definitiv të leuçemisë është rritur në mënyrë thelbësore me një kurë të re që operon në nivel qelizor. Lajmi bëhet i ditur nga Sky Neës, sipas të cilit nga përdorimi i medikamentit të ri u arrit shërimi i 9 nga 10 pacientëve me leuçemi të avancuar, 4 nga 5 pacientë me kancer të një lloji tjetër në gjak, reaguan pozitivisht. Teknika e përdorur konsiston në zhvendosjen nga pacientët të qelizave imunitare, të quajtura qelizat – T dhe atashimi në to i molekulave me “receptor” që shënjestrojnë kancerin. Më pas këto qeliza infuzohen sërish te pacienti.

Seksi oral rrit mundësinë e zhvillimit të disa tumoreve

Postuar në 23 Janar, 2016 16:44

Një studim nga “Albert Einstein College of Medicine” në Neë York ka zbuluar se seksi oral rrit mundësinë e tumoreve vdekjeprurës. Sipas studimi transmetimi virusal përmes gojës gjatë aktit seksual rrit me 22 herë zhvillimin e një tumori në tru, apo në fyt. Studimi sugjeron se seksi oral është shkaktar kryesor i përcjelljes së Human Papilloma Virus, që provokon sëmundje seksuale. Ky virus i prek thuajse të gjithë në një fazë të jetës dhe zakonisht sistemi imunitar e lufton atë, por në disa raste ai çon në tumore të ndryshme.

Prokuroria kërkon nga Kuvendi i Shqipërisë heqjen e imunitetit për Armando Prengën

Postuar në 06 Shtator, 2015 11:16

Armando Prenga duket se po shkon drejt arrestimit nga prokuroria. Kjo e fundit i ëhstë drejtuar Kuvendit të Shqipërisë, dje në darkë, me një kërkesë zyrtare përmes së cilës kërkohet miratimi i arrestit në flagrancë dhe heqja e imunitetit parlamentar për shkak të tri akuzave të ngritura. Prokuroria ka zbatuat kështu afatet ligjore të parashikuara, duke bërë të qartë se Prenga po shkon drejt marrjes si i pandehur. Ka tri akuza që rëndojnë mbi deputetin socialist të përfshirë në ngjarjen e Patokut, ku ai dhe disa të tjerë u konfliktuan me pjesëtarë të familjes Çali.

Subscribe to RSS - imuniteti