importi

Ndotje e mjedisit apo lobim? Ndalimi i importit të makinave u paralajmërua në panairin e “Auto Sallon"

Postuar në 21 Nëntor, 2018 00:06

Vendimi i ndalimit të importit të makinave të prodhuara para 2010 është paralajmëruar nga Ministri i Mjedisit dhe Turizmit, Blendi Klosi, gjatë panairit të makinave të organizuar nga Auto Sallon, vitin e shkuar. Sakaq ende nuk dihet nëse do të rinovohet kontrata me kompaninë e kolaudimit, të cilës i mbaron afati i kontratës në shtator të vitit 2019.

TemaTv

Ndalimi i importit të makinave, kush gënjen: Kryeministri apo Ministria e Mjedisit?

Postuar në 02 Nëntor, 2018 13:02

Sot kryeministri Edi Rama ka marrë përsirpër të mbrojë edhe vendimin për ndalimin  importit të nakinave që janë prodhuar para vitit 2009. Përmes një materiali video, Rama thotë se vendimi niset nga motivet për të luftuar ndotjen. Dhe për këtë jep disa shifra ku bie në sy shifra se 80% e makinave janë Euro 3. Makinat Euro 3 quhen makinat që janë prodhim i vitit 2000, pra që kanë më shumë sesa 15 vjet që janë prodhuar.

Trump ndalon importin e makinave luksoze nga Gjermania: Nuk do të shihet asnjë Mercedez në Fifth Avenue

Postuar në 31 Maj, 2018 14:37

Lufta ekonomike dhe tregëtare e presidentit amerikan Donald Trump ka kapur nivele të tjera me publikimin e një raporti që bën me dije se SHBA ka ndërmend të ndalojë importin e makinave luksoze nga Gjermania.

Rrjeti CNBC ka publikuar një material sipas të cilit Trump ka ndërmend të ndalojë importin e makinave luksoze gjermane dhe se këtë gjë ia ka theksuar në takim edhe presidentit francez, Emmanuel Macron, të cilit thuhet se i është shprehur se:

Ndalimi do të vijojë deri sa në Fifth Avenue në New York të mos shihe më Mercedez

Skandali i mishit nga Belgjika, autoritetet belge injoruan ankesën e Kosovës për 18 muaj

Postuar në 13 Mars, 2018 12:45

Lajmi I importeve të mishit me etiketa të falsifikuara në Kosovës ka gjetur vend edhe në mediat në Europë. Gazeta blege “Het Laatste Nieuws” shkruan se autoritetet kosovare kishin njoftuar kolegët belgë për mundësinë e mashtrimit që në shtator të vitit 2016, por blegët nisën hetimet vetëm 18 muaj më pas. Ministry belg i Bujqësisë citohet të jetë shprehur se agjencia e ushqimit do t’i nënshtrohet auditit.

Jemi në prag të luftërave tregtare

Postuar në 24 Shkurt, 2018 16:33

Organizata Botërore e Tregtisë  paralajmëron se tarifat e reja të vendosura nga SHBA dhe reagimi i zemëruar  disa vendeve si Kina shtojnë rrezikun e luftrave tregtare. "Luftërat komerciale mund të shpërthejnë në çdo kohë dhe në mënyra që nuk presim"-tha drejtori i përgjithshëm i OBT-së,  Hobert Azevedu, duke folur për Agjencinë Gjermane në Gjenevë.

"Ajo që nuk duhet është që një anëtar të miratojë masa që një anëtar tjetër mund t’i konsiderojë të njëanshëme dhe kështu të reagojë në mënyrë të paarsyeshme, duke nisur hakmarrjen”- shtoi Azevedo.

Mbyllja e thertoreve/7 mijë krerë të imëta të importuara nga Rumania në dy muaj (Video)

Postuar në 23 Dhjetor, 2017 19:11

Vendimi i qeverisë shqiptare për të disiplinuar therjen e mishit ka dhënë efektet e para në importin e krerëve të imta. Bazuar edhe në të dhënat e INSTAT importi i mishit është rritur në vlerë. Klan Plus flet pér 7 mijë qingja dhe keca të importuar vetëm dy muajt e fundit.  

Kujt i shërbeu dhe për çfarë u bë mbyllja e thertoreve në mbarë vendin?

Postuar në 11 Nëntor, 2017 13:55

Ish-ministri i Bujqësisë, Edmond Panariti shkruan në profilin e tij në Facebook se pas mbylljes së thertoreve ka një rritje të sasisë së mishit të importit. Një pasojë sipas tij jo e paparashikuar, e ndoshta e lobuar. Me pretekstin e sigurisë ushqimore, qeveria i ra shkurt edhe kësaj radhe, duke hapur rrugën e importeve me etiketa të standardit, por që shpërfillin kërkesën e konsumatorit shqiptar. 

Tërheqja e qeverisë nga ligji i mbetjeve, lajm i mirë. Mungesa e arsyeve, lajm i keq

Postuar në 20 Shtator, 2017 12:02

Sot në Komisionin Parlamentar të Veprimtarive Prodhuese është debatuar për ligjin e mbetjeve. Një ditë më parë, Partia Socialiste tërhoqi projektligjin duke argumentuar se do ta diskutojë me komunitetetet. Më tej akoma, si për të konfirmuar këtë reflektim, propozesi i projektit, Eduard Shalsi, është tërhequr nga nisma, duke deklaruar se opinioni është manipuluar.

Kreu i AKIP: Plehërat e importit do të digjen në Shqipëri

Postuar në 19 Shtator, 2017 18:15

Arsyeja se përse kundërshtohet importi i mbetjeve është se ato do të digjen në inceratorët që po ndërtohen në Shqipëri. Sipas kreut të AKIP Andi Tepelena, Djegia e tyre është vdekjeprurëse. Sipas Tepelenës mbetjet duhen ricikluar dhe jo të digjen. 

TemaTv

KESH në vështirësi për blerjen e energjisë, BB nuk lëvron fondin

Postuar në 07 Gusht, 2017 19:49

Shqipëria po e paguan shtrenjtë thatësirën dhe sytë e Koropratës Elektroenergjetike janë nga importi. Por në kushtet kur prodhimi vendas siguron më pak se 20% të nevojave, shpenzimet për blerjet energjisë kanë vënë në vështirësi Korporatën.

Pages

Subscribe to RSS - importi