Imazhi

Ndryshon sërish rekomandimet. Epidemia vë në diskutim besueshmërinë e OBSh-së

Postuar në 09 Qershor, 2020 00:20

Kanë kaluar tashmë rreth 7 muaj që nga fillimi i epidemisë së koronavirusit, por shkenca dhe institucionet ndërkombëtare nuk kanë ende nuk përgjigje zyrtare përfundimtare rreth një protokolli të sëmundjes dhe trajtimit të saj. 

Oferta e opozitës

Postuar në 26 Tetor, 2019 14:51

Ka një lloj përpjekjeje komike të disa mediave apo gazetarëve pranë opozitës për të krijuar profile të opozitarit të duhur për opinionin. Njëherë është Ilir Meta që përpiqet përditë të tejkalojë veten, duke mos fshehur ambicien e vet për të qenë edhe tip i modës.

Kur qeveris si operator turistik

Postuar në 08 Qershor, 2019 15:54

Sot një zyrtar i Departamentit Amerikan të Shtetit, Mathew Palmer ka dhënë një intervistë përmes së cilës ka cilësuar se dhuna është e papranueshme në protestat e opozitës. Ky është një qëndrim publik që nuk ka nevojë për komente. Në fund të fundit, edhe në zona ku SHBA financon grupe që reagojnë me dhunë, apelojnë kundër dhunës. Ndaj qëndrime të kësaj natyre nuk kanë shumë nevojë për interpretim. Por kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, nuk e ka lënë rastin t’i ikë, duke tentuar të përdorë një deklaratë të tillë kundër protestës së sotme të opozitës.

Shake baby shake...!

Postuar në 06 Qershor, 2019 20:08

Imazhi është preokupimi kryesor i kësaj qeverie që duhet thënë se ka korrur jo pak sukses në këtë drejtim.  Kur punon me Edin nuk ka rëndësi përmbajta,  mjafton të jesh profesiont në dukje buzëqeshje, pozim, gjestikulim etj..

Është nga ato raste ku suksesi parathuhet.  Shembulli më i mirë është Edi me me poturet dhe atletet e tij të veçanta, pas tij kllouni Erion Veliaj  apo zonja Belinda.

Boja e zezë është Korrupsioni, jo ajo mbi muret e Ministrisë së Brendshme

Postuar në 28 Mars, 2019 17:08

Gjatë protestës së sotme të opozitës një qytetar leu me bojë të zezë muret e MInistrisë së Brendshme. Kaq u desh që moralistët në krye të qeverisë të nisin avazin.

Gati për eksport nëpër botë produkti më i ri për nxirjen e Shqipërisë, - shkruan kryeministri Edi Rama.

Ministri i Brendshëm, mesa duket i autosugjestionuar nga aftësitë e veta e lexon pak më ndryshe:

Sforcimi për ta trajtuar krizën si çështje imazhi

Postuar në 26 Mars, 2019 12:29

Vendimi i opozitës për djegien e mandateve ka çoroditur një pjesë të madhe të shumicës qeverisëse dhe mediave apo gazetarëve të saj.Nuk po arrihet të artikulohet më shumë sesa akuza e kryeministrit që është: ky vendim dëmton imazhin e vendit.

Mirëpo nëse do shfletojmë edhe në internet mediat pranë z. Rama, analizat e ndryshme dhe vetë kryeministrin, do të shohim të njëjtën gjuhë: opozita me shfaqjet e veta parlamentare dhe propagandën anglisht kundër qeverisë ka dëmtuar imazhin e vendit.

E provon njëherë edhe si operator turistik

Postuar në 07 Mars, 2019 23:28

Kam siklet t’u shpjegoj të huajve që pyesin si ka mundësi që opozita juaj e përçmon atdheun.

Ose: dhuna dëmton turizmin, ekonominë dhe imazhin.

Këto janë recetat çmobilizuese dhe minidiversionet e një kryeministri që bën rolin e operatorit turistik, ose të guidës turistike që po i bien myshterinjtë.

Kur krishterimi dhe islami bashkoheshin nga imazhi i lindjes së Krishtit

Postuar në 30 Dhjetor, 2016 08:38

Një shëtitje nëpër rrugët e kryeqytetit këtyre ditëve para dhe pas Krishtlindjeve, të ndriçuara me mijëra xixëllonja, në rrugë dhe vitrina të mbushura me reklama, me dyqane plot me njerëz në vrullin e konsumit të dhuratave, përbëjnë dëshmi për mënyrën se si në varfërinë dhe përulësinë e ngjarjes së Lindjes së Krishtit, bota moderne, e shkëputur nga përmbajtja shpirtërore e ngjarjes, i është përgjigjur asaj me epsh të pangopshëm për konsum dhe demonstrim pasurie, si edhe me epërsinë e pushtetit dhe të zotërimit.

Gënjeshtari që po i kushton shtrenjtë Shqipërisë

Postuar në 29 Nëntor, 2016 13:30

Kjo që po shohim së fundmi të ndodhë është një dhuratë falas për fundvitin. Mjaftoi një jo nga Gjermania për të gjunjëzuar kryeministrin e kapardisur të Shqipërisë, i cili po bombardon opinionin me fjali që nuk bëjënë sens. Nga njëra anë kemi këmbënguljen për të thënë se nuk ka një "jo", nga ana tjetër thuhet se do të duhet të presim dhjetorin për të parë një dritë jeshile.

Nuk duhen burra, mjafton zbatimi i Ligjit

Postuar në 05 Gusht, 2016 15:03

Kryetari i Lëvizjes Socialiste për Integrim ka nisur një fushatë mediatike për rregullimin e imazhit përmes së cilës po synon të riafirmojë forcën e vet. Ose profilin e një njeriu të fortë në politikë dhe që e mban presionin. Atë malësorin pra nga Skrapari që mund ta gjejmë në figura si Xhelal Staravecka, Riza Cerova, apo Mestan Ujaniku. Edhe pse këta të tre provuan se nuk kishin talentin e malësorit alla Meta, për ta dredhur e mandej për t’u shfaqur si më i zoti.  Dhe e ka bërë jo pak herë këtë.

Pages

Subscribe to RSS - Imazhi