ilaçet

Zbulimi i papritur/ Ilaçet kundër AIDS luftojnë sëmundjen që shkakton humbjen e shikimit

Postuar në 06 Shkurt, 2021 16:55

Disa ilaçe që përdoren për trajtimin e SIDA-s mund të neutralizojnë shkakun kryesor të humbjes së shikimit. Zbulimi i papritur përmbys bindjen themelore të deritanishme për AND-në.

Pse i braktisën antibiotikët gjigantët e farmaceutikës?

Postuar në 13 Janar, 2021 00:29

Që prej vitit 1960, bakteret dhe mikroorganizmat e tjerë janë bërë më rezistentë ndaj ilaçeve antimikrobiale. Kjo ka sjellë si pasojë rritjen e vdekjeve. Sëmundjet që lidhen me këtë u marrin jetën rreth 700 mijë njerëzve çdo vit, por përllogaritet që kjo shifër mund të shkojë në 10 milionë në vit nëse nuk bëhet diçka. Kjo shifër është shumë më e madhe se numri i atyre që vdesin aktualisht në botë nga kanceri çdo vit. Më pak antibiotikë të rinj po hidhen në treg; klasa e fundit krejtësisht origjinale e antibiotikëve u zbulua në fund të viteve 1980.

Covid-19 / Debati për parandalimin me ilaçe të dëmit që u shkakton virusi mushkërive  

Postuar në 19 Dhjetor, 2020 14:41

Një nga elementët më të frikshëm të Covid-19 është se edhe në mesin e atyre që i mbijetojnë sëmundjes, dëmtimi i mushkërive është afatgjatë dhe mbetet e paqartë nëse indi do të rikuperohet plotësisht me kalimin e kohës. Dëmtimi që shkakton Covid-19 mund të jetë aq i rëndë, sa që në disa raste pacientë kanë nevojë për një transplant mushkërie, në mënyrë që të mbijetojnë.

Agjencia Europiane e Barnave: Nuk çon virusi në vetëvrasje. Disa ilaçe, PO

Postuar në 29 Nëntor, 2020 14:23

Më 11 nëntor të këtij viti, kryeministri Edi Rama deklaronte publikisht ndër të tjera se:

Një nga pasojat e futjes së këtij armiku të padukshëm në trupin e njeriut është edhe nxitja për të vrarë veten, e cila është e materializuar

CoVid - 19 prek edhe Irakun, Kuvajtin,Bahreinin dhe Afganistanin

Postuar në 24 Shkurt, 2020 12:58

Iraku, Bahreini, Afganistani dhe Kuvajti kanë raportuar rastet e para të pacientëve me koronaviorus, që sipas tyre lidhen të gjithë me kontaktin me Iranin. Në Kuvajt u konstatuan tre raste mes 700 personave që u evakuuan nga qyteti verilindor i Iranit, Mashhad. Në Bahrein njoftimin e ka dhënë Ministria e Shëndetësisë që raportoi se një qytetar ka rezultuar pozitiv pasi ishte kthyer nga Irani.

Taksë ‘private’ shtesë për ilaçet, SICPA kërkon 3 milionë euro në vit

Postuar në 18 Tetor, 2016 14:52

Qeveria shqiptare ka ndër mend të marrë përsipër një detyrim tjetër kontraktual me vlerë prej minimalisht 3 milionë euro dhe ka premtuar t’ia japë këto para kompanisë SICPA, e cila sakaq ka arkëtuar gati 26 milionë euro nga shitja e pullave të akcizës së cigareve e alkoolit, pavarësisht se rritja e premtuar e të ardhurave në buxhetin e shtetit gjatë kohës së zbatimit të këtij koncesioni ka rezultuar zhgënjyese.

Koncensioni rrit cmimet e ilaceve me mbi 2.4 për qind

Postuar në 14 Tetor, 2016 14:21

Me miratimin e kontratës së ndryshuar koncensionare për pullat e sigurisë së ilaçeve, çmimi i tyre do të rritet në mënyrë të menjëhershme mbi 2.4 për qind. Ndërkohë përfitimet e koncensionarit SICPA parashikohet të jenë edhe më të larta pasi do kryejë edhe shërbime të tjera.

"TemaTv"

PD akuzon: Ministria e Shëndetësisë, kliente e kompanisë së Vilma Nushit

Postuar në 20 Nëntor, 2015 16:39

Partia Demokratike ka denoncuar sot përmes përfaqësueses së vet, Grida Duma, praktikat prokuruese të Ministrisë së Shëndetësisë, të cilat sipas Dumës kanë çuar para drejt një kompanie të vetme. “Nuk janë letra, as dokumenta tenderi, janë në të vërtetë sëmundja e shëndetësisë tonë. Këta janë milionat që Ilir Beqja i ka dhënë Vilma Nushit për blerje ilaçesh. Këto janë paratë që pasurojnë shoqen e partisë socialiste. Prej dy vitesh Ilir Beqja shpall fituese kompaninë TRIMED. Nëse shfletoni këto faqe tenderash, ju do shihni këtë emër. TRIMED, TRIMED fituese.

Majko flet për ilaçet dhe karburantet: Po bëhet nami me kontrabandë

Postuar në 08 Tetor, 2015 08:42

Ish­kryeministri, Pandeli Majko, ka deklaruar dje gjatë mbledhjes së Komisionit të Ligjeve se në Shqipëri po bëhet nami me kontrabandën e ilaçeve dhe të naftës. “Panorama” raporton se Majko në fjalën e tij ka sulmuar indirekt institucionet doganore dhe tatimore, duke thënë se po lejojnë futjen në vendin tonë të barnave kontrabandë, dhe se ndryshimet synojnë që t’i fusin në burg abuzuesit.

Subscribe to RSS - ilaçet