holande

Rindërtohet busti tredimensional i Çezarit

Postuar në 25 Qershor, 2018 12:37

Një rindërtim tre-dimensional i bustit të Jul Çezarit zbulon për herë të parë se si ishte saktësisht pamja e këtij strategu i madh, i cili la gjurmën e tij në historinë e Perandorisë Romake. Elementi dominues i bustit është padyshim forma e çuditshme e kafkës së Cezarit. Prezantimi u bë të premten në Muzeun Kombëtar të Antikiteteve në qytetin holandez të Leiden, bashkë me publikimin e një biografie të re të Cezarit, kuruar nga arkeologu Tom Buijtendorp .

Holande në Shqipëri? Sërish "vizitë sa për numër"?

Postuar në 04 Janar, 2017 13:14

Këto ditë është bërë me dije se presidenti francez, Francois Holande, viziton Shqipërinë në muajin mars. Ambasada franceze citohet sot nga disa media se nuk ka një njoftim zyrtar për këtë, diçka që mbetet për t’u sqaruar në ditët në vijim.

Refuzon t'i japë dorën kryeministrit izraelit, Beniamin Netanyahu

Postuar në 12 Shtator, 2016 12:36

Tunahan Kuzu, anëtar i parlamentit holandez, themelues i partisë multietnmike, Denk, ka refuzuar t'i japë dorën kryeministrit izraelit, Beniamin Netanyahu, gjatë një vizite të këtij të fundit në Hagë. Kuzu, i lindur në Turqi, ka dalë më vonë në një konferencë për shtyp me disa fotografi, përmes së cilave ka treguar abuzimin e ushtrisë izraelite ndaj palestinezëve. ky sipas tij ka qenë edhe shkaku i refuzimit për të dhënë dorën.

Holanda, "parajsa" e re për shqiptarët. Rekord kërkesash për azil

Postuar në 20 Nëntor, 2015 10:03

Azilkërkuesit shqiptar në Hollandë jane gjithmonë në rritjë. Sipas zyres se migracionit në Holandë IND, në muajn tetor plot 286 shetas shqiptar kërkuan azil. Raporti thekson se në dhjete muajt e parë të vitit 717 persona kërkuan azil në Holandë. Kjo bën që azilkërkuesit shqiptar të thyejnë një tjetër rekord në ketë shtet, pasi numri i tyrë është me i lartë sesa kërkesat në periudhën 2001-2014. Konkretisht në keta 14 vitë 595 shetas shqiptar kërkuan azil në Holandë.

Holandezët alarmohen nga rritja e mafies shqiptare. “Janë gati gjysma e të kërkuarve të Interpolit”

Postuar në 14 Shtator, 2015 13:20

Grupe të vogla por shumë ambicioze të krimit. Kështu i quan gazeta holandeze “De Telegraaf” grupet kriminale të organizuara nga shqiptarët, që kanë mundur të përfitojnë para të mëdha kryesisht me trafik droge. Gazeta shkruan gjithashtu se shqiptarët atje janë të përfshirë në një sërë vrasjesh brutale, ende të pazbardhura dhe në tregtinë e kokainës.

Franca mund t’i bashkohet ShBA në goditjen e ISIS-it në Siri

Postuar në 05 Shtator, 2015 14:58

Franca mund t’i bashkohet veprimeve ushtarake të ShBA-së në Siri kundër Shtetit Islamik. Gazeta greke “Protothema” i referohet gazetës franceze “Le Monde”, sipas së cilës Presidenti francez, Francoise Holande, do ta njoftojë këtë gjë ditën e hënë.
Objekt i sulmeve franceze do të jenë pozicionet e ISIS në Siri, prej nga ku po prodhohet ndër të tjera edhe tragjedia e refugjatëve. Duket se është ky një nga faktorët që po angazhon perëndimin për të goditur militantët e ISIS, ndonëse me këtë rast çështja e Bashar al Asad po kalon në plan të dytë, pse jo me një marrëveshje të heshtur.

Parisi i angazhuar plotësisht me Athinën. Tsipras është trim, kurse Vaoufakis “desh shkatërroi Greqinë”

Postuar në 27 Gusht, 2015 11:42

Afrimi i zgjedhjeve të reja në Greqi po zbulon se një aktor kryesor propagandues e ndikues në to është Bashkimi Europian dhe dy vendet kryesore: Gjermania dhe Franca. Të dyja këto vende duket se ndjekim qëllime të ndryshme ndaj Greqisë, për të cilën Berlini mendon edhe një nxjerrje jashtë Eurozonës.

Franca dhe Gjermania paralajmërojnë politika të reja për imigracionin

Postuar në 25 Gusht, 2015 11:19

Franca dhe Gjermani kanë ndërmend të rishikojnë politikën në rang BE-je për imigracionin. Presidenti Holande dhe kancelarja gjermane, Angela Merkel, kanë diskutuar në takimin e Berlinit për atë që e kanë quajtur situatë të jashtëzakonshme. “Ka momente në historinë evropiane, ku ndodhemi para situatave të jashtëzakonshme. Sot kemi një situatë të tillë të jashtëzakonshme, e cila do të zgjasë për aq kohë sa nuk janë zgjidhur krizat. Evropanuk mund të presë dhe të përpiqet çdo ditë të përshtatet me situatën. Duhet të organizohemi dhe ta rakordojmë politikën tonë", tha Holande.

Subscribe to RSS - holande