historia

Sugjerimi i profesorit: Ta shkruajmë historinë me frymë kompromisi

Postuar në 09 Tetor, 2019 13:02

Historiani Paskal Milo shkruan sot në një opinion të publikuar nga gazeta “Panorama” për rishkrimin e historisë dhe rolin e Akademisë së Shkencave në të.

Në një prej paragrafëve të vet, z. Milo thotë:

Si e ndryshuan murgeshat kursin e historisë së artit

Postuar në 24 Qershor, 2019 14:21

 

Kush ishte Maria dhe cili është vendi i saj në histori? Maria di Ormanno e Albizzit, një murgeshë italiane e shekullit XV, ishte një nga femrat e para në Evropë që i bëri vetes një pikturë autoportret. Duke lënë mënjanë mënyrën se si i paraqisnin zonjat e rafinuara të viteve 1400 piktorët meshkuj, ky version miniaturë i Marias duket sikur t’i ngul sytë nga një sfond i artë dhe blu. Sidoqoftë, ky autoportret ishte ideuar të shihej vetëm nga motrat e saj augustiniane. Di Ormanno e shënoi këtë në në fund të një faqeje të një libri lutjesh me 490 faqe.

Gara për Hapësirën

Postuar në 23 Qershor, 2019 12:59

 

Rehabilitimin e bën shoqëria jo historianët

Postuar në 13 Prill, 2019 19:46

Kolaboracionistë apo nacionalistë?! Bashkëpunim me armikun kundër interesave të atdheut, apo zgjedhje për të mirën e vendit?! Pikëpyetje të tilla mund të ngrihen për shumë figura të njohura të historisë shqiptare, të cilët jo rrallë etiketohen si kolaboracionistë dhe stigmatizohen, ndërsa here të tjera ndodh të rehabilitohen shumë lehtësisht. Shoqëria shqiptare është gjendur shpesh mes debatit përballë figurave të ndryshme të ashtuquajtura kolaboracioniste, për të cilat duket se ka ende për të zbuluar.

Kafeneja strategjike e Tiranës

Postuar në 06 Prill, 2019 02:27

 

Bojë "feministe" mbi statujën e Montanellit në Milano

Postuar në 13 Mars, 2019 14:19

Mbi një statujë të Indro Montanellit është hedhur një kovë me bojë rozë. Ngjarja ka ndodhur në Milano në 8 mars dhe ka provokuar një lloj debate në Itali. Bojën e kanë hedhur anëtare të lëvizjes feministe “Non Una di Meno” gjatë një manifestimi  sepse sipas tyre, Montanelli ka qenë një pedofil dhe përdhunues.

Të intoksikuar nga fuqia e SHBA/Edhe ambasadori amerikan në Serbi në qendër të debatit për komentet e veta

Postuar në 22 Shkurt, 2019 14:10

Probleme komonukimi po has edhe ambasadori i SHBA-së në Serbi, Kyle Scott. Sipas mediave serbe – gazetës “Politika” – Scott “tejkaloi vijën diplomatike të taktit kundrejt Serbisë” përderisa fjalët e tij lënduan një pjesë të madhe të qytetarëve serbë. Mediat kanë sjellë në vëmendje një status në tuiter të ambasadorit që ka shkruajtur se Serbia nuk është në anën e drejtë të historisë me qëndrimin që po mban për situatën e krijuar në Venezuelë.

Serbia ka qenë përherë në anën e drejtë të historisë. Populli serb nuk ka bërë zgjedhje të gabuara

Tragjedia e "Kursk" në një film

Postuar në 06 Dhjetor, 2018 10:29

Ka nisur të shfaqet në kinematë europiane filmi "Kursk" me regji të Thomas ëinterberg. Subjekti bazohet në incidentit tragjik të vitit 2002 në Detin Arktik, ku nëndetësja bërthamore ruse K-141 u fundos bashkë me 118 anëtarët e saj të ekuilazhit. 

Pasojat mund të ishin të tjera nëse qeveria ruse do kishte pranuar menjëherë ndihmën e qeverive të huaja. Përpjekja e zhytësve norvegjezë dhe holandezë 5 ditë pas incidentetit rezultoi e pasuksesshme. 

Rehabilitim apo lexim personal i historisë?

Postuar në 18 Nëntor, 2018 14:58

10 000 studentë protestuan në Athinë dje në përkujtim të 17 nëntorit, që shënon rënien e juntës ushtarake. Mediat greke përcollën imazhe të përleshjeve mes studentëve dhe policisë përherë në të famshmin Universitet Politeknik që është shndërruar në një llojë zone përtej establishmentit politik grek. 

Historia e përbashkët

Postuar në 25 Gusht, 2018 10:28

Historianët bullgarë dhe maqedonas ende nuk kanë arritur të gjejnë një konsensus të plotë rreth historisë. Ata ende kanë dilema të definojnë se çka është histori e përbashkët dhe çka është e veçantë për këto dy etni sllavishtfolëse. Bullgaria dhe Maqedonia për aq sa kanë histori të përbashkët, që i takon kryesisht periudhës së Perandorisë Osmane, po aq kanë edhe histori të ndërthurur, që në instancë të fundit del të jetë diku-diku edhe e veçantë.

Pages

Subscribe to RSS - historia