hetimet

Skandali në Itali, prokuroria përgjon gazetarët

Postuar në 04 Prill, 2021 11:54

Përgjimi i disa gazetarëve në Itali, pa qenë subjekt hetimi, ka hapur një debat të madh. I njohur ndryshe si pushteti i katërt, media kontrollon edhe pushtetin gjyqësor si të tjerët. Por në rastin konkret, rezulton si ai është bërë vetë subjekt monitorimi.

Rasti ka të bëjë me hetimet e nisura nga Prokuroria e Trapanit ndaj disa OJQ-ve lidhur me trafikun e emigrantëve libianë drejt Italisë.

Mes gazetarëve të përgjuar spikat emri i Nancy Porsias.

Vendimi/Gjykata e Hagës ka të drejtë të hetojë Izraelin dhe palestinezët për krime lufte

Postuar në 05 Shkurt, 2021 23:11

Një trupë gjykuese e Gjykatës Ndërkombëtare për Krimet ka vendosur se kjo gjykatë ka të drejtë të hapë një hetim penal kundër Izraelit dhe palestinezëve për krime lufte që dyshohet se janë kryer në Bregun Perëndimore, Rripin e Gazës dhe Jeruzalemin Lindor.

Shpërthimi në Bejrut, autoritetet paralajmëruan rrezikun që në janar

Postuar në 11 Gusht, 2020 13:54

Agjencia “Reuters” ka zbardhur sot atë që mund të quhet një histori e vërtetë korrupsioni dhe papërgjegjshmërie pas shpërthimit masiv në portin e Bejrutit në Liban.

Sipas dokumenteve të siguruara nga kjo agjenci, zyrtarët e sigurisë në port kishin paralajmëruar muajin e shkuar Presidentin e vendit dhe Kryeministrin se 2500 tonë nitrat amoni që ishin magazinuar në port përbënin një rrezik të madh dhe mund të shkatërronin kryeqytetin nëse do të shpërthenin.

Nisin formalisht hetimet në Durrës dhe Tiranë

Postuar në 02 Dhjetor, 2019 12:32

Prokuroritë e Durrësit dhe Tiranës kanë njoftuar nisjen e hetimeve për pasojat e tërmetit të 26 nëntorit 2019. Në njoftimet e veta prokuroritë në fjalë bëjnë me dije se do hetohet për veprat e shpërdorimit të detyrës dhe ndërtimit të paligjshëm, si dhe përmbushjen e detyrave të nëpunësve shtetërore për mbikëqyrjen e ndërtimeve.

Më poshtë njoftimet:

Durrës

Turqi, 26 mijë të hetuar gjatë 2018-ës për fyerje ndaj Erdoganit

Postuar në 27 Shtator, 2019 17:13

Gjatë vitit 2018 në Turqi janë hetuar 26 115 njerëz nën akuzën e fyerjes së presidentit Reccep Erdogan, një shifër që është 30% më e lartë sesa një viti më parë. Mediat turke raportojnë se nga të gjitha këto raste, 4 480 janë shndërruar në çështje gjyqësore nga të cilat 2 462 të dyshuar kanë marrë dënime të ndryshme.

Dënimet përfshijnë edhe persona nën 19 vjeç dhe në ndonjë rast edhe një 12 vjeçar nga province Van që fyeu Erdoganin në mediat sociale. I dënuar ka qenë edhe një zyrtar nga opozita kryesore, Canan Kaftancıoğlu.

Autoritetet ruse rihapin pas 60 vjetësh hetimet për incidentin e Kalimit Dyatlov

Postuar në 15 Shkurt, 2019 22:34

Mediat ruse shkruajnë se autoritetet në vend kanë vendosur që të rihapin hetimet për incidentin e famshëm të Kalimit Dylatov, mbi të cilin ka rreth 60 vjet që janë ngritur spekullime nga më të shumta deri edhe në hipotetizimin e tezave fantastike.

Zgjatet agonia për Tahirin

Postuar në 16 Janar, 2019 11:18

Një ditë pas vetëdorëzimit të Kelmend Balilit mësohet se Prokuroria për Krimet e Rënda ka vendosur të zgjasë edhe 3 muaj hetimet për ish-ministrin e Brendshëm, Saimir Tahiri.

Gazeta Panorama shkruan se shkak për shtyrjen e hetimeve, janë bërë sërish letër-porositë.Më herët, prokurorët e dosjes kanë dërguar letër-porosi në Itali, ku kërkojnë informacione nga prokuroria e Katanias dhe një tjetër në Malin e Zi, por përgjigjet e tyre, sipas prokurorisë, ende nuk kanë mbërritur.

Prokuroria: Sajmir Tahiri do të thirret për t'u pyetur

Postuar në 15 Nëntor, 2018 18:24

Prokurorët e Krimeve të Rënda do të marrin në pyetje ish-ministrin e Brendshëm, Saimir Tahiri.

Vrasja e Katsifas, avokati Likurezos nuk përjashton padinë ndaj shtetit shqiptar

Postuar në 09 Nëntor, 2018 19:09

Avokati i familjes Katsifa, Aleksandhros Likurezos nuk përjashton mundësinë e një padie ndaj shtetit shqiptar në lidhje me vrasjen e 35-vjeçarit në Bularat. Në bisedë telefonike për Tema Tv, Likurezos akuzon autoritetet shqiptare për mosbashkëpunim.

Dosje "fantazmë" e Kotzias, lajm nën hetim

Postuar në 19 Tetor, 2018 19:56

Një media elektronike greke publikoi një lajm mbi një buxhet sekret prej 1 milionë eurosh të qeverisë greke që ka shkuar për financimin e mediave dhe Kishës Ortodokse në rajonin e Ballkanit, ku përmendej edhe Shqipëria. 

Lajmi u amplifikua nga Top Channel që iu referua këtij publikimi, por pa dhënë ndonjë detaj më tepër apo dokument që të vërtetojë këtë pretendim. Mediat greke po ashtu shkruajnë se qeveria e Cipras mohon të ketë lëvruar fond për financimin e mediave në Ballkan dhe në Shqipëri. 

Pages

Subscribe to RSS - hetimet