hetim

Shtatorët e (mos)arrestimeve të bujshme, si garanci e mundshme për Adriatik Llallën

Postuar në 17 Shkurt, 2018 19:11

Dje Prokuroria e Përgjithshme doli me një deklarim zyrtar rreth pyetjeve që i janë adresuar për çështjen e ndalimit të hyrjës së Adriatik Llallës në ShBA. 

Thuhet në njoftim: 

Prokuroria e Përgjithshme e Republikës së Shqipërisë i jep përparësi integritetit moral dhe profesional të zyrtarëve.

Populli shqiptar pret dhe meriton që zyrtarët të punojnë me ndershmëri dhe integritet në të mirë të interesit publik.

Norma të larta radioaktiviteti në Europë, rrezatimi deri në Greqi

Postuar në 21 Nëntor, 2017 11:26

Shërbimi meteorologjik i Rusisë njoftoi se në në fund të shtatorit ka konstatuar nivele "jashtëzakonisht të larta" të izotopit radioaktiv ruten-106 , duke konfirmuar vlerësimet e Institutit të Shkencëtave të Rrezatimit dhe Sigurisë Bërthamore (IRSN) në Francë mbi origjinën e mundshme të elementit radioaktiv që ishte identifikuar në Evropë në fillim të tetorit.

A po i vjen ora Qazim Sejdinit?

Postuar në 04 Nëntor, 2017 16:48

I përfolur si mbrojtës politik i elementëve kriminalë në Elbasan, Qazim Sejdinit duket sikur po i ngushtohet laku ose gjithçka bëhet për t'u liruar disi laku nga implikimi i ri i Sajmir Tahirit. Vizion Plus raporton se Prokuroria ka nisur një superhetim për pastrim parash ndaj familjeve kryesore të Elbasanit, ndër të cilat përfshihen edhe afërm të kryebashkiakut Sejdini. Bëhet fjalë për familje e persona që janë pronare të bizneseve të ndryshme me miliona euro xhiro e fitime.

Hetim për tërheqjen e shumave të mëdha nga bankat në prag të zgjedhjeve

Postuar në 17 Qershor, 2017 11:04

Task Forca e ngritur për monitorimin e zgjedhjeve ka nisur një hetim për tërheqjen e shumave të mëdha monetare gjatë muajit Maj 2017 në bankat e nivelit të dytë.

I mpleksur me rusët, edhe dhëndri i Trump nën hetim nga FBI

Postuar në 27 Maj, 2017 12:10

Me shumë interes pritet dëshmia në kongres e ish-drejtorit të Byrosë Federale të Hetimeve, Xhejms Komei, lidhur me dyshimet për ndikimin rus në zgjedhjet amerikane dhe administratën e re të Shtëisë së Bardhë. Gazeta The Washington Post shkruan se Jared Kushner, dhëndri dhe këshilltari i presidentit amerikan Donald Trump i kishte sugjeruar në fillim të dhjetorit ambasadorit rus në Uashington krijimin e një kanali të fshehtë komunikimit të drejtpërdrejtë me Kremlinin.

Rritja abuzive e çmimit të gazit me marrëveshje

Postuar në 25 Mars, 2017 12:37

Autoriteti i Konkurrencës do të nisë një hetim të thelluar për të gjitha segmentet e tregut të ngarkim, shkarkim, import, depozitim dhe shitje me shumicë të gazit të lëngshëm të naftës për konsum familjar dhe biznes. Ky vendim vjen pas hetimit paraprak të kryer nga ky institucion për produktin e gazit të lengshëm. Në hetim do të përfshihen 9 kompani të tregtimit të këtij produkti për periudhën kohore maj 2015 deri në shkurt 2017.

Bankers, shqiptarët e dorës së dytë dhe Edi Rama

Postuar në 03 Shkurt, 2017 11:31

Akuza më e fortë që kryeprokurori Adriatik Llalla bëri ndaj ambasadorit amerikan, Donald Lu është shatntazhi për të mos vijuar hetimet për kompaninë "Bankers" dhe shpërthimet në Patos-Marinzë. Prokurori i Përgjithshëm tha se Prokuroria e Fierit mbylli hetimet pas shantazheve të së njëjtës natyrë. Qeveria kishte premtuar audit ndërkombëtar për praktikat e Bankers madje dhe rishikim të kontratës, nisma të cilat i bëri publike kryeministri Rama në një fjalim gati gati despotik rreth industrisë së naftës.

Ekspozohet sërish ILDKPI, hetim për kreun e AMA-s

Postuar në 23 Janar, 2017 11:21

Gentian Sala, kreu i Autoritetit të Mediave Audiovizive është vënë zyrtarisht nën hetim nga Inspektoriati i Lartë i Deklarimit dhe Kontrollit të Pasurive pas publikimit në media të deklaratave të tij të pasurisë dhe bashkëshortes, e cila vetëm në 1 vit u shtua me 164 mijë euro. Një rast që ekspozon sërish institucionin që duhet të kontrollojë dhe verifikojë pasurinë e zyrtarëve të lartë, por që kujtohet t’u futet hetimeve sa herë pasuria e zyrtarëve bëhet çështje mediatike dhe për pasojë nxjerr zbuluar edhe ILDKPI-në.

Teatri i radhës, ILDKPI i riverifikon pasurinë e Alfred Pezës

Postuar në 16 Janar, 2017 10:56

Inspektoriati i Lartë i Deklarimit dhe Kontrollit të Pasurive  dhe Konfliktit të Interesave ka njoftuar se kreu i saj Shkëlqim Ganaj ka urdhëruar fillimin e procedurave të kontrollit të plotë dhe hetimit administrativ për të gjitha deklaratat e interesave private që prej vitit 2003, të deputetit Alfred Peza.

Komedia elektorale në ShBA – Hapet hetim për FBI-në dhe drejtorin Comey

Postuar në 12 Janar, 2017 21:11

Departamenti i Drejtësisë në ShBA deklaroi sot përmes Inspektorit të Përgjithshëm, Michael Horowitz, se do të nisë një hetim për veprimet e FBI-së dhe drejtorit të saj James Comey gjatë zgjedhjeve presidenciale. Vendimi i Comey për të rihapur hetimet për çështjen e e-maileve 11 ditë para zgjedhjeve ndërkohë që ai në korrik cilësoi se Clinton nuk do të ngarkohet me akuza, shihet me dyshim. 

Pages

Subscribe to RSS - hetim