heshtja

Heshtja me kaq vlerë për të gjithë

Postuar në 14 Janar, 2020 17:35

Pas një kohe relativisht të gjatë për standardet e veta të komunikimit, ka reaguar sot ambasada amerikane në Tiranë. Përmes një njoftimi në Facebook ajo përshëndet tryezën e dialogut mes palëve. Thuhet në deklaratë:

Qeveria nuk komenton në shqip raportin anglisht të DASH

Postuar në 14 Mars, 2019 15:00

Qeveria shqiptare ka vendosur të mos bëjë asnjë koment për raportin e Departamentit Amerikan të Shtetit që e përkufizonte Shqipërinë thuajse njësoj si në vitin 2013 dhe qeverinë si të korruptuar në të gjitha nivelet e saj. Është një heshtje “anglezi” që nuk i shkon qeverisë së cicmiceve me çdo portal.

Heshtja inkriminuese për një të shpallur ndërkombëtarisht si i korruptuar

Postuar në 15 Shkurt, 2018 14:23

Kryeprokurorja e Përgjithshme e Përkohshme, Arta Marku citohet të jetë shprehur sot se hetimet e kryera nga organi i akuzës janë të paplota dhe me mangësi. Deklarimet thuajse të përditshme të zonjës Marku po bëhen në kuadër të analizave që po kryhen në çdo prokurori rrethi.

Ajo çfarë bën përshtypje është anashkalimi i plotë i kryelajmit të sotshëm: refuzimit nga SHBA i të drejtës për hyrje të ish-prokurorit të Përgjithshëm, Adriatik Llalla.

Po kryetari i PD-së pse nuk flet për "tradhëtinë" e qeverisë me marrëveshjen e detit me Greqinë?

Postuar në 31 Janar, 2018 20:51

Edhe Edi Rama e shiti detin. Ja një tezë të cilën opozita parlamentare po përpiqet t’ja ngecë njerëzve si halë dyshimi dhe ankthi të vazhdueshëm për të bindur se tradhëti dje, tradhëti edhe sot. 
Rekordin e theu z. Berisha që me disa statuse rresht në Facebook, foli edhe për parimet e marrëveshjes së vitit 2009, për shitjen e Ramës etj..

Të pabesueshëm

Postuar në 28 Tetor, 2017 15:23

Për situatën në Shqipëri ka reaguar sot edhe Doris Pack, politikania që është bërë e njohur në vendin tonë për qëndrimet e saj kritike ndaj të majtës. Kësaj radhe Pack kritikon sjelljen e ambasadores së BE-së në Tiranë, Romana Vlahutin që ka preferuar të heshtë për çështjen “Tahiri”: 

Pse ambasadorja e BE në Shqipëri nuk reagon. Shqipëria është vend kandidat i BE-së. Kredibiliteti i BE kërkon një drejtësi më të mirë nëse gabime të dukshme nuk vihen në dukje”, shkruan Pack në Twitter. 

Heshtja e Europës demokratike ndaj dhunës në Spanjë

Postuar në 01 Tetor, 2017 21:17

Referendumi i Katalonjës ka nxjerrë në pah edhe pasigurinë e Europës së bashkuar. E trumbetuar pas fitores së Trump dhe Brexit si kampione e liberalizmit, kështjellë e demokracisë, Europa e Merkel dhe ndoshta edhe Macron, sot ka heshtur për dhunën e ushtruar nga policia spanjolle. Është një dhunë që siç mund të shihet nga pamjet ka brenda edhe sentimentin e spanjollit ndaj katalonjasit, përveç se ndjenjën e detyrë.

Censura po bëhet normale

Postuar në 10 Shkurt, 2016 19:16

Në emër të shmangies së fyerjes, shumë grupe reagojnë ndaj shkrimeve dhe mendimeve ndryshe duke kërkuar me forcë shmangien e tyre. Kujt i vlen etika e heshtjes? "The Guardian" shpërndan një video ku apelon për rrezikun e kthimit të censurës, normalizimin e saj brenda nesh, duke pranuar një shoqëri arkipelagore me norma të "brendshme" që refuzon të dëgjojë. Një apel shumë i rëndësishëm:

Betejë e humbur para heshtjes, Tv Klan “përgënjeshtron” “Opinion”

Postuar në 12 Janar, 2016 20:10

Dje në emisionin “Opinion” u luajt “skeçi” i radhës me hero negativ Ilir Metën. Ose "vetëm Ilir Metën", siç sqaronte sot në një koment të vetin moderatori Blendi Fevziu. Është e n-ta herë që ndodh kjo dhe për aq sa gëlon informacioni politik në Shqipëri, ajo që u tha aty edhe mund të jetë e vërtetë, por edhe e ekzagjeruar. Mirëpo sot, "Tv Klan" ka publikuar në edicionin e lajmeve një mbulim ku ndryshon qëndrimin e vet ndaj “Opinion” si platformë e improvizuar e një denoncimi që mbeti pa jehonë.

Më në fund edhe kryeministri u zbërthye për CEZ-in. Pas marrjes – vesh me aleatin...

Postuar në 08 Tetor, 2015 19:33

Sot kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, ka folur në Parlament për aferën e CEZ-it. Ka folur gjatë dhe me detaje, ka sqaruar dinamikën e marrëdhënies së CEZ-it me qeverinë shqiptare dhe me kompanitë e mbledhjes së borxheve. Ka sqaruar shqiptarët se afera fsheh pazaret e Sali Berishës, që qëndron sipas tij edhe pas vendimit të ERE-s, në vitin 2010, që uli çmimin e shitjes nga KESH drejt CEZ në 1,48 lekë. Kur vjen puna për hetimin ndërkombëtar, Edi Rama, ka përcjellë besimin që ka fituar te sistemi i drejtësisë në Shqipëri.

Heshtja e papërligjur

Postuar në 05 Tetor, 2015 13:07

Duke lexuar gazetën “Corriere della Sera” të datës 29 shtator, në faqen 44, në rubrikën “Lettere al Corriere”, të mbarështuar nga ish-diplomati, studiuesi i historisë dhe politologu i njohur italian, Sergio Romano, hasa një argument interesant të trajtuar, më së fundi, thjesht e qartë.

Pages

Subscribe to RSS - heshtja