hec

Përplasje edhe në Mat për ndërtim HEC-esh

Postuar në 24 Shkurt, 2020 21:33

Banorët e Matit vijojnë protestat kundër ndërtimit të Hecit pranë Parkut Kombëtar të Zall-Gjocaj. Teksa janë në pritje të seancës së radhës gjyqësore, banorët bëjnë thirrje që kompania të tërhiqet nga punimet.

TvT

Qeveria nuk tërhiqet nga HEC-et në Vjosë

Postuar në 22 Dhjetor, 2019 14:37

Qeveria shqiptare nuk ka ndërmend të tërhiqet nga planet e saj për të lejuar ndërtimin e hidrocentraleve mbi lumin Vjosë, pavarësisht thirrjeve që vijnë nga organiztat mjedisore për ruajtje të ekosistemit. Kreu i Agjencisë së Zonave të Mbrojtura, Zamir Dedej, sjell si shembull Greqinë, nga ku buron lumi Vjosë.

HEC i parë është ndërtuar që në burim. Pra nëse do të shkosh në malet e Pindit, ku buron Vjosa, Greqia ka bërë digën që në burimet e saj. Ka bërë një liqen dhe e shfrytëzon atë për hidrocentral   

Konventa e Bernës: Të pezullohen projektet për HEC-e mbi Vjosë! Qeveria shqiptare bojkoton takimin

Postuar në 10 Dhjetor, 2019 14:44

Komiteti i Përhershëm i Konventës në Bern bën thirrje për pezullimin e punës për HEC-et e parashikuara për t’u ndërtuar mbi lumin Vjosë, në Poçem dhe Kalivaç. Gjatë mbledhjes vjetore të Komitetit të Përhershëm në Strasburg (3-6 dhjetor), Komiteti u bëri thirrje edhe një herë autoriteteve shqiptare të pezullojnë të gjitha përgatitjet në lidhje me dy projektet e hidrocentraleve - Kalivaç dhe Poçem – deri në përfundimin e vlerësimit strategjik të ndikimit në mjedis dhe atij social. Vjosa njihet si lumi i fundit i madh natyror në Evropë, duke përjashtuar Rusinë.

Banorët bllokojnë ndërtimin e HEC-ve në Kaçinar. Në prill ministrja Balluku premtoi anullimin

Postuar në 21 Korrik, 2019 12:03

 Disa banorë të Kaçinait në Mirditë kanë përzënë punonjësit e kompanisë “Shperdhaza Energji” duke kërkuar që të ndalet puna për ndërtimin e një hidrocentrali aty. 

Firma, me mashtrimet e saj, ka nisur të ndërtojë rrugën që më pas të bëjë HEC-et, por ne i kemi paralajmëruar që nuk do t’i lejojmë në asnjë mënyrë, uji është i yni dhe nuk do t’ia lëmë askujt. Kësaj here i kemi larguar përfaqësuesit e firmës nga zona, herën tjetër do i kemi punët ndryshe, në Kaçinar nuk do të ndërtohet HEC

Loja me frikën e Arbitrazhit/Anullohen HEC-et, por jo koncesionet e qeverisë Berisha

Postuar në 30 Mars, 2019 13:03

Ministrja e Infrastrukturës dhe Energjetikës, Belinda Balluku, ka njoftuar sot anullimin e dy kontratave të tjera për ndërtim hidrocentrales në lumen e  Urakës në Kurbnesh.

HEC i Skavicës do të ndërtohet nga shteti?

Postuar në 01 Shkurt, 2019 17:13

Tv Klan raporton sot se hidrocentrali i Skavicës do të ndërtohet me para publike nga Korporata Energjetike Shqiptare. HEC-i në fjalë do të shërbejë për konsumatorët fundorë dhe do të ndahet në dy njësi: Katundi i Ri dhe Skavica. Projekti ka nisur që në vitet ’70 dhe i shtohet heceve të tjerë në kaskadën e Drinit, Fierza, Komani dhe Vau i Dejës. 

"Vetting" kontratave të Gjiknurit

Postuar në 24 Janar, 2019 17:38

Damiani iku, u dogj dhe nuk i dihet nëse do thirret nga Prokuroria për një sërë çështjesh që implikojnë Ministrinë që ka drejtuar. Por letrat e tij po verifikohen nga brenda, nga ministrja që u zuri vendin. 
Pasi pezulloi konçesionin e rrugës Thumanë-Kashar të lidhur me kompaninë Gener 2 të Bashkim Ulajt, Belinda Balluku njoftoi skanimin e të gjitha kontratave konçesionare të hidrocentraleve që nuk janë ende në operimim.

Anulimi i HEC-it të Holtës, kompania: Do ta çojmë në gjykatë

Postuar në 23 Janar, 2019 19:10

Kryetari i Grupit Parlamentarë i partisë socialiste Taulant Balla ka deklaruar këtë të mërkurë në një prononcim për mediat se ai së bashku me 5 deputetët e tjerë të elbasanit i ka kërkuar qeverisë që të anullojë lejen e ndërtimit të hecit në kanionet e Holtës në Gramsh

Leja për ndërtimin e HEC-it në këtë kanion është firmosu në prill të vitit të kaluar nga ish Ministri Damian Gjiknuri. Ndërsa kompania ndërtuese është Era Hidro SH.P.K.

Protesta kundër HEC-ve shqiptare edhe në Mal të Zi

Postuar në 21 Tetor, 2018 13:55

Nuk është vetëm Vjosa dhe Valbona që provokojnë reagime. Lejet e qeverisë shqiptare për diga dhe ndërhyrje të tjera kanë sjellë probleme edhe për banorët në Malin e Zi, ambientalistë të të cilit kanë protestuar dje nëkufi me Shqipërinë kundër ndërtimit të një dige në lumen e Cemit.

Mos e fusni Cemin në tuba

ishte thirrja e protestuesve.

Kryeministri: "Nuk do të ndërtohen HEC-e në kanionet e Skraparit. Gabim padashje"

Postuar në 09 Shkurt, 2018 11:15

Kryeministri Edi Rama ka deklaruar sot përmes faqes së tij në Facebook se hidrocentralet e parashikuara për t’u ndërtuar në kanionet e Skraparit nuk do të ndërtohen.

Pages

Subscribe to RSS - hec