Haxhinasto

I doli emri, Haxhinasto kërcënon me dosje: Jam i pastër

Postuar në 06 Shkurt, 2018 15:07

Emri ish-ministrit të Transporteve, Edmond Haxhinasto ka qenë ndër më të lakuarit ditët e fundit pas arrestimit të ish-vartësve të tij në Drejtorinë e Përgjithshme të Rrugëve. Mediat duke iu referuar burimeve nga Prokuroria e Krimeve të Rënda njoftuan për shtrirjen e hetimeve në rang ministri. I pyetur nga mediat, Haxhinasto foli për reagim të ashpër nëse atij do t'i kërkohet të dalë në gjyq.

Referimi i mangët i së shkuarës si mbrojtje për veten dhe Haxhinaston

Postuar në 14 Maj, 2017 01:07

Anulimi i kontratës me kompaninë italiane “Serenisima” që kishte fituar tenderin për ndërtimin e By Pass-ve të Fierit e Vlorës e detyron qeverinë të rihapë garën për këto dy vepra të rëndësishme të infrastrukturës rrugore, pjesë e korridorit të Jugut që duhet të ishin përmbyllur brenda këtij katërvjeçari. Kryeministri ka dhënë për herë të parë sqarime mbi zvarritjen e punimeve dhe dështimin e bashkëpunimit me kompaninë italiane, madje duke shprehur një lloj keqardhje për kontratat skandaloze të nënshkruara në të shkuarën.

Adhamudhët e paezauruar të koalicionit PS-LSI

Postuar në 19 Dhjetor, 2016 11:45

Oferta PS-LSI për të qeverisur edhe 4 vjet Shqipërinë sipas ish-ministrit të Transporteve, Edmond Haxhinasto ka vlerë për sa kohë të dyja partitë nuk i kanë ezauruar potencialet e tyre. Në cilësinë e sekretarit për programin elektoral të LSI-së, Haxhinasto thotë se të dyja partitë jo gjithmonë kanë patur konsensus për reformat, por kjo nuk i pengon të vazhdojnë bashkëpunimin.

Zoti Ministër, ikët nga kolltuku pa më dhënë përgjigje

Postuar në 18 Shtator, 2016 16:37

Para pak ditësh, ministri Haxhinasto e braktisi papritur zyrën e tij qeveritare të radhës. M’u shfaqën gjeneralët e bujshëm të Romës antike, të cilëve, sapo kishin fituar betejën e çastit, u vinte me urgjencë urdhri nga Perandori që të hidheshin me furi në betejën tjetër, për shembull të bindnin me dhunë popullin e provincës që të votonin Çezarin dhe jo Pompeun.

Dhurata e Haxhinastos: Kontrollet teknike për automjetet e transportit ushqimor, do bëhen nga një kompani. Përndryshe gjobë...

Postuar në 04 Shtator, 2016 16:06

Edmond Haxhinasto iku, ose më saktë i vunë dëckën nga Ministria e Transporteve, por në çdo rast duket se një “dhuratë e ka lënë pas. “VizionPlus” raporton për një urdhër të lëshuar nga Haxhinasto, sipas të cilit “automjetet të cilat bëjnë transportin e produkteve ushqimore do ta bëjnë kontrollin teknik të tyre te një kompani tjetër”.

Alibitë dhe dështimet që çuan në largimin e Haxhinastos

Postuar në 02 Shtator, 2016 13:09

Kryeministria konfirmoi edhe zyrtarisht largimin nga detyra të ministrit të Transporteve, Edmond Haxhinasto, me anë të një njoftimi të shkurtër ku, lëvizja në fjalë u prezantua si dorëheqje. Në tekstin e shkurtër të përcjellë nga zyra për shtyp e qeverisë thuhet se "Ministri Haxhinasto i ka paraqitur sot Kryeministrit dorëheqjen e tij nga detyra, për shkak të angazhimit të mëtejshëm në parti. Kryeministri e ka falenderuar ministrin e infrastrukturës e transporteve për punën e bërë në krye të dikasterit, kontributin e tij aktiv në skuadrën qeveritare dhe bashkëpunimin shumë të mirë më të.".

Sokol Dervishaj zëvendëson Haxhinaston. Kryeministri shpërblen edhe PDIU-në

Postuar në 02 Shtator, 2016 12:53

Dorëheqja e Edmond Haxhinastos dhe zëvendësimi i tij me Sokol Dervishajn jepet tshmë si informacion i konfirmuar. Për momenti ministrat e PS-së nuk lëvizin dhe duket se edhe kjo qeveri po shkon në vazhdën e asaj të mëparëshme. Edhe Sali Berisha nuk e kishte zakon të ndryshonte ministrat e tij, ndërkohë që marrëveshjet me aleatët e rinj i pagëzonte me oferta bujare postesh të ndryshme. Të kujtojmë këtu se Nard Ndoka hyri në koalicion me postin e majmë të ministrit të Shëndetësisë.

Përgjigjia e Haxhinastos për skandalin e grabitjes: Duhet të thellohemi se çfarë detyrash nuk kemi bërë

Postuar në 06 Korrik, 2016 11:12

Është nga ministrat që kalon nga skandali në skandal dhe me cinizmin që e karakterizon i shmanget çdo përgjegjësie. Ministria që ai drejton ka në varësi institucionet që përgjigjen për Menaxhimin Aeroportual, dhe në këtë pikë puna duket se ka çaluar pas problemeve me sigurinë në aeroportin e Rinasit. Burime thanë për Respublica se Ministria e Transporteve është sinjalizuar nga institucionet ligjzbatuese për mangësitë në funksionimin e aeroportit, por nuk ka vepruar për të vënë para përgjegjësisë konçesionarin.

Merkel i buzëqesh, Haxhinasto e shet si takim me rëndësi për Shqipërinë

Postuar në 30 Qershor, 2016 11:59

Një foto me Obamën apo Merkelin vlen shumë për politikanë të vendeve të vogla dhe specifikisht për karaktere si ministrat apo "udhëheqësit" shqiptarë që në rastin më të parë mundohen të kapin nga xhaketa udhëheqësit e shteteve të rëndësishme për t'i shkëputur qoftë edhe një foto. Kështu e ka shitur edhe ministri i Transporteve, Edmond Haxinasto përshëndetjen me kancelaren Merkel në takimin e “Shoqatës së Sipërmarrësve Gjermanë”, ku pjesmarrës ishin 3000 nga kompanitë më të mëdha të Gjermanisë.

Haxhinasto, shëmbëllimi i Sajmir Tahirit për...fatin e keq

Postuar në 18 Qershor, 2016 15:00

Ministri i Transporteve, Edmond Haxhinasto, e kaloi fazën e ekspozimit në media si pasojë e vdekjes së dy njerëzve në aksin Plepa – Rrogozhinë. Është e qartë se njësoj si Edi Rama nuk e lëshon Sajmir Tahirin, edhe nëse ndonjë ditë ky i fundit mund të mbjellë hashah në saksitë e zyrës në ministri, edhe Ilir Meta, nuk e lëshon “Mondin”, të kapur në faj. Jo me llafe, por me vendim gjykate.

Pages

Subscribe to RSS - Haxhinasto