harta

Hartat interesante të sektit mugletonian - Toka në qendër të universit

Postuar në 09 Maj, 2018 23:39

Në vitin 1651 në Londër, John Reeve dhe kushëriri i tij, Loodowicke Muggleton themeluan atë që do të njihej si sekti i Mugletonianëve që vazhdoi çuditërisht deri në vitin 1979. Sekti ishte kundër shkencës dhe i përmbahej në mënyrë rigoroze Shkrimeve të Shenjta duke prodhuar një vizion të vetin për kozmosin.

Kriza e raketave, del në ankand harta e sulmit amerikan në Kubë (Foto)

Postuar në 08 Prill, 2018 18:51

Në Boston do të nxirret në ankand një hartë e Kubës, ekspozimi i së cilës është një rikthim në ditët e errëta të Luftës së Ftohtë. Ishte presidenti i atëhershëm amerikan, John Fitzgerald Kennedy, i cili konsultoi hartën që  tregon dhjetra objektiva ushtarake në vendin komunist. Harta është një prej dokumentave nga kriza e raketave kubane. Një konfrontim që shpërtheu në tetor të vitit 1962 mes SHBA-së dhe Bashkimit Sovjetik dhe që zgjati 13 ditë pasi raketat balistike sovjetike u instaluan në Kubë.

Der Spiegel: Gjuetia për thesarin e Mesdheut

Postuar në 19 Shkurt, 2018 17:58

Revista gjermane “Der Spiegel” botoi një artikull mbi fushat e gazit me titull "Gjuetia për thesarin e Mesdheut". Sipas saj, Mesdheu ka rezerva të mëdha gazi dhe shumë vende duan ta shfrtyëzojnë këtë pasuri.  Ajo çka vihet re ëshë një përshkallëzim i konfliktit mes Izraelit dhe Libanit dhe Turqisë e Qipros.

Harta e Urbano Montes

Postuar në 19 Dhjetor, 2017 09:42

Harta është e vitit 1587 dhe dhe ka 60 pjesë individuale. Është e mbushur me krijesa të çuditshme dhe me toka të sapozbuluara në kohën e tij. 

https://news.nationalgeographic.com/2017/12/cartography-gigantic-ancient...

Koordinatat e çoroditura të një tërmeti

Postuar në 02 Shtator, 2016 14:56

(Pse duhet përmendur fshati Vevçan i Maqedonisë, kur epiqendrën e tërmetit e ka pasur më larg se Librazhdi?)
Në të gjithë botën tërmetet janë të paparashikueshëm. Por në Shqipëri, edhe pasi ndodhin, ne nuk mund t'i përcaktojmë epiqendrën. Ato na shpjegohen me ca koordinata të çuditshme që nuk ka Zot që t’i marrë vesh. Ja se ç’thotë njoftimi zyrtar:

Ku ndodhemi? Harta kozmike e vendndodhjes së galaktikës sonë(video+foto)

Postuar në 08 Shtator, 2015 12:12

Harta në fjalë është realizuar nga Dr Brent Tully, i Universitetit të Hawait. Ajo synon të lokalizojë Rrugën e Qumshtit në lidhje me galaktika të tjera, në kuadrin e asaj që quhet Përqendrimi Shapley, ku ndodhen qindra mijëra galaktika, e që po e shtyjnë galaktikën tonë drejt yjësisë Centaurus, në qiellin jugor. http://www.dailymail.co.uk/sciencetech/article-3121912/You-incredible-ma...

Thomas van Linge, 19 vjeçari që realizon hartat e luftës siriane

Postuar në 19 Gusht, 2015 18:35

Kemi parë shpesh harta të përdorura në media ku tregohet lëvizja e grupeve terroriste si ISIS.

Pages

Subscribe to RSS - harta