haradinaj

Erdogan i zemëruar me Haradinajn, mesazh për "vëllezërit" kosovarë

Postuar në 31 Mars, 2018 20:00

Gazeta turke Hurriyet ka zbardhur një fjalim të presidentit turk në mbledhjen e Partisë së tij, ku nuk e fsheh zemërimin për shkarkimin nga kryeministri i Kosovës të ministrit të Brendshëm dhe shefit të Agjencisë Kosovare të Inteligjencës.

“Agjencia jonë Kombëtare e Inteligjencës, me anë të operacionit që bëri në Kosovë arrestoi zyrtarët e tyre (FETO) më të lartë në Ballkan. Por jam i trishtuar. Del Kryeministri i Kosovës dhe shkarkon kreun e Inteligjencës dhe ministrin e Punëve të Brendshme.

Gabuan apo zbatuan urdhërin?! (video)

Postuar në 30 Mars, 2018 16:43

Dorëzimi në Turqi i gjashtë personave të ashtuquajtur gylenistë ka shtuar dyshimet se ky operacion është bërë në kordinim me Presidentin Thacci dhe kryeministrin Haradinaj, ndonëse këta të fundit kanë mohuar të kenë patur dijeni.

Shkarkimi i ministrit të Brendshëm dhe i kreut të Inteligjencës së Kosovës nuk i kanë hequr dyshimet se autoritetet politike në Prishtinë kanë vepruar në zbatim të urdhërave të “sulltanit” turk. Pas një mbledhje të krerëve politikë u fol për një gabim institucional.

Furtunë politike në Kosovë pas arrestimit të 6 gylenistëve (Dokumenti)

Postuar në 30 Mars, 2018 11:13

Furtunë politike ka shkaktuar në Kosovë, arrestimi i 6 personave të etiketuar si gylenistë. Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj përmes një shkrese zyrtare dërguar Ministrit të Punëve të Brendshme, Flamur Sefajt, ka kërkuar dorëheqjen e tij.

"Lista Serbe" del nga qeveria e Kosovës. Spekullime të shumta për ndalimin e Gjuriç

Postuar në 27 Mars, 2018 15:01

Ndalimi në mënyrë demonstrative në Mitrivicë i zyrtarit serb, Marko Gjuriç, ka provokuar reagimet e para. Lista Serbe është tërhequr nga qeveria e Kosovës, ndërkohë që skenarët që hapen si pasojë e asaj që ndodhi janë disa. Vetë kryeministri Ramush Haradinaj, ka mohuar se ai do të japë dorëheqjen. Pas mbledhjes së Këshillit të Sigurisë, ai ka bërë të ditur se arrestimi i Gjuriç nuk ka të bëjë me përkatësinë e tij, por me shkeljen e ligjit, pasi atij nuk i ishte dhënë leja për të hyrë në Kosovë.

Treshja e UÇK-së tërhiqet

Postuar në 03 Shkurt, 2018 10:51

Gazeta Zëri në Kosovë shkruan sot se tre liderët politikë të ardhur nga radhët e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, presidenti Thaçi, kryeministri Haradinaj dhe kryetari i Kuvendit Veseli janë tërhequr përfundimisht nga iniciativa për shfuqizimin e Gjykatës Speciale firmosur pak javë më parë nga 43 deputetë të Kuvendit

Haradinaj kërkon rol më të madh të SHBA, Mogherini braktis takimin e KSA-së, Kosovë-BE

Postuar në 17 Nëntor, 2017 15:01

Mediat serbe raportojnë për një incident të ndodhur në takimin e Këshillit të Stabilizim-Asociimit mes BE-së dhe Kosovës, në të cilin drejtuesja e Politikës së Jashtme të unionit, Federica Mogherini, është larguar nga mbledhja. Sipas agjencisë Tanjug, Mogherini ka lënë takimin pas kërkesës së kryeministrit Kosovar, Ramush Haradinaj për një përfshirje më të madhe të SHBA-së në procesin e dialogur Serbi-Kosovë.

“Mogherini e mori këtë personalisht dhe la takimin përpara se të përfundonte”, raportojnë mediat serbe.

Gjenerali Clark pret minierat e qymyrit nga Haradinaj

Postuar në 22 Tetor, 2017 11:38

Kompania Envidity Energy, në pronësi të gjeneralit amerikan Wesley Clark, ka paraqitur një propozim me interes për shfrytëzimin e pasurisë minerare të Kosovës dhe pret miratimin nga qeveria. Kompania e tij është aktive në sektorin e energjisë dhe ka qenë në Kosovë që nga viti 2013 kur ka paraqitur së pari një propozim me interes. Deri më sot, megjithatë, propozimi nuk është miratuar për shkak të paqëndrueshmërisë politike në Kosovë.

Rama shpall “bashkimin europian” me Kosovën (Video)

Postuar në 27 Shtator, 2017 12:19

Kryeministri Rama priti këtë të mërkurë një delegacion të qeverisë së Kosovës të kryesuar nga kryeministri Ramush Haradinaj.

Në konferencën për shtyp Rama theksoi se nis një etapë e re në marrëdhëniet mes dy vendeve që do të konkretizohet me lehtësimin e kalimit në kufi, bashkimin doganor dhe atë konsullor sipas një modeli të vendeve të Bashkimit Europian.

Dy qeveritë vendosën  të mbajnë një mbledhje të përbashkët më 27 nëntor në Korçë dhe të kordinojnë punën për vitin e përbashkët të Skënderbeut.

Kur e keqja më e vogël për serbët është Haradinaj

Postuar në 13 Shtator, 2017 13:10

Presidenti serb, Aleksandër Vuçiç ka shpjeguar para serbëve arsyet pse këshilloi Listën Serbe t’i bashkohet qeverisë së Ramush Haradinajt. Në një konferencë për shtyp edhe pse e quajti Haradinajn kriminel ai la të kuptohet se për serbët ish-komandanti i UÇK-së është e keqja më e vogël në kushtet e një opozite si Vetvendosja që kërkon bashkim me Shqipërinë.

Serbët “dalin kushërinj” me Haradinajn, hyjnë në qeverinë e tij

Postuar në 11 Shtator, 2017 13:23

Ramush Haradinaj është zgjedhur kryeministër i Kosovës me 61 vota nga 120 vende që ka parlamenti i këtij vendi. Ai përfaqëson koalicionin e drejtuar nga PDK dhe partia e tij, Ardhmëria për Kosovën, krahas Nismës dhe partisë së Behgjet Pacollit që do të jetë zv.kryministër.

Vetëvendosja dhe LDK-ja nuk morën pjesë në votim duke u vetëpërcaktuar si opozita e re e qeverisë që do të drejtohet nga i gjithë establishmenti i luftës së vitit 1999.  

Pages

Subscribe to RSS - haradinaj