hapësira

Foto/Pamje nga hapësira të shpërthimit të vullkanit Raikoke

Postuar në 27 Qershor, 2019 12:55

Astronautët në Stacionin Ndërkombëtar Hapësinor kanë kapur në 21 qershor të këtij viti, disa pamje spektakolare të vullkanit Raikoke në veriperëndim të Paqësorit. Raikoke shpërtheu javën e kaluar për herë të parë në thuajse 100 vjet. Shpërthimi i fundit i tij ishte në vitin 1924 kurse para tij në vitin 1778.

 

Kapen sinjale misterioze nga hapësira

Postuar në 10 Janar, 2018 23:45

Shërbimet e stacioneve hapësinore në mbarë botën u vunë në gjendje alarmi pas marrjes së radiovalëve "të çuditshme" nga një pikë shumë e largët e hapësirës. "Ky është një fenomen që nuk mund të shpjegohet, me të vërtetë diçka shumë e çuditshme që nuk e kemi hasur më parë”- tha njëri prej shefave të programit për monitorimin e shenjave të hapësirës.

Japonia synon dërgimin e një astronauti në Hënë rreth vitit 2030

Postuar në 30 Qershor, 2017 10:46

Japonia planifikon dërgimin e një astronauti në Hënë në vitin 2030. Propozimi është bërë nga agjencia hapësinore japoneze – JAXA – dhe ai do të zbatohet si fazë e dytë e një angazhimi tjetër të drejtuar nga NASA. Projekti I agjencisë amerikane synon krijimin e një stacioni hapësinore në orbitën e Hënës, edhe ky pjesë e një projekti më të madh që është mbërritja në Mars.

A ka diçka më themelore sesa hapësira dhe koha?

Postuar në 20 Nëntor, 2016 19:18

Fizikani Brian Greene mendon se ka diçka më themelore, më bazike sesa hapësira dhe koha. Sipas tij, të dyja këto dukuri janë manifestime të krijuara mbi një konfigurim më themelor. Ndaj revolucioni shkencor i radhës do të vijë kur të kuptohet se kush qëndron në themel të realitetit që sot mendohet se formësohet nga hapësira dhe koha. Ose kështu mendon Greene. Më poshtë teksti i videos: 

"Mund të them se mendimi dominues në komunitetin shkencor është se hapësira dhe koha janë të vërteta, janë themelore dhe se duhet të parashtrohen përherë për çdo përshkrim të botës reale.

Një sindromë misterioze e astronautëve që mund të kushtëzojë projektet e udhëtimeve të gjata të njeriut në hapësirë

Postuar në 10 Korrik, 2016 01:34

Udhëtimet e gjata në hapësirë dhe sidomos projekti për të dërguar njerëz në Mars shtron disa probleme që nuk lidhen vetëm me itinerarin dhe mekanikën e uljes së sondave. Shëndeti i astronautëve është një problem po kaq delikat dhe me rëndësi, aq sa mund të çojë në rishikimin e projekteve të tilla. Një mësim për këtë u mor në vitin 2005 me astronautin John Phillips që kishte kohë në Stacionin Ndërkombëtar të Hapësirës në një mision të nisur në prill e që mbyllej në tetor. Ai hodhi sytë nga dritarja për të parë Tokën, por ajo dukej e mjegullt.

Jetojmë në Tiranë/Ka nisur të shitet hapësira shumë shtrenjtë. Kundrejt...kënaqësisë që na qeverisin më të mirët

Postuar në 26 Shkurt, 2016 13:51

Shqiptarët  do të duhet ndoshta të mësohen se jetojnë në një vend ku duhet të paguash për hapësirën që zë. Dhe këto para t’i japësh Bashkisë që drejtohet sipas rastit nga Erjoni, Vangjushi, Qazimi , apo ndonjë të ngjashmi kundrejt një shërbimi të vetëm: Jep paratë dhe mbylle gojën.

Rusia planifikon mision njerëzor dhe krijimin e një kolonie permanente në Hënë për në vitin 2029

Postuar në 28 Tetor, 2015 15:27

Rusia planifikon një mision hapësinor me destinacion Hënën. Kreu i Agjencisë Federale Ruse të Hapësirës, Vladimir Solntsev, deklaroi se “një mision njerëzor do të dërgohet në Hënë dhe parashikohet të zbresë në satelitin natyror të Tokës në vitin 2029”. Ka nisur aktualisht edhe ndërtimi i anijes kozmike që do të shërbejë për misionin, ndërkohë që një nga drejtuesit e projektit, Igor Mitrofanov, ka shtuar se Rusia parashikon edhe ndërtimin e stacioni kërkimor me prezencë permanente në Hënë.

A janë Hapësira dhe Koha të ndashme apo të vazhdueshme?

Postuar në 25 Tetor, 2015 15:02

Ndaj një kilometër përgjysmë dhe përftohet një gjysmë kilometri. Ndaj gjysmën e kilometrit, përftimi është një çerek, e kështu me radhë, derisa arrin të shkëpusësh një gjatësi më të shkurtër se diametri i një atomi. A mund të vazhdojmë pafundësisht kjo ndarje, apo diku në fund do të arrijë një kufi: shenja më e shkurtër ndarëse në vizoren universale?

Çfarë tregon kjo foto?

Postuar në 21 Tetor, 2015 23:25

Astronauti 51 vjeçar Scott Kelly ka postuar në Twitter këto foto të realizuara prej tij nga Stacioni Ndërkombëtar i Hapësirës. Nga 400 km distancë, Saharaja duket me ngjyra të tjera dhe mahnitëse. 

Bullgaria nuk lejon kalimin e avionëve rusë në hapësirën e saj

Postuar në 16 Tetor, 2015 16:53

Bullgaria refuzoi sot një avion rus me destinacion Sirinë që të kalojë në hapësirën e saj ajrore, njoftoi Ministria e Punëve të Jashtme. Rusia është angazhuar, që prej fundit të shtatorit, ushtarakisht në siri duke mbështetur regjimin e presidentit Bashar al Assad. “Bullgaria ka refuzuar këtë fluturim pasi afati kohor ligjor për njoftim është pesë ditë dhe nuk është respektua nga pala ruse”, citon agjensia e lajmeve AFP, deklaratën e zëdhënëses së Ministrisë së Punëve të Jashtme, Betina Joteva. Sipas palës ruse avioni transportonte ndihma humanitare.

Subscribe to RSS - hapësira