Hafizi

"Ikim nga Rilindja, kjo fatkeqësi kombëtare që e kthehu Shqipërinë në konvikt të të kërkuarve nga drejtësia ndërkombëtare”

Postuar në 13 Tetor, 2016 14:58

Ben Blushi ka zyrtarizuar sot largimin nga Partia Socialiste përmes një fjale në Parlament. Ikën nga PS-ja një deputet i vjetër i saj, duke konfrimuar kështu atë prirje që po zë vend mirë aty: Timoni rikthehet në duart e vjetra të atyre që ishin armiq të shqiptarëve dhe të historisë në vitin '91. Por edhe të njerëzve që janë pasuruar e pasurohen me çdo formë. Më poshtë fjala e Blushit: Më poshtë fjala e Blushit:

"Dua të bej sot me dije një vendim që kam marrë bashkë me kolegen time te nderuar, zonjën Mimoza Hafizi.

Kryeministri humbet qetësinë dhe kalon në fyerje ndaj deputetes Hafizi

Postuar në 29 Shtator, 2016 14:43

Kryeministri Edi Rama po jep shenja nervozizmi në raport me diskutimet për importin e mbetjeve. Ndoshta i kapur në befasi nga reagimi Rama ka humbur qetësinë, çka e ka shfaqur edhe sot në seancë plenare përballë deputetes Mimoza Hafizi.

Kjo e fundit ndër të tjera deklaroi se:

Drejt një partie të re. Ftesë për të gjithë ata që kanë ikur nga PS

Postuar në 03 Korrik, 2016 22:09

Deputetët kundërshtarë të Edi Ramës në Partinë Socialiste, Mimoza Hafizi dhe Ben Blushi do të ecin drejt krijimit të një partie të re. Në një intervistë për Tema Tv, Hafizi tha se për krijimin e partisë së re janë kontaktuar edhe njerëz që kanë kontribute në PS, por që i janë larguar programit dhe ekipit aktual të drejtuar nga Edi Rama. Mes emrav të kontaktuar ajo ka përmendur Et'hem Rukën, Rexhep Meidanin, Ilir Zelën.

Drejt një partie të re

Postuar në 01 Qershor, 2016 23:25

Kontestimi  dhe opozitarizmi që Ben Blushi dhe Mimoza Hafizi i kanë bërë qeverisjes së Edi Ramës, duket se do të finalizohet me krijimin e një partie të re politike. Projekti është në fazën e konsultimit me qytetarët siç tha për Ora News, deputetja e Shkodrës Mimoza Hafizi.

Derexheja social-rilindase. Kryetari ka humbur qetësinë dhe u bërtet deputeteve femra

Postuar në 11 Maj, 2016 13:38

Diskutim mes socialistësh dhe rilindësish, dje në mbledhjen e Grupit Parlamentar, pas ikjes së ambasadorëve, Lu dhe Vlahutin.

DEBATI

Mos u dorëzoni!

Postuar në 20 Prill, 2016 20:18

Elozhet dhe vlerësimet për Edi Ramën nuk do të thotë se ndërkombëtarët kanë jashtë vëmendjes zhvillimet në Partinë Socialiste dhe grupin që ka akuzuar kryetarin e partisë për shkelje të statutit. Deputetja e Partisë Socialiste, Mimoza Hafizi kapatur një takim me dy eurodeputetët e majtë, Knut Fleckenstein dhe Hannes Zwoboda të ndodhur në Tiranë për një konferencë mbi demokracinë e brendshme të partiv. Pas takimit Hafizi tha se në takim u diskutua për të majtën shqiptare dhe se mori inkurajimin për të bazhduar betejën e nisur.

Dashamirësit e "armiqve" të brendshëm e të jashtëm

Postuar në 17 Prill, 2016 11:05

Ben Blushi dhe Mimoza Hafizi të shoqëruar nga Maqo Lakrori, Petrit Ago dhe ish-deputeti Marko Bello, ka hapur fushatën e takimeve me qytetarët. Takimi u mbajt pasditen e djeshme në Pallatin e Kulturës së qytetit të Beratit. Në takim raportohet se kanë qënë të pranishëm rreth 200 persona, mes tyre ish/anëtar dhe themelues të Partisë Socialiste, përfaqësues aktiv të partive të ndryshme politike si: PD, AK, PR dhe PK, përfaqësue të Shoqatës së Romëve dhe qytetarë të thjeshtë simpantizantë të Blushit.

“Shqipërinë mbi Partinë”

Postuar në 15 Prill, 2016 15:18

Duke nisur nga e shtuna Ben Blushi do të nisë një tur takimesh me bazën sociliste me moton “Shqipërinë mbi Partinë”.
Ndalesa e parë do të jetë Berati nga ku së bashku me Mimoza Hafizin Marko Bellon dhe kolegë të tjerë, do të shpalosin idetë e tyre për një qeverisje më të mirë dhe një PS me standarte që respektohet. Nisja e kësaj fushate do të përcaktojë nëse Blushi dhe mbështetësit po hedhin hapat e parë të formimit të një partie politike apo legalizimit të fraksionit brenda Partisë Socialiste.

Kundër farsës së referendumit

Postuar në 08 Prill, 2016 11:37

Një ditë para referendumit në PS, deputetja e Shkodrës, Mimoza Hafizi, duke e cilësuar atë një farsë të kryeministrit, u është drejtuar me një apel socialistëve, të mos bëhen pjesë e farsës, të mos kenë frikë dhe të mos lejojnë që të përdoren.
Në një deklaratë për mediat, Hafizi theksoi se thirrja e referendumit nuk ka të bëjë me asnjë nga shqetësimet reale të socialistëve, as me qeverisjen, as me arsimin, as më punësimin dhe pagat më të larta, as me nevojën për një administratë më të përkushtuar e as me demokracinë në PS.

Pavlefshmëria e thirrjes së referendumit

Postuar në 25 Mars, 2016 11:35

Duke iu referuar nenit 45 dhe 72 të statutit të PS sipas të cilit referendumi zhvillohet me iniciativë të Asamblesë Kombëtare, me vendim të Kongresit të PS dhe me kërkesën e 1/3 të anëtarësisë së partisë, deputetja Mimoza Hafizi kërkon pavlefshmërinë e thirrjes së referendumit për mandatin e kryetarit.

Pages

Subscribe to RSS - Hafizi