gripi

Mësime dhe përvojë që mesa duket u injoruan*

Postuar në 23 Mars, 2020 23:32

 

54 të vdekur nga gripi në Rumani

Postuar në 30 Janar, 2019 10:30

Gripi po bën kërdinë në Rumani. Autoritetet shëndetësore janë në alarm pasi numri i të vdekurve ka shkuar në 54 .

Situata është shumë e rëndë, tha ministrja e Shëndetësisë, Sorina Pint gjatë një interviste për kanalin televiziv «Antena 3», duke iu referuar shpejtësisë së përhapjes së virusit të gripit. Sipas kritereve të vendosura nga Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) kriteri më i rëndësishëm për të shpallur epideminë e gripit, është  konfirmimi i 1,500 rasteve për 100,000 banorë.

Shëndeti Publik: Vaksinat janë kineze, por kanë efekt

Postuar në 09 Janar, 2017 18:00

Vaksinat antigrip vijnë nga kina por kanë efekt. Kështu ka sqaruar Instituti i shëndetit publik, ndërsa shton se vaksinat janë donacion për shtetin shqiptar nga një organizatë shëndetësore amerikane.

Epidemi me intensitet të lartë

Postuar në 05 Janar, 2017 10:46

Shefja e Departamentit të Sëmundjeve Infektive në ISHP, Silva Bino, sqaron për gazetën “Panorama” situtën gripale në vend, çfarë virusi po qarkullon, grupmoshat e ekspozuara si dhe masat që duhen marrë.

Çfarë është ky virus?

Kemi të bëjmë me një virus që nuk ka qarkulluar në vendin tonë për një kohë të gjatë. Por deri më tani nuk kemi hasur në raste të rënda.

Sa rrezik paraqet?

Kemi epidemi me intensitet të lartë, por jo me peshë të rëndë shëndetësore. Rreziku varet nga grupmoshat që prek.

Shqipëria nën ethet e gripit, prag epidemie

Postuar në 03 Janar, 2017 20:15

Shqipëria është në prag të epidemisë së gripit. Numri i rasteve të trajtuara gjatë javës së fundit në poliklinika dhe spitale është thuajse 16 mijë të sëmurë. Rritja me shpejtësi e numrit të të sëmurëve ka vënë në alarm Ministrinë e Shëndetësisë e cila ka urdhëruar mbylljen e çerdheve, kopshteve dhe shkollave të arsimit parauniversitar si masë paraprake për mos përhapjen e epidemisë tek fëmijët, të cilët janë një ndër grupet me të rrezikuara.

Japonia në luftë me gripin e shpendëve

Postuar në 18 Dhjetor, 2016 09:42

Japonia nisi asgjesimin e 210 mijë shpëndëve në përpjekje për të parndaluar një epidemi të re të gripit të shpendëve, pas rasteve të konstatuara në veri të ishullit Hokanito. Ky është asgjesimi i pestë në masë i shpendëve që prej fillimit të dhjetorit. Virusi i gripit H5 është shfaqur në disa ferma të shpendëve në gjithë vendin.
Përveç asgjesimit të shpendëve të prekura, autoritetet kane ndaluar transportin e pula e në vendet ku është shfaqur virusi.

Subscribe to RSS - gripi