greqi

Greqi, kryeministri propozon shfuqizimin e sistemit zgjedhor proporcional

Postuar në 11 Janar, 2020 13:07

Kryeministri grek Kyriakos Mitsotakis ka propozuar së fundmi ndryshimin e sistemit zgjedhor në vend. Në takimet e zhvilluara me liderët e spektrit politik të vendit të cilëve u kërkoi konsensusin për politikën e jashtme, Mitsotakis ka zbardhur edhe projektin e ri që do të hidhet për diskutim publik.

Greqi, liderët e Agimit të Artë drejt lirimit nga akuzat penale

Postuar në 18 Dhjetor, 2019 19:21

Liderët e partisë së ekstremit të djathtë në Greqi, Agimi i Artë, mund të çlirohen nga akuzat penale për të cilat hetohen aktualisht. 
Akuza kryesore se Nikos Michaloliakos dhe drejtues të tjerë janë në krye të një organizate kriminale pritet të bjerë pasi sipas organit të akuzës asgjë e tillë nuk provohet. 

Tërmet me magnitudë 6.1 godet Kretën

Postuar në 27 Nëntor, 2019 13:51

Edhe Greqia është goditur sot nga një tërmet me magnitudë 6.1. Shkencëtarët raportojnë se goditja u dha në orën 9.23, 74 km në veriperëndim të qytetit Hania në Kretë në thellësinë 74 km. Vala goditëse është ndjerë edhe në Peleoponez dhe në Atikë, ndonëse nuk janë raportuar dëme apo viktima. 

Kreu i Organizatës për Planifikimin dhe Mbrojtjen nga Tërmetet, Efthymios Lekkas ka deklaruar se tërmeti i Kretës nuk ka lidhje me tërmetin e datës 26 nëntor në Shqipëri dhe atë në Bosnje, 

Kur krye kreu fluturon, mërgimtarët në Greqi harron

Postuar në 01 Nëntor, 2019 14:35

Krye kreu i qeverisë sonë u pa të fluturojë nga Tirana në Athinë si në atë meselenë e vjetër “Telegramet shkojnë e vijnë nga Tirana në Athinë”.

U takua me krye kreun e qeverisë greke, Mitsotakis.
U tha se folën për patentat.
Mori premtimin përsëritur 100 herë se do ta kalojë në parlament.
U tha se folën edhe për “Ligjin e luftës”.
Mori premtimin e përsëritur 100 herë se do ta kalojnë në parlament.
Folën edhe për detin e për motrën e tij Bakojanis...
Premtuan se do të ngrenë komision...

Për në Athinë, kokëulur dhe me dilema!

Postuar në 23 Tetor, 2019 17:03

Pas 6 vitesh si kryeministër Edi Rama do vizitojë për herë të parë Greqinë javën e ardhshme, por sërish jo në një vizitë zyrtare. Megjithatë kreu i qeverisë shqiptare shkon në Athinë me kredite të dobëta, ndryshe nga pak vite më parë kur i trashte zërin zotit Vangjel. Si për ironi të fatit, vizita e tij në Athinë përkon përvjetorin e vrasjes në Bularat të Konstandin Kacifës, ngjarje për të cilin prokuroria shqiptare nuk ka ende një raport zyrtar, duke tejkaluar çdo afat të ligjshëm.

Hapet xhamia e parë në Athinë

Postuar në 08 Qershor, 2019 10:56

Në Athinë është inauguruar xhamia e parë e cila do të hapet për lutjen e besimtarëve në muajin shtator. Në ceremoni ka marrë pjesë edhe ministri për Arsimin dhe Çështjet Fetare, Costas Gavroglou, duke dëshmuar qëndrimin e autoriteteve për këtë hap të ri.

Xhamia është ndërtuar në zonën e Votanikos. 

Vendimi i qeverisë greke për të çuar deri në fund punë për ndërtimin e xhamisë vjen në kontekstin e një qëndrimi ndryshe që kabineti i Alexis Tsipras ka mbajtur edhe ndaj Kishës Orthodhokse. 

Kryeministri grek njofton zgjedhje të parakohshme

Postuar në 27 Maj, 2019 01:40

Pas humbjes në zgjedhjet europiane, kryeministri grek, Alexis Tsipras ka njoftuar zgjedhjet e parakohshme parlamentare. 

Duke e konsideruar rezultatin e tyre si poshtë pritshmërive, Tsipras ka shtuar se do të kërkojë nga Presidenti i Republikës që të shpërndajë Parlamentin. 

“Arvanitët”, kokëfortët e Greqisë

Postuar në 24 Prill, 2019 10:06

Në kinematë greke do të shfaqet nga 28 Prilli një dokumentar mbi arvanitët. Me domethënie është shpjegimi që shoqëron filmin dokumentar.

Në tekstin shpjegues thuhet se dokumentari "Sta Arvanitika" ose në shqip “Në gjuhën arvanitase” është një përpjekje për të përjetësuar një gjuhë të humbur dhe për të gjetur se cilët janë arvanitasit dhe çfarë roli kanë luajtur në historinë moderne greke.

Pompeo, pjesë e samitit Greqi-Qipro-Izrael për gazsjellësin EastMed

Postuar në 17 Mars, 2019 12:41

Egjeu po merr përherë e më shumë rëndësi strategjike për shkak të zbulimeve të rezervave të mëdha të gazit. Mediat greke raportojnë për pjesëmarrjen e sekretarit amerikan të Shtetit, Mike Pompeo në samitin tripalësh Qipro-Greqi-Izrael ku do të nënshkruhet marrëveshja për gazsjellësin e Mesdheut Lindor(EastMed). 

Vizitë dy ditore e kancelares Merkel në Greqi

Postuar në 09 Janar, 2019 11:44

Kancelarja gjermane Angela Merkel pritet të jetë në Athinë ditën e enjte, në një vizitë të parën të saj pas pesë vjetësh në Greqi. 
Mediat raportojnë se ajo do të qëndrojë dy ditë në Greqi dhe do të takohet me Kryeministrin Tsipras, presidentin Prokopis Pavlopoulos dhe kreun e opozitës së djathtë, Kyriakos Mitsotakis. 

Pages

Subscribe to RSS - greqi