greqi

Greqi, Alpha Bank çlirohet nga pasojat e recesionit. Shet portofolin prej 10.8 mld euro kredi të këqija

Postuar në 22 Shkurt, 2021 22:18

Alpha Bank e Greqisë do të shesë një portofol prej 10.8 miliardë euro kredi të zhvlerësuara dhe 80% të ofruesit të shërbimeve të kredisë Cepal Holdings te fondi amerikan Davidson Kempner. Marrëveshja është arritur sot, raporton Kathimerini.

Politika e jashtme dhe negociatat eksploruese

Postuar në 02 Shkurt, 2021 11:51

 

Bisedimet hulumtuese të Greqisë me Turqinë nuk janë një dialog për hir të dialogut. Ato janë një debat i strukturuar në të cilin të dy palët investojnë për një seri arritjesh. Synimi i Greqisë, për sa u përket këtyre bisedimeve ka qenë gjithmonë:

a) Se çështja në shqyrtim është zona ekonomike ekskluzive dhe shelfi kontinental.

b) Se nëse nuk arrihet ndonjë marrëveshje, çështja do të referohet në një gjykatë ndërkombëtare, mundësisht në Hagë.

Vdekjet nga CoVid-19 jashtë kujdesit intensiv, Ministria greke e Shëndetësisë ua hedh fajin mjekëve

Postuar në 10 Janar, 2021 22:22

Zëvendësministri grek i Shëndetësisë, Vassilis Kontozamanis, ka bërë fajtorë për vdekjet nga Covid-19 mjekët dhe jo kapacitetin e ezauruar të kujdesit intensiv. Kontozamani i ka kthyer përgjigje një faqeje të profilizuar në sistemin shëndetësor, iatronet.gr, në lidhje me lajmet se "80% e vdekjeve të pacientëve me Covid ndodhën jashtë njësive të kujdesit intensiv.

Vaksinimi i shpresës me një foto

Postuar në 18 Dhjetor, 2020 14:00

Greqia pritet të marrë në dorëzim partinë e parë të vaksinave anti-CoVid-19 më 26 dhjetor të këtij viti dhe si fillim do të vaksinohet personeli mjekësor dhe popullsia mbi 65 vjeç. Bëhet fjalë për rreth 2.4 milionë njerëz. Autoritet greke mendohet se do të miratojnë vaksinën Pfizer më 22 dhjetor për të hapur rrugë përdorimit të saj për imunizimin e popullsisë.

Greqi, Agimi i Artë shpallet organizatë kriminale

Postuar në 07 Tetor, 2020 12:27

Agimi i Artë është që nga sot një organizatë kriminale. Këtë ka vendosur një gjykatë greke pas një gjykimi prej 5 vjetësh sipas të cilës edhe drejtuesit kryesorë të saj përfshihen në akuzën e drejtimit të një organizate kriminale.

Në proces janë gjykuar 68 persona, mes të cilëve 18 ish-deputetë për katër akuza: vrasja me thikë e këngëtarit Pavlos Fyssas, sulmi mbi emigrantë, sulmi mbi aktivistë të së majtës dhe akuza për struturim kriminal.

BE merr përsipër rindërtimin e kampit të refugjatëve në ishullin Lesbos  

Postuar në 11 Shtator, 2020 15:10

Bashkimi Evropian angazhohet të financojë ndërtimin e një kampi të ri, pas djegies së atij të Morias në Greqi. Nënkryetari ekzekutiv i Komisionit Evropian, Margaritis Schinas, në një video konferencë nga Greqia me ministrin e Brendshëm gjerman, Horst Seehofer, tha se "Bashkimi Evropian është i gatshëm jo vetëm për të financuar dhe mbështetur ndërtimin e kësaj strukture të re, por edhe për të shqyrtuar çdo kërkesë greke për një rol më aktiv në menaxhimin e kësaj strukture të re", tha Schinas.

Greqi, kryeministri propozon shfuqizimin e sistemit zgjedhor proporcional

Postuar në 11 Janar, 2020 13:07

Kryeministri grek Kyriakos Mitsotakis ka propozuar së fundmi ndryshimin e sistemit zgjedhor në vend. Në takimet e zhvilluara me liderët e spektrit politik të vendit të cilëve u kërkoi konsensusin për politikën e jashtme, Mitsotakis ka zbardhur edhe projektin e ri që do të hidhet për diskutim publik.

Greqi, liderët e Agimit të Artë drejt lirimit nga akuzat penale

Postuar në 18 Dhjetor, 2019 19:21

Liderët e partisë së ekstremit të djathtë në Greqi, Agimi i Artë, mund të çlirohen nga akuzat penale për të cilat hetohen aktualisht. 
Akuza kryesore se Nikos Michaloliakos dhe drejtues të tjerë janë në krye të një organizate kriminale pritet të bjerë pasi sipas organit të akuzës asgjë e tillë nuk provohet. 

Tërmet me magnitudë 6.1 godet Kretën

Postuar në 27 Nëntor, 2019 13:51

Edhe Greqia është goditur sot nga një tërmet me magnitudë 6.1. Shkencëtarët raportojnë se goditja u dha në orën 9.23, 74 km në veriperëndim të qytetit Hania në Kretë në thellësinë 74 km. Vala goditëse është ndjerë edhe në Peleoponez dhe në Atikë, ndonëse nuk janë raportuar dëme apo viktima. 

Kreu i Organizatës për Planifikimin dhe Mbrojtjen nga Tërmetet, Efthymios Lekkas ka deklaruar se tërmeti i Kretës nuk ka lidhje me tërmetin e datës 26 nëntor në Shqipëri dhe atë në Bosnje, 

Kur krye kreu fluturon, mërgimtarët në Greqi harron

Postuar në 01 Nëntor, 2019 14:35

Krye kreu i qeverisë sonë u pa të fluturojë nga Tirana në Athinë si në atë meselenë e vjetër “Telegramet shkojnë e vijnë nga Tirana në Athinë”.

U takua me krye kreun e qeverisë greke, Mitsotakis.
U tha se folën për patentat.
Mori premtimin përsëritur 100 herë se do ta kalojë në parlament.
U tha se folën edhe për “Ligjin e luftës”.
Mori premtimin e përsëritur 100 herë se do ta kalojnë në parlament.
Folën edhe për detin e për motrën e tij Bakojanis...
Premtuan se do të ngrenë komision...

Pages

Subscribe to RSS - greqi