grenell

Mediat në Kosovë: Datë e re për takimin e dialogut me Serbinë

Postuar në 02 Korrik, 2020 11:35

Gazeta e Kosovës, “Koha Ditore” shkruan sot se emisari i Presidentit amerikan Donald Trump, Richard Grenell, pritet të caktojë një datë të re për takimin mes përfaqësuesve serbë dhe atyre shqiptarë. Gazeta referon burime diplomatike dhe shton se takimi do të bëhet pavarësisht se Hashim Thaçi tanimë është praktikisht jashtë procesit. 

Grenell: Shkëmbimi i territoreve, politikë e Bolton. Po qëndrimet e ambasadorëve janë politikë e SHBA?

Postuar në 19 Qershor, 2020 14:19

Tani që John Bolton është shpallur armik i administratës Trump për shkak të librit të tij “The room ëhere it happened”, edhe idetë për ndarjen e Kosovës, mund t’i faturohen atij. Në një dalje në Fox News, emisari i SHBA për dialogun Kosovë-Serbi, Richard Grenell ka deklaruar se kjo ide është pikërisht e Boltonit. Thotë Grenell:

Amerikanët marrin iniciativën: Takim Serbi-Kosovë më 27 qershor

Postuar në 15 Qershor, 2020 19:31

I dërguari i posaçëm i SHBA-së për dialogun Kosovë-Serbi, Richard Grenell njofton se më 27 qershor do të  nisë dialogu mes të dyja vendeve në Shtëpinë e Bardhë. 

“Lajme të shkëlqyeshme! Unë kam marrë premtim nga qeveritë e Kosovës dhe të Serbisë për të ndaluar përkohësisht fushatën e mosnjohjes dhe kërkimin e anëtarësimit ndërkombëtar në mënyrë që të takohemi në Uashington, DC në Shtëpinë e Bardhë në 27 qershor për diskutime për Dialogun’’, ka thënë ai.

Grenell, de facto kryeministër i Kosovës

Postuar në 20 Prill, 2020 20:33

Ajo që ndodhi në Kosovë me mocionin kundër qeverisë Kurti, po zbulohet dita-ditës se ishte një pazar i pastër i skalionit të vjetër të politikës kosovare për të hequr nga drejtimi një njeri dhe forcë jo komode. 

Katër letrat formale të Presidentit Hashim Thaçi për Vetëvendosjen dhe Kurtin provuan një inskenim grotesk zgjidhjes juridike për situata që kërkojnë vetëm zgjidhje politike. 

Strategjia e Amerikës në Kosovë po shpërbëhet dita-ditës

Postuar në 23 Mars, 2020 15:17

 

Ndërsa bota lufton me pandeminë e koronavirusit, një zhvillim i jashtëzakonshëm po ndodhte në Ballkan: një vend i sfiduar dhe i varur kundërshtoi haptazi administratën e fuqishme të Presidentit të ShBA-ve, Donald Trump.

Grenell jep dorëheqjen nga detyra e ambasasdorit të SHBA në Gjermani

Postuar në 04 Mars, 2020 12:45

Richard Grenell, i Dërguari Special i Presidentit amerikan Donald Trump për dialogun Serbi-Kosovë, ka njoftuar dorëheqjen nga detyra e ambasasdorit të SHBA në Gjermani. Ai ka bërë të ditur se do ta formalizojë aktin sapo Senati të zyrtarizojë John Ratcliffe në këtë pozicion.

Grenell mban aktualisht detyrën e drejtorit të Shërbimit Inteligjent Kombëtar si i komanduar, ndërkohë që ai duket se do të caktohet në një detyrë tjetër. Grenell provokoi debate pasi u konsiderua si njeri që vinte nga krahu radikal i John Bolton.

 

Ultimatumi për tarifat, politikë amerikane edhe për të rrëzuar Albin Kurtin

Postuar në 28 Shkurt, 2020 01:16

 

Qeverisë së Kosovës i duhet të negociojë edhe brenda vetes për çështjen e tarifave ndaj mallrave serbe. Pak pasi Kryeministri Albin Kurti deklaroi heqjen e kushtëzuar të tyre, i Dërguari Special i Presidentit amerikan Donald Trump, Richard Grenell shkruan në tuiter se një vendim i tillë nuk mjafton. Ai urdhëron se tarifat duhet të hiqen menjëherë dhe plotësisht dhe shton se 

z. Kurti po bën një gabim serioz. Kjo gjë iu bë e qartë z. Thaçi sot në Shtëpinë e Bardhë

Richard Grenell caktohet drejtor në detyrë i Shërbimit Kombëtar Inteligjent të ShBA-ve

Postuar në 20 Shkurt, 2020 12:43

Richard Grenell, ambasador i ShBA në Gjermani dhe i Dërguar Special i presidentit amerikan Donald Trump për dialogun Serbi-Kosovë është caktuar drejtor në detyrë i Shërbimit Kombëtar Inteligjent. 

Lajmin e ka njoftuar në tuiter, Trump që shkruan për Grenell se është një “ambasador shumë i respektuar” teksa ka falenderuar drejtorin aktual në detyrë, Joe Maguire. 

Të dërguar specialë që thonë se nuk bëjnë asgjë

Postuar në 19 Shkurt, 2020 11:21

I Dërguari Special i presidentit Trump për Dialogun Prishtinë-Beograd, Richard Grenell ka hedhur poshtë zërat se SHBA mbështet shkëmbimin e territoreve mes Serbisë dhe Kosovës. Ai e ka quajtur lajmin e publikuar nga faqja EuObserver si lajm të rremë duke nënvizuar përmes një statusi në Tuiter se:

unë jam për atë që palët bien dakord. Unë jam i fokusuar në zhvillimin ekonomik, jo politikën

Pakti i Mynihut është nul

Postuar në 14 Shkurt, 2020 22:35

I dërguari special i Presidentit amerikan, Donald Trump, Richard Grenell, shpalli sot arritjen e disa marrëveshjeve të reja mes Serbisë dhe Kosovës. Sipas tij këto u bënë të mundura falë direktivave të presidentit. Mirëpo kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka shpallur se këto marrëveshje janë nul. Arsyeja është fare e qartë: ato nuk kanë firmën e qeverisë legjitime të Kosovës. Shkruan Kurti: 

Pages

Subscribe to RSS - grenell