Gramoz Ruçi

Në Tiranë po të jetë nevoja e shpallin edhe shenjtor

Postuar në 25 Qershor, 2020 19:08

Gjatë një replike sot në Parlamentin e Shqipërisë, kryetari i tij, Gramoz Ruçi iu kthye deputetesh Rudina Hajdari me këtë fjalë:

Me keqardhje mund të them Zonja Hajdari se bërë ndërhyrjen më të gabuar, në kohën më të gabuar dhe me përmbajtjen më të gabuar. Unë personalisht janë dëshmitar okular i të gjithë kryeministrave në këto 30 vite dhe të gjithë në mbështetje të çështjes së Kosovës dhe asnjë krahasim mes Kosovës dhe Shqipërisë është i papranueshëm veçanërisht në këtë ditë të sotme

"Urdhëri i Lirisë" për Gramoz Ruçin në Kosovë

Postuar në 06 Nëntor, 2017 13:39

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi i ka akorduar kreut të Kuvendit të Shqipërisë dekoratën “Urdhri i Lirisë”, me motivacionin “Për kontributin e dhënë për lirinë dhe pavarësinë e Kosovës”. 

“Kontributi për lirinë e Kosovës nuk i përket asnjë individi. Ndihem shumë i vlerësuar për medaljen e lartë të shtetit të Kosovës. Vlerësimi që më dedikohet e ndaj dhe ua dedikoj të gjithë bashkatdhetarëve të mi në Shqipëri. Këtë vlerësim do ua përcjell të gjithë deputetëve të Kuvendit të Shqipërisë. Pavarësia e Kosovës ka qenë gjithmonë një ëndërr e të gjithë shqiptarëve”, tha Ruçi. 

Jugosllavizimi i Shqipërisë

Postuar në 12 Tetor, 2017 20:59

Nënkryetari i Lëvizjes Socialiste për Integrim, Luan Rama ka hartuar një letër publike drejtuar kreut të Kuvendit Gramoz Ruçi, përmes të cilës sugjeron që ligji për pakicat kombëtare të mos miratohet. Më poshtë letra e plotë:

Projektligji "Për mbrojtjen e pakicave kombëtare" në mënyrën si është paraqitur, nuk duhet miratuar.

I nderuar zoti Kryetar i Kuvendit!

Gramoz Ruçi dorëhiqet nga funksionet partiake

Postuar në 07 Tetor, 2017 11:29

Gramoz Ruçi ka dhënë dorëheqje nga funksionet në Partinë Socialiste. Ai e ka njoftuar vendimin gjatë punimeve të Asamblesë së kësaj force e cila zhvillon sot mbledhjen e saj të radhës. Ruçi deklaroi se largimi bëhet për shkak të detyrës si Kryetar Kuvendi, e cila kërkon angazhim të plotë. Ruçi ka mbajtur deri më sot detyrën e sekretarit të Përgjithshëm, prej nga ku duhet thënë se ka mbajtur kontrollin e një partie jo të lehtë për t’u menaxhuar. 

“Teser” opozitari për Lulzim Bashën nga Gramoz Ruçi

Postuar në 05 Tetor, 2017 12:03

Lulzim Basha është përjashtuar sot nga punimet e seancës plenare të Parlamentit për shkelje të Rregullores. Në materialet video që u shpërndanë, tregohet Basha që kërkon me këmbëngulje mbledhjen e Konferencës së Kryetarëve për të diskutuar reformën zgjedhore, futjen e saj në rend të ditës, pas kërkesës për debat që sipas tij, ka depozituar opozita. Kreu i seancës. Gramoz Ruçi, ka refuzuar kërkesën duke argumentuar se Konferenca e Kryetarëve nuk ka atribute mbi një seancë që ka nisur. Por ky është vetëm aspekti teknik i përballjes që çoi në përjashtimin e inskenuar të Bashës.

"Luli gënjen...edhe për vetë gëzimin e rrenës"

Postuar në 12 Shtator, 2017 09:18

Dy votat e “djathta” që shkuan për Gramoz Ruçin, kanë provokuar një situatë të trazuar në Partinë Demokratike. Lulzim Basha, kryetari me vulë i saj, tha pas votimit se kush shet votën do të përjashtohet nga Grupi Parlamentar. Por sipas Jozefina Topallit, një nga drejtueset e dikurshme të partisë, ka patur dy mbledhje të PD-së pas votimit, në të cilat nuk është folur fare për atë që ka ndodhur. Shkruan ndër të tjera Topalli në Facebook:

Ne mbrojtje te se vertetes.  Dje Basha pas mbledhjes se grupit shperndau ne media nje deklarate qe kishte dhe fjaline:

Gramoz Ruçi zgjidhet kryetar i Kuvendit

Postuar në 09 Shtator, 2017 19:38

Gramoz Ruçi është zgjedhur kryetar i Kuvendit të Shqipërisë. Seanca e parë e kësaj legjislature është hapur me votimin e fshehtë për zgjedhjen e kreut të Kuvendit që në këtë rast ka marrë 80 vota pro, 40 kundër, 1 abstenim, ndërsa të tjerët nuk morën pjesë në votim. Ruçi vjen kështu në epilogun e karrierës me detyrën e dytë në hierarkinë shtetërore. Ai e nisi politikën si ministër i Brendshëm në vitin 1991.

Fundi i të enjteve parlamentare?

Postuar në 07 Korrik, 2017 09:10

Intervista e djeshme e kryeministrit Edi Rama për emisionin Top-Story ka konfirmuar lajmin se Gramoz Ruçi do të jetë kryetar i ri i Kuvendit të Shqipërisë. Po kështu Rama është kujdesur të qartësojë edhe se LSI-ja në fillim dhe pastaj PD-ja, do të jenë opozitë. Në ekuacion nuk figuron PDIU-ja e cila me gjasë do të jetë pjesë e qeverisë.

“Nëse Meta nuk dekreton qeverinë, do shkarkohet si President”

Postuar në 16 Qershor, 2017 09:08

Duke folur dje nga Fieri, sekretari i Përgjithshëm i Partisë Socialiste, Gramoz Ruçi, ka deklaruar se lojërat e Ilir Metës me presidencën dhe dekretimin e qeverisë së re, do të marrin si përgjigje shkarkimin e tij. ​

Ishin dhe janë në Parlament, me votat e prindërve tanë, tonat, e ndoshta edhe të fëmijëve tanë

Postuar në 31 Maj, 2017 09:04

Ishin, janë dhe do jenë! E nisën jetën parlamentare më 1991-1992 dhe vijojnë të kenë mandate parlamentare edhe më 2017-2021. Vetëm 6, tre të majtë dhe tre të djathtë. Berisha, Ruçi e Shehu nga 1991; Majko, Ulqini dhe Shehi më 1992. Ruci ka bërë një ndërprerje më 1996, Berisha pa ndërprerje, Shehu bëri shkëputje më 2001 dhe 2013, Ulqini pati një ndërprerje në mandatin e parë të Ramës dhe Shehi gjithashtu me disa vite ndërprerje pas ndarjes nga PD. Por kanë mbetur në lojë dhe sot janë drejtues në parti ose aktiv në politikë. Bilanci i jetës së tyre parlamentare?

Pages

Subscribe to RSS - Gramoz Ruçi