Gjykata Kushtetuese

Pronarët humbasin. Gjykata Kushtetuese rrëzon kërkesën e Presidentit. Prona zgjidhet sipas midesë së të “majtëve” edhe njëherë

Postuar në 21 Prill, 2016 16:57

Gjykata Kushtetuese e Shqipërisë ka rrëzuar kërkesën e Presidentit të Republikës për ligjin e ri të pronave. Raportimi bëhet “News24”(http://www.balkanweb.com/site/kushtetuesja-shqyrton-kerkesen-e-nishanit-...).

A mund të bëjë PD avokatinë e ish-pronarëve?

Postuar në 21 Prill, 2016 13:46

Partia Demokratike doli sot me një deklaratë, duke i kërkuar Gjykatës Kushtetuese të rrëzojë ligjin e pronave të ankimuar nga Presidenti dhe partitë opozitare. Deputeti, Oerd Bylykbashi tha se PD është një parti në mbrojtje të ish-pronarëve. "Ne qëndrojmë në mënyrë absolute të drejtës së pronarëve për të rimarë pronën që në mënyrë të padrejtë u është marrë para më shumë se 70 viteve. Do të garantojmë në mënyrë maksimale që kjo e drejtë të shkojë në mënyrë përfundimtare dhe të plotë tek pronarët.

Mandatet e Leskajt e Sulit, PD nuk do t'i drejtohet Kushtetueses

Postuar në 01 Prill, 2016 18:27

Partia Demokratike nuk do t’i drejtohet Gjykatës Kushtetetuese për mandatin e dy deputetëve socialistë, Valentina Leskaj dhe Rakip Suli. Burime pranë selisë blu, thanë për Televizionin Klan, se demokratët nuk do të veprojnë si në rastin e Deputetit Kokëdhima, kur shkuan në Kushtetuese pasi kërkesa e tyre për papajtueshmërinë me mandatin e deputetit u rrëzua nga kuvendi. Sipas tyre, opozita nuk mund ta vërë Gjykatën Kushtetuese në lëvizje për një çështje për të cilën ajo është shprehur më parë.

Leskajt e Sulit u vjen zelli për Gjykatën Kushtetuese

Postuar në 31 Mars, 2016 11:58

Presioni i opozitës për mandatet e deputetëve Leskaj e Suli duket se ka dhënë rezultat. Ndonëse për javë të tëra qëndruan në heshtje dhe refuzuan t’i nënshtrohen procedurës si në rastin e deputetit Koço Kokëdhima, Leskaj e Suli kanë treguar një ditë pas vizitës së komisionerit Hahn devotshmërinë që mandati i tyre të çohet në Kushtetuese. Nënkryetarja e Kuvendit, Valentina Leskaj, i është drejtuar me një letër kryetarit të kuvendit Ilir Meta, ku i kërkon që të jetë parlamenti ai që të vërë në lëvizje Gjykatën Kushtetuese për mandatin e saj.

Presidenti: “Ligji i pronave përcjell një qëndrim antievropian”

Postuar në 26 Mars, 2016 17:41

Presidenti i Republikës, Bujar Nishani, është prononcuar sot në lidhje me ligjin e pronave dhe për reformën në drejtësi, duke hyrë në debatin politik si aktor deri më tani i anashkaluar. Nishani tërheq vëmendjen tek iniciativat e qevëerisë për të bërë presion ndaj Gjykatës Kushtetuese për ligjin e pronave, që sipas tij është antievropian. “Është një ligj ku për herë të parë, zyrtarisht dhe publikisht, përfaqësohet dhe shprehet një qëndrim antievropian të një qeverie në Shqipëri.

Ministri i Drejtësisë korrigjon disi veten: “Ligji i pronave nuk është më i miri, por është realist”

Postuar në 26 Mars, 2016 15:44

Ministri i Drejtësisë Ylli Manjani ka dhënë sot një prononcim ku përsërit qëndrimin e tij se ligji i ri i pronave është e vetjma zgjidhje, ndonëse siç u shpreh ai, "ligji nuk është më i miri". “Do të thotë që do të përzëmë këta njerëz dhe do t’i themi që nuk na lënë të zbatohet ligji, do mendojmë si do të djegim paratë që janë vënë për kompensim. Do të bllokohet e gjithë veprimtaria e verfikimit. Janë 26 mijë vendime ndër vite që kërkojnë një përllogaritje në vlerë dhe nuk do të bëhen. Nëse duam të ngopemi me lugë bosh ligji që kishim ishte shumë i mirë.

Si dikur PS-ja me “Tre ligjet”, edhe sot PD-ja kushtëzon reformën me mandatet në Gjykatën Kushtetuese

Postuar në 25 Mars, 2016 15:48

Lulzim Basha, kryetar i Partisë Demokratike, ka shpallur kushtëzimin e vet për miratimin e reformës në Drjetësi. I sapokthyer nga SHBA-të, ku ishte për një vizitë, Basha, deklaroi sot se PD-ja nuk mund të japë votën për reformat,  nëse nuk dërgohet në Gjykatën Kushtetuese kërkesa për mandatet e dy deputetëve socialistë.  “A mund të ketë dialog kur njëra palë në tavolinë nxjerr armën? Sigurisht që jo. Edi Rama në fakt nuk vë armën në tavolinë, por bombën atomike kushtetuese.

Manjani pëplaset me Nishanin për Ligjin e Pronave

Postuar në 25 Mars, 2016 09:59

Një deklaratë e ministrit të Drejtësisë, Ylli Manjani se Gjykata Kushtetuese nuk ka të drejtë të pezullojë aktet ligjore dhe bllokimin e zbatimit të të Ligjit për Kthimin dhe Kompesimin Fizik të Pronave ka ngjallur reagimin e presidentit Nishani.

Kokëdhima është kundër dekriminalizimit

Postuar në 18 Mars, 2016 09:36

Deputeti i Partisë Socialiste, Koço Kokëdhima gjatë emisionit “Top Story” u shpreh se nuk e ka votuar dhe se është kundër ligjit për dekriminalizimin.
Kokëdhima tha se ligji është në kundërshtim me Kushtetutën, dhe theksoi se do të kërkojë nga kolegë të tij socialistë dërgimin e ligjit në Gjykatë Kushtetuese. “Është një ligj absurd, antikushtetues dhe fyes dhe unë do t’u kërkoj kolegëve të mi që t’i kërkojmë Gjykatës Kushtetuese që ta anulojë atë ligj”, u shpreh ai.

Pages

Subscribe to RSS - Gjykata Kushtetuese