Gjykata Kushtetuese

Ligji për vettingun drejt Gjykatës Kushtetuese, pavarësisht qëndrimit të Presidentit

Postuar në 31 Gusht, 2016 16:37

Miratimi në mënyrë të njëanshme i ligjit të vettingut imlë opozitës vetëm rrugën e ankimimit të tij në Gjykatën Kushtetuese.

Miti i zgjedhjeve të lira e të ndershme/Balotazhi për garën presidenciale në Austri do të përsëritet

Postuar në 01 Gusht, 2016 14:18

Probleme me parregullsi në zgjedhje – nuk bëhet fjalë për ndonjë vend në Ballkan, por në Austri, i konsideruar si një vend që duhet ta kishte zgjidhur këtë problem. Gara e fundit elektorale për presidentin e vendit, ka përfunduar në Gjykatë Kushtetuese, e vendosi përsëritjen e raundit të balotazhit. Në të do të marrin pjesë, Norbert Hofer i partisë populiste të djathtë,  e quajtur Partia Austriake e Lirisё dhe kandidati i pavarur, i gjelbri Alexander Van der Bellen.

Meta: Një reformë me 94 vota rrëzohet në Gjykatën Kushtetuese

Postuar në 21 Korrik, 2016 11:53

Meta u bëri sot thirrje të gjithë aktorëve politikë e diplomatikë që të arrijnë konsensusin për reformën në drejtësi, në mënyrë që ajo të votohet me konsensus sa më të gjerë. Në qoftë se pas arritjes së konsensusit, tha ai, Berisha, apo Topalli, apo ndonjë tjetër nuk e votojnë reformën, le të mbajnë përgjegjësi individuale. Ai garantoi se 20 votat e LSI-se janë depozituar në Uashington, por në qoftë se reforma miratohet vetëm me 94 vota, ajo mund të rrëzohet në Gjykatën Kushtetuese, për shkelje proceduriale. Kjo deklaratë bie ndesh me thirrjen e SHBA-se për votim individual të reformës.

Mandati i Rakip Sulit, Kushtetuesja vendos më 14 korrik

Postuar në 06 Korrik, 2016 09:49

Gjykata Kushtetuese do të shqyrtojë në 14 korrik kërkesën për papajtueshmërinë e mandatit të deputetit socialist Rakip Suli. Deputeti i PS-së në Tiranë akuzohet nga PD se ka përfituar fonde publike përmes kompanisë së tij Aurora Group e cila është në pronësi të të birit. Opozita thotë se ambientet e kompanisë në fjalë i janë dhënë me qira OSHEE-së. Në 14 prill Kuvendi vendosi me shumicë votash dërgimin e mandateve të Leskajt dhe Sulit në Gjykatën Kushtetuese.

Edhe Ligji i Pronave i shkon për interpretim Venecias

Postuar në 28 Qershor, 2016 17:02

Ligji i pronave i ankimuar në Gjykatën Kushtetuese nga Presidenti Nishani dhe shoqatat e ish-pronarëve do t’i kalojë për mendim Komisionit të Venecias. Kjo është zgjidhja me të cilën është rënë dakord në një mbledhje të zhvilluar nga anëtarët e Gjykatës Kushtetuese mesditën e së martës siç raporton Top Channel.

Avokati italian i Rroshit paralajmëron ankimimin në Kushtetuese të Ligjit të Dekriminalizimit

Postuar në 15 Qershor, 2016 17:48

Elvis Rroshi i ndodhur në gjendje arresti pas akuzave për falsifikim të formularit të dekriminalizimit do të tentojë një rrugë të tërthortë për t’i shpëtuar dënimit nga gjykata dhe kapitullimit politik. Ai ka angazhuar  avokatin dhe politikianin e njohur italian Francesco Paolo Sisto në një betejë ligjore që do shkon përtej vlerësimit për ligjshmërinë e arrestimit të kryebashkiakut të Kavajës. Ekspertiza juridike e avokatit italian do të godasë pikërisht kushtetueshmërinë e ligjit të dekriminalizimit që u mohon personave me dëshmi të pastër penaliteti të ushtrojnë funsione publike.

Gjykata Kushtetuese i thotë “jo” kërkesës së PD-së për mandatin e Valentina Leskajt: “Nuk është në juridiksionin tonë”

Postuar në 08 Qershor, 2016 14:52

Gjykata Kushtetuese ka mbyllur çështjen e konfliktit të interesit mes mandatut të deputetes Valentina Leskaj dhe përfitimit të fondeve publike nga djemtë e saj. Gjykata, e vënë në lëvizje nga një kërkesë e PD-së, por edhe nga disponimi i vetë deputetes, ka vendosur se kërksa nuk përmbush kriteret kushtetuese dhe ligjore për të legjitimuar shqyrtimin e çështjes prej saj. Gjykata ka çmuar se kërkesa siç është formuluar del jashtë juridiksionit të saj. Vendimi i shpëton mandatanin Valentina Leskajt, e cila është përfolur jo pak nga PD-ja.

Gjykata Kushtetuese e Kosovës i jep fund përballjes ligjore për pronësinë e tokave nga Manastiri i Deçanit

Postuar në 21 Maj, 2016 18:20

Gjykata Kushtetuese e Kosovës i ka dhënë fund debatit 16 vjeçar mbi pronësinë e Manastirit të Deçanit. Në një vendim të publikuar në faqen e saj online, gjykata konstaton papajtueshmërinë me Kushtetutën të vendimeve të “Kolegjit të Ankesave të Dhomes së Posaçme të Gjykatës Supreme të Republikës së Kosoves për çështje që Lidhen me Agjencinë Kosovare të Privatizimit”.

Nuk është më deputet

Postuar në 09 Maj, 2016 12:30

Koço Kokëdhima nuk është më deputet. Gjykata Kushtetuese ka vendosur t'i heqë mandatin duke i dhënë të drejtë ankesës së opozoitës se deputeti kishte papajtueshmeri, pasi kishte përfituar fonde publike. Vendimi është marrë paraditen e së hënës.  Parlamenti e dorëzoi kërkesën për papajtueshmërinë ose jo të mandatit të Kokëdhimës pasi Gjykata Kushtetuese e detyroi të respektonte procedurën kushtetuese. Fillimisht mazhoranca e refuzoi kërkesën e opozitës për ta çuar mandatin e Kokëdhimës në Kushtetuese. Por më pas opozita e ankimoi në këtë Gjykatë dhe ajo i dha të drejtë.

Sokol Berberi dhe Vladimir Kristo, drejt dorëzimit të detyrës. Presidenti nis konsultimet për plotësimin e vakancës në Gjykatën Kushtetuese

Postuar në 03 Maj, 2016 15:39

Gjykata Kushtetuese shkon drejt rifreskimit të anëtarësisë së saj. Për shkak se gjyqtarëve Sokol Berberi dhe Vladimir Kristo u ka mbaruar mandati, ata duhet të dorëzojnë detyrën. Në këtë kuadër, Presidenti i Republikës, Bujar Nishani, ka nisur konsultimet me përfaqësues të grupeve parlamentare të Kuvendit të Shqipërisë. “Presidenti i Republikes Bujar Nishani ka nisur sot takime të ndara me kryetarët e grupeve kryesore parlamentare për t’u konsultuar lidhur me emrat e rinj që pritet të dekretojë për vendet vakante në Gjykatën Kushtetuese.

Pages

Subscribe to RSS - Gjykata Kushtetuese