gjykata e larte

Gjykata e Lartë hap rrugën për rikthimin e Armando Prengës në kuvend

Postuar në 19 Shkurt, 2016 14:30

Gjykata e Lartë ndryshoi masën e sigurisë për Armando Prengën, deputetin e përjashtuar nga PS-ja, pas përfshirjes në konfliktin e armatosur me fisin Cala në komisariatin e Lezhës. Pas kësaj mase, Prenga mund të rikthehet në Kuvend.
Në seancën e sotme gjykata ka vendosur ndryshimin e masës së sigurisë nga “arrest shtëpie” në “detyrim për paraqitje”.
Sipas vendimit, Prenga do të paraqitet çdo të hënë në orën 10:00 në institucionet e drejtësisë për mbajtjen e kontakteve të nevojshme.

Obama gjyqtar në Gjykatën e Lartë? Clinton është dakord

Postuar në 31 Janar, 2016 11:13

Kandidatja demokrate në zgjedhjet presidenciale amerikane, Hillary Clinton ka deklaruar se presidenti aktual, Barack Obama, mund të ishte shumë mirë një gjyqtar i Gjykatës së Lartë. Gjatë një takimi në Iowa, Clinton u shpreh se nëse do të zgjidhet presidente donta caktonte Obamën gjyqtar në Gjykatën e Lartë. “Asnjë nuk ma ka sugjeruar këtë. Do ta dëshiroja shumë. Ai i ka të gjitha kredencialet”, tha ajo. Ligjiërisht kjo nuk ndalohet, por në planin politik nuk është shumë e përshtatshme.

Rrëzohet kërkesa e Frrokut për mbyllje të hetimeve, Gjykata e Lartë shtyn afatin

Postuar në 08 Tetor, 2015 12:16

Gjykata e Lartë i dha të drejtë sot Prokurorisë që të hetojë edhe për 3 muaj të tjerë dosjen e deputetit Mark Frroku. Kjo kërkesë e organit të akuzës ishte kundërshtuar nga avokatët e Frrokut, të cilët nga ana tjetër kërkojnë rishikimin e masës së tij të sigurisë.

Por pavarësisht se deputeti i PKD-së po qëndron prej 6 muajsh në paraburgim, Kolegji Penal i Gjykatës së Lartë rrëzoi sot kërkesën e Frrokut, duke i dhënë të drejtë Prokurorisë që të hetojë deri në fund të këtij vitit deputetin e akuzuar nga shteti belg për vrasjen e një bashkëkombasi të tij.

Mjerim madhështor i Gjykatës së Lartë. Arsyetimi për pafajësinë e Petrit Vasilit

Postuar në 07 Shtator, 2015 10:38

Siç bën të ditur Panorama, Gjykata e Lartë ka vendosur të shpallë të pafajshëm deputetin e LSI, Petrit Vasili, i paditur për shpifje. Vasili ishte paditur nga Alma dhe Petrit Çinari për atë që njihet si çështja Doshi, kur nisën të dalin në shtyp emra dhe ngjarje të njëpasnjëshme. Në atë kohë u tha se Petrit Çinarit i ishte kërkuar nga njerëzit e Ilir Metës që të ekzekutonte Tom Doshin. Ishte Petrit Vasili, hierark i lartë dhe deputet i LSI-së, ai që doli e tha se për këtë dëshmi, Çinari është paguar me një apartament nga Tom Doshi.

Frroku ofroi garanci pasurore, Gjykata e Lartë refuzoi lirinë e tij me kusht

Postuar në 21 Gusht, 2015 14:23

Nuk do të ketë lirim me kusht për Mark Frrokun, megjithëse si ofroi garanci pasurore dhe kërkoi mundësinë për të qenë i pranishëm në procesin në Belgjikë. Gjykata e Lartë e ka refuzuar kërkesën e e tij. Deputeti, tashmë në qeli, Avokati i Frrokut, Saimir Vishaj tha për mediat se do të padisë në Strasburg shtetin shqiptar për shkelje procedurale. Frroku është kërkuar nga gjykata belge që të paraqitet në seancën e 19 tetorit. “Do t’i drejtohemi Gjykatës së Stasburgut për të paraqitur këtë vendim dhe nuk i fshihemi drejtësisë belge.

E pazakontë/Kryeministri zihet në telefon me një shtetas. Gjykata e Lartë urdhëron hetimin e Edi Ramës

Postuar në 12 Gusht, 2015 04:19

Duket se e pabesueshmja bëhet e besueshme sa hap e mbyll sytë në Shqipëri. Një portal, “droni.al”, publikon sot foto të vendimit të Gjykatës së Lartë që urdhëron Prokurorinë e Përgjithshem të nisë hetimin ndaj kryeministrit Edi Rama, me akuzën e “Keqpërdorimit të thirrjeve telefonike”. “Droni.al”, i referohet vendimit, pjesës arsyetuese dhe paraqitjes së dinamikës së ngjarjes që në thelb është kërcënim apo fyerje nga kryeministri(nga numri i tij celular) ndaj shtetasit S.H që ka bërë kallëzimin. “Në gusht të vitit 2014 shtetasi S. H.

Pages

Subscribe to RSS - gjykata e larte