gjykata

Serbi, dënohen pas 20 vjetësh vrasësit e gazetarit Slavko Curuvija

Postuar në 05 Prill, 2019 12:54

Pas 20 vjetësh nga vrasja e gazetarit Slavko Curuvija, Gjykata Speciale serbe ka shpallur katër fajtorë duke i dënuar me afata të gjata burgimi. Radomir Markoviç, ish-shefi i Sigurimit të Shtetit në ish-Jugosllavinë e Millosheviçit dhe Milan Radonjiç, ish-drejtuesi i rajonit të Beogradit, u dënuan me nga 30 vjet burg.

Koncesioni Thumanë-Kashar, Gener 2 padit qeverinë shqiptare

Postuar në 19 Mars, 2019 14:53

 

Më 21 janar të këtij viti, ministrja e sapoemëruar e Energjetikës dhe Infrastrukturës, Belinda Balluku njoftoi atë që ajo e quajti “ndërprerje e procedurës së patneritetit Publik Privat për Aksin Thumanë – Kashar”. Në daljen e vet publike ministrja shtoi edhe këtë fjali:

Natyrisht ne nuk do të heqim dorë nga ndërtimi i këtij aksi të rëndësishëm kombëtar, aq më tepër që projekti është gati

Pafajësia e Bibës, Gjykata: Nuk provohet...elementi intelektual dhe ai volutiv

Postuar në 27 Shkurt, 2019 16:44

Në datën 15 shkurt Gjykata e Rrethir Gjyqsor Tiranë vendosi të pranojë kërkesën e Prokurorisë së këtij rrethi për pushimin e çështjes penale nr. 7581 të vitit 2018 ndaj Denar Bibës, akuzuar për veprën penale “Ushtrim i ndikimit të paligjshëm ndaj personave që ushtrojnë funksione publike” parashikuar nga neni 245/1 i Kodit Penal.

Gjykata përmes gjyqtarit Erjon Bani ka çmuar se Biba është i pafajshëm për akuzën që i bëhet e që ka të bëjë me audiopërgjimin e kryer mes tij dhe Ledi Biankut, gjyqtar në Strasburg.

Patatja e nxehtë Dritan Dajti shpëton me 25 vjet

Postuar në 08 Shkurt, 2019 18:50

Një gjyq ka ka zgjatur thuajse për 10 vjet me shtyrje seancash pasi drejtësia nuk kishte kurajon të kapte pa frikë me duar pataten e nxehtë Dritan Dajti, më në fund arriti në një finale që nuk ishte ndonjë suprizë.

25 vite burg u dhanë për njeriun që vrau 4 punonjës policie në masakrën e vitit 2009. Ishte Gjykata e Apelit të Krimeve të Rënda që ka rrëzuar vendimin për burgim të përjetshëm për Dritan Dajtin dhe ka pranuar kërkesën për gjykim të shkurtuar, çka do të thotë se dënimi tashmë reduktohet në 25 vite burg.

Populli ka ministrat e tij (Video)

Postuar në 25 Nëntor, 2018 16:30

Njësoj si në rastin e seancës së sigurisë për kuksianët e arrestuar gjatë protestave për vendosjen e taksës së Rrugës së Kombit, edhe në dhënien e masës për te arrestuarit e banorëve të Astirit, Gjykata e Tiranës ishte e blinduar këtë të dielë nga forcat e policisë.

Mosbesim te Drejtësia dhe akuza të drejtëpërdrejta për kryeministrin e vendit që sipas banorëve po u kundërvihet qytetarëve me polici dhe forca speciale. Por edhe mesazhe politike nga një protestë që banorët nuk duan ta atshojnë vetëm si një reagim hallexhinjsh.

U dhunua nga muxhahedinët, kanadezi akuzon ambasadën e SHBA-ve

Postuar në 21 Gusht, 2018 20:06

Një shtetas kanadez me kombësi iraniane akuzon Shtetet e Bashkuara të Amerikës se kanë ndërhyrë te Policia Shqiptare për të liruar muxhahedinët e arrestuar dy javë më parë për dhunë ndaj tij. Sipas Mustafa Muhamed, një agjente e CIA-s në Ambasadën Amerikane e ka bërë këtë.

Ndërkohë, nga Ambasada Amerikane nuk ka asnjë reagim në lidhje me këtë pretendim. Muhamed, i cili pret që të takojë pas shumë vitesh vajzën e tij, që ndodhet në kampin e muxhahedinëve në Manzë, thotë tha se e ka çuar çështjen në gjykatë.  

TemaTv

Pas Apple radha i vjen Facebook. Qeveria amerikane kërkon akses në shërbimin Messenger

Postuar në 18 Gusht, 2018 12:52

Agjencia “Reuters” raporton sot për një tjetër përpjekje të qeverisë amerikane për të detyruar kompanitë në dhënien e informacioneve personale për përdoruesit e vet.

Sharje e fyerje nga gazetarët për Zykajn (Video)

Postuar në 13 Gusht, 2018 12:37

Gjatë mbërritjes në Gjykatën e Vlorës 24-vjeçari Ritvan Zykaj u përball me sharje dhe fyerje jo vetëm nga të pranishmit, por edhe nga gazetarët. Mediat u lanë ta filmonin në sallën e gjyqit madje gazetarët nuk u penguan të lëshonin fyerje ndaj të akuzuarit.

24 vjeçari mbërriti në ambjentet e Gjykatës rreth orës 11 të paradites nën masa të rrepta sigurie.

Për 1 milionë dollarë

Postuar në 09 Gusht, 2018 23:34

Adriatik Llalla nuk ia doli në përpjekjen e parë për të hequr sekuestron preventive ndaj pasurive të bllokuara të ish-kryeprokurorit në vlerën e 1 milion dollarëve. Gjykata e Apelit të Krimeve të Rënda rrëzuoi ankimimin e ish-kryeprokurorit duke lënë në fuqi vendimin e Shkallës së Parë. 

SHBA, Bllokohet printimi 3D i armeve plastike

Postuar në 01 Gusht, 2018 13:12

Një gjykatë amerikane vendosi një masë të përkohshme e cila pengon qeverinë federale të lejojë shpërndarjen përmes internetit të modeleve të armëve plastike të cilat mund të prodhohen nga printera tre-dimensionale.

Washingtoni dhe tetë shtete të tjera bënë padi kundër qeverisë federale, e cila kishte arritur një marrëveshje me një aktivist për të drejtët e armëve për ta lejuar të shpëndante lirisht skicat e tij.

Pages

Subscribe to RSS - gjykata