gjukanovic

Nuk mund të ketë as Serbi të Madhe, as Shqipëri të Madhe. Do të jetë vetëm një Tragjedi e Madhe

Postuar në 28 Janar, 2020 13:24

Presidenti malazez Milo Gjukanoviç ka deklaruar gjatë një takimi me strukturat e Partisë Socialiste Demokratike në Tivar se ajo që po ndodh së fundmi ligjin për lirinë fetare është abuzim dhe synon rrëzimin e shtetit.

Ne kemi një synim të qartë, sigurimin e zbatimit të pakushtëzuar të dispozitave kushtetuese që parashikojnë ndarjen e Kishës nga shteti dhe garanton lirinë e besimit. Ligji është një zgjidhje legale që është përgatitur me kujdes për më shumë se katër vjet me seanca dëgjimore

tha ai.

Gjukanoviç sërish në pushtet

Postuar në 16 Prill, 2018 09:48

Mbështetja e Përëndimit duket se i ka siguruar fitoren Milo Gjukanoviç në zgjedhjet Presidenciale në Malin e Zi.

Gjukanoviç, sërish në garë për president

Postuar në 20 Mars, 2018 11:17

Milo Gjukanoviç do të kandidojë sërish për president të Malit të Zi. Ai ka njoftuar dje se do të marrë pjesë në votimet e muajit të ardhshëm.

Lëvizja e tij është thuajse e paprecedentë në Ballkan. Gjashtë herë kryeministër, një herë president, tre dorëheqje nga politika. Gjukanoviç rikthehet kësaj radhe me velin e një properëndimori të vendosur, por edhe të dikujt që ofron garanci se di të sit ë mbajë pushtetin në një vend që ka qenë pikë kritike e përplasjes Rusi-SHBA.

Mesazhi i Gjukanoviç: Krijuam shtetin dhe kthyem vendin drejt Perëndimit. Vëllezërit ortodoksë sllavë na sulmuan

Postuar në 28 Korrik, 2017 13:50

Ish-presidenti dhe ish-kryeministri malazez, Milo Gjukanoviç ka deklaruar në një takim me përfaqësues të partisë së tij, Partia Demokratike e Socialistëve, në Danilovgrad, se politika e tij dhe pushteti i zgjedhur me votë, u sulmua për të ndryshuar të ardhmen e Malit të Zi.

Europa të hedhë para në Ballkan, të tjerat janë llafe

Postuar në 07 Qershor, 2017 15:48

Milo Đukanović, ish-kryeministri i Malit të Zi, ka apeluar përmes një interviste për televizionin austriak ORF, që Europa të mos lejojë që Ballkani të kthehet në pikën kritike të saj.

Ai ka shpjeguar rrugën e ndjekur nga Mali i Zi, qysh në kohën kur ai drejtonte qeverinë aty, duke theksuar se qeveritë nuk duhet të ndjekin opinionin publik, por ta krijojnë atë dhe të ndryshojnë trashëgiminë e pafavorshme historike.

Sipas tij, projektet infrastrukturore kanë shumë rëndësi për integrimin e rajonit në BE dhe në këtë drejtim ai nuk ka kursyer kritikat.

Parlamenti malazez voton me unanimitet anëtarësimin në NATO

Postuar në 29 Prill, 2017 10:12

Parlamenti malazez ka votuar dje në mënyrë unanime anëtarësimin e vendit në NATO. Me një opozitë minimale dhe një protestë të vogël jashtë sallës, Mali i Zi bëhet vendi tjetër ballkanik që merr pjesë në aleancë duke mbyllur vijnë perëndimore të rajonit që kalon tërësisht në “territor politik” të Perëndimit. Votën e kanë dhënë 46 anëtarët e partive malzaze, boshnjake dhe shqiptare, ndërkohë që duke iu referuar ngjarjeve të vitit 1999, ish-kryeministri dhe ish-presidenti Milo Gjukanoviç, kryetar i partisë kryesore tha ndër të tjera: 

Millo nuk ka rënë*

Postuar në 17 Tetor, 2016 12:56

"Millo nuk ka rënë, e kur do të bie nuk dihet". Ky është një citat i përshtatur nga seriali dikur shumë i njohur televiziv në Mali të Zi për "Gjeknën", që pasqyronte në mënyrën më të mirë mentalitetin malazez.

Një mesazh miqësor për serbët nga Gjukanoviç: Kosova është një betejë e humbur nga breza të mëparshëm

Postuar në 17 Shtator, 2016 12:09

Kryeministri malazez, Milo Djukanoviç, i ka dhënë një intervistë medias serbe “B92”, përmes së cilës ka adresuar disa mesazhe politike edhe për oponionin publik në Serbi. Çështja e parë e cila i interesin të gjithë rajonit është njohja e Kosovës nga Mali i Zi. Gjukanoviç sqaron se me këtë akt, askush në Malin e Zi nuk kishte për qëllim të dëmtonte Serbinë.

Meta në Mal të Zi - protestë nga deputetët serbë

Postuar në 12 Korrik, 2016 16:18

Kryetari i Kuvendit të Shqipërisë, Ilir Meta, ndodhet në një vizitë në Mal të Zi ku ka mbajtur edhe një fjalë në Parlamentin e këtij vendi. Meta ka vlerësuar marrëdhëniet mes Malit të Zi dhe Shqipërisë, ndërkohë që disa deputetë të Partië serbe, Demokracia e Re e kanë pritur me një pankartë.  “Populli i Malit të Zi nuk do ta njohë Kosovën asnjëherë, dhe ne shpresojmë se në rrethana gjeopolitike të mund të kthejmë flamurin tonë në Kosovë”, shkruhej në pankartën e deputetëve serbë të Malit të Zi.

Subscribe to RSS - gjukanovic