gjoklaj

Apelohet pafajësia e të akuzuarve për çështjen Gjoklaj

Postuar në 01 Maj, 2018 17:52

Pak kohe pasi Gjykata e Tiranes shpalli te pafajshem dy të akuzuarit për vrasjen aksidentale të të miturit Ardit Gjoklaj në vitin 2016-të në landfillin e Sharrës në Tirane, prokuroria apelon vendimin, duke kerkuar fajesi per ta.

Pafajësi për krimin ndaj Ardit Gjoklajt

Postuar në 20 Prill, 2018 15:03

Vdekja e Ardit Gjoklajt në landfillin e Sharrës në gusht të vitit 2016 vuloset si ngjarje aksidentale. Gjykata e Tiranës ka shpallur të pafajshëm ishin shoferin e fadromës së firmës që grumbullonte mbeturinat, Edmond Kollari, dhe përgjegjësi i turnit të firmës, Dëfrim Hakrama.

Sipas Gjykatës nuk kishte prova të mjaftueshme për vrasjen aksidentale të të miturit Gjoklaj, që punonte në landfillin ku subjekti “3R” sh.p.k ushtronte aktivitetin e përpunimit dhe riciklimit të mbetjeve urbane në bazë të një aktmarrëveshjeje me Bashkinë Tiranë.

Veliaj: Vdekja e Ardit Gjoklajt aksident i zakonshëm

Postuar në 25 Dhjetor, 2017 22:57

Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj ka anashkaluar të flasë për përgjegjësitë e bashkisë në ngjarjen ku gjeti vdekjen 17-vjeçari Ardit Gjoklaj në landfillin e Sharrës, mesditën e 7 gushtit 2016. Sipas dëshmisë së familjarëve, 17 vjeçari ishte punësuar në impiantin e seleksionimit të mbetjeve të kompanisë “3R” shpk në Sharrë, e lejuar  nga Bashkia e Tiranës të punojë në këtë sektor,

Mesazh për kryetarin e bashkisë

Postuar në 02 Nëntor, 2016 12:12

Në Tiranë jane shpërndarë imazhe të Ardit Gjoklajt, 17-vjeçarit që mbeti i vdekur në landfillin e Sharrës. Akuza  për Veliajn dhe mbishkrimi që shoqëron imazhet është: Censurë!

Fact-checking në Zululand: Të pavërtetat e Erion Veliajt lidhur me vdekjen e Ardit Gjoklajt në landfillin e Sharrës (Video)

Postuar në 19 Tetor, 2016 21:56

“Isha i ftuar të hënën në Top Story, ku i ftuari qëndror ishte Erion Veliaj, kryetari i bashkisë së Tiranës. U fol në pjesën më të madhe të kohës për ngjarjen tragjike të landfillit të Sharrës. Për shkak të një keqkuptimi me stafin e Sokol Ballës, atë mbrëmje kam qenë i papërgatitur për të diskutuar mbi një temë të tillë. Por u informova më pas, dhe më rezulton që një sërë pohimesh të Erion Veliajt atë mbrëmje kanë qenë të pasakta.

Çfarë po thotë "montazhieri" Veliaj për vdekjen e Ardit Gjoklajt, retorika nuk vlen si dëshmi në prokurori

Postuar në 11 Tetor, 2016 12:48

Në dritën e akuzave dhe dëshmive për vdekjen e 17- vjeçarit Ardit Gjoklaj, kryebashkiaku i Tiranës, Erion Veliaj i shmanget çdo përgjegjësie të bashkisë mbi ngjarjen tragjike në landfillin e Sharrës, duke i besuar talentit për të paraqitur veten si heroin pozitiv të ndryshimit. Por përtej kësaj retorike që Veliaj e ka mësuar përmendsh faktet janë kokëforta dhe përgjigjet duhen dhënë diku tjetër. Argumentat që jep kryetari i bashkisë se akuzat vijnë nga dashakeqësia e medias dhe opozitës nuk janë bindëse dhe as ligjërisht të vlefshme.

Çështja "Gjoklaj", PD-ja kallëzon penalisht Erjon Veliajn

Postuar në 06 Shtator, 2016 11:31

Partia Demokratike (këshilltarët demokratë në Bashki) ka kallëzuar penalisht kryetarin e Bashkisë Tiranë, Erjon Veliaj për vdekjen e Ardit Gjoklajt në Sharrë. Kallëzimi përmbledh argumentet e PD-së që prekin edhe praktikat e dhënies së shërbimit për mbetjet te privati. Më poshtë kallëzimi i plotë:

I nderuar zoti Prokuror,

Fakte dhe të dhëna mbi ngjarjen rreth krijimit në mënyrë të paligjshme, në shpërdorim detyre dhe duke shpërdoruar interesin dhe pronën publike, me themelimin e shoqërisë aksionere “Eco Tirana”.

Vdekjet në Sharrë nuk janë njësoj...

Postuar në 02 Shtator, 2016 15:08

Vdekja e Ardit Gjoklajt në landfillin e Sharrës është prej ditësh në qendër të vëmendjes së mediave, por edhe politikës. Arditi 17 vjeçar vdiq aksidentalisht për të zbuluar me fatkeqësinë e tij një dukuri të errët ku përfshihet edhe Bashkia e Tiranës. Punën në të zezë me lejen e autoriteteve shtetërore, nën hundën e tyre për fitim dhe llogari të kompanive private. Natyrisht askush nuk e ka dashur vdekjen e Gjoklajt; ajo është nga ato që qeveritë shqiptare i klasifikojnë si “aksidente”, me prapashtesa të tipit “teknologjike”.

Përgjegjësi edhe formale për ngjarjen në Sharrë/Erjon Veliaj cakton administratorin e landfillit

Postuar në 28 Gusht, 2016 15:59

Sekretari për Aksionin Qytetar në Partinë Demokratike, Ervin Salianji, ka deklaruar sot nisjen e atij që e quajti aksion për ligjin dhe drejtësin. Nisma lidhet me ngjarjen e landfillit të Sharrës, ku humbi jetën Ardit Gjoklaj, e në të cilën PD-ja kërkon përgjegjësinë e kryetarit të Bashkisë së Tiranës, Erjon Veliaj. Salianji ka zbuluar se Veliaj ka edhe përgjegjësi formale juridike, përpos se politike.

Subscribe to RSS - gjoklaj