Gjirokaster

Perla e Ballkanit/Në Ksamil ishte aksident, në Gjirokastër derdhja e ujërave të zeza në Drino është zgjidhja

Postuar në 27 Korrik, 2017 15:08

Pas rastit të djeshëm në Ksamil, ku ujërat e zeza dolën si përrua në plazh, pati disa reagime. U dërguan forca të ushtrisë etj., për të bërë pastrimin, ndërkohë që sot ka nisur në sazet mediatike kënga e njohur e “Shqipërisë një perlë e Ballkanit”. Mirëpo nëse ajo e Ksamilit ishte një aksident që provon paaftësinë e strukturave, rasti I lumit Drino në Gjirokastër është shenjë e dritshkurtësisë dhe papërgjegjshmërisë.

Për çfarë morali mund të flasë Lulzim Basha?

Postuar në 13 Korrik, 2017 10:52

Lulzim Bashës po i bie çatia e shtëpisë e megjithatë vazhdon të bëjë sikur nuk ka ndodhur gjë, duke bërë opozitarin e thekur përpara një audience që është duke parë se si e trajtoi dhe e trajton personazhi në fjalë demokracinë dhe besimin e njerëzve. Në rolin e një opozitari që ka dalë i zhdëpur nga një testim mbarëpopullor siç ishte vota e 25 qershorit, Lulzim Basha po u flet shqiptarëve për moral dhe qëndresë përballë një shumice të kapur nga krimi dhe droga.  

Gjirokastër, akuza për shkelje të ligjit elektoral në fushatë

Postuar në 08 Qershor, 2017 08:36

Kandidati i PD-së në Gjirokastër, Tritan Shehu ka denoncuar edhe njëherë sot përdorimin e aktiviteteve të ndryshme në funksion të fushatës elektorale të ministres së Kulturës Mirela Kumbaro. Përmes një njoftim shoqëruar me dy foto, Shehu u bën apel edhe ambasadorëve të akredituar në Shqipëri që të mos bëhen pjesë e fushatës duke marrë pjesë në Panarin tradicional “Udhët e Historisë”, për të cilën janë shpërndarë dy ftesa.

Te nderuar ambasadore, do tju lutesha qe edhe pa dashje te mos beheni pjese e fushates elektorale ne gjirokaster!

Çuçi propozon “reformën territoriale të letërsisë”

Postuar në 06 Qershor, 2017 21:07

Kandidati i PS-së në Gjirokastër, ish-ministër i Pushtetit Vendor, Bledi Çuçi, poston sot në Facebook këtë status: 

Audioregjistrimi i Gjirokastrës, ministri i Brendshëm ka fjalë të mira për median. Ende asnjë sqarim për përgjimin e tij në zyrë

Postuar në 27 Tetor, 2016 22:24

Kryetari i Gjykatës së Gjirokastrës u regjistrua teksa kërkonte favore seksuale në këmbim të ndikimit të vet. Rasti është publikuar nga emisioni “Stop” në Tv Klan dhe sikurse pritej prodhoi reagimet e zakonshme në kësi rastesh: ministri i Drejtësisë në lidhje telefonike deklaroi se Këshilli i Lartë i Drejtësisë duhet ta shkarkojë gjyqtarin. Unioni i Gjyqtarëve lëshoi një deklaratë përmes së cilës “u distancua nga akte të tilla”, për të pritur ditën e nesërme ku me siguri ky akt i kapur në flagrancë do të shërbejë për të riaktivizuar propagandën e një “reforme radikale në drejtësi”.

Aeroporti i Gjirokastrës, një shaka e kripur para fushatës elektorale*

Postuar në 23 Gusht, 2016 14:57

Diku aty në të djathtë të rrugës Gjirokastër-Lunxhëri, sa kalon urën e lumit Drino, shtrihet një fushë mbuluar me bar, rrethuar me tela me gjemba, me një portë hekuri, me një ngrehinë që është quajtur stacioni meteorologjik dhe një numër blloqesh betoni të vendosur jo shumë larg njëri-tjetrit. Ne lunxhotët, që venim e vinim nga fshati në Gjirokastër, i thoshim “Fusha e aeroplanëve”, megjithëse në të nuk kishim pasur rastin të shinim ndonjë të tillë.

Në Gjirokastër nuk bëjnë hilera. Njerëzit largohen nga puna “me letër me vrimë”

Postuar në 05 Prill, 2016 00:14

Reforma në Drejtësi qenka bërë në Gjirokastër përpara se të nisë në Tiranë. Sot emisioni “Fiks Fare” ka përcjellë atë që ndodh në spitalin e këtij qyteti, ku sanitaret hiqen nga puna, me “letër me vrimë”. “Quhem Ziliha Voco dhe kam telefonuar në emisionin “Fiks Fare” sepse më kanë shkurtuar nga puna. Para 4-5 ditëve, drejtori i spitalit na mblodhi të gjithave në një dhomë dhe mes 30-40 punëtoreve sanitare hodhi shorteun me letra me vrimë. Na tha troç, kujt i bie letra për t’u larguar, do të ikë, të tjerët do të qëndrojnë.  Nga frika asnjëri prej nesh nuk foli.

Llalla i bie shkurt: ISIS ne Lazarat fantazi e mediave, mos neglizhoni doganat dhe hashashin që mbillet në Gjirokastër

Postuar në 20 Janar, 2016 13:46

Në një fjalë të shkurtër gjatë analizës së punës në Prokurorinë e Gjirokastër, kryeprokurori Adriatik LLalla i quajti fantazi të mediave publikimet për lidhje të kultivuesve te drogës në Lazarat me ISIS. “Në asnjë rast, nga hetimet e prokurorisë nuk kanë rezultuar që këta persona të jenë përfshirë në vepra të tjera penale të lidhura me terrorizmin, siç u pretendua fillimisht në disa agjenci mediatike periferike shqiptare, nga të cilat kanë marrë indicjen më pas edhe disa media ndërkombëtare.

PD njeh Tavon si pol pushteti në Gjirokastër. “Luftuam kundër tij, ishte e kotë”, thotë Kokalari

Postuar në 19 Tetor, 2015 14:22

A është Vangjel Tavo, ish socialist minoritar, aktualisht deputet i LSI-së, pol i fuqishëm pushteti në Gjirokastër. Po, të paktën sipas  vetë kandidatit të PD-së për bashkinë zgjedhjet e fundit lokale.

PD denoncon dokumentin e punësimeve me urdhër partie. Mban firmën e Koço Kokëdhimës

Postuar në 27 Shtator, 2015 13:26

Partia Demokratike bëri publik sot një dokument që mban datën 4 shtator të hartuar nga sekretarja e burimeve njerëzore të strukturës rajonale të Partisë Socialiste për jugun, Silvana Islamaj, e cila u drejtohet të gjitha institucioneve ku u kërkohet me urgjencë të plotësohen formularët për cdo punonjës të administratës. Shkresa i referohet mbledhjes së deputetit Koço Kokëdhima me kryetarët e bashkive të jugut në kuadër të respektimit të marrëveshjes për ndarjen e posteve mes PS dhe LSI.

Subscribe to RSS - Gjirokaster