Gjinushi

Akademia e Shkencave kërkon sërish nga Presidenti dekretimin e Skënder Gjinushi si kryetar

Postuar në 19 Korrik, 2019 15:50

 

Akademia e Shkencave ka vendosur t’i kërkojë sërish Presidentit të Republikës dekretimin e Skënder Gjinushi si kryetar. Formalisht Akademia i referohet një vlerësimi të Këshillit Ekzekutiv që konstaton se zgjedhjet e zhvilluara më datë 24.05.2019 për Kryetarin e ASH-së, me pjesëmarrjen e 43/44 anëtarëve të Asamblesë së Akademisë, janë kryer në përputhje të plotë me të gjitha rregullat e procedurat ligjore e statutore.

Sporti i ri i konstatimit të pavlefshmërisë, Gjinushi: Dekreti i Metës është nul

Postuar në 13 Korrik, 2019 16:36

Kryetari i zgjedhur, por i pa dekretuar nga Presidenti i Republikës, Skënder Gjinushi, thotë se akti i Ilir Metës është nul. Sipas tij, presidenti me dekretin e refuzimit për ta emëruar atë në krye të Akademisë së Shkencave nuk mund të bëjë nul një proces zgjedhor në një institucion.

Presidenti i Republikës refuzon dekretimin e Skënder Gjinushit në krye të Akademisë së Shkencave

Postuar në 12 Korrik, 2019 12:10

Presidenti i Republikës, Ilir Meta ka refuzuar sot dekretimin e Skënder Gjinushin në detyrën e kryetarit të Akademisë së Shkencave. Në faqen e Presidencës është publikuar dekreti i refuzimi bashkë me arsyetimin përkatës juridiko-kushtetues që nis me një parashtim të prcedurës së njoftimit nga Akademia për zgjedhjen e Gjinushit si kryetar dhe përshkrimin e saj.

Skënder Gjinushi zgjidhet kryetari i ri i Akademisë së Shkencave

Postuar në 24 Maj, 2019 14:36

I vetëm në garën për kreun e Akademisë së Shkencave, Skënder Gjinushi do të jetë drejtuesi i ri i saj. Rezultati ka dalë pas procesit te numerimit te votave, ku Akademiket e kane votuar me 35 vota pro dhe 6 kunder.

Para votimit, Gjinushi shpalosi platformen e tij  duke thënë se “së bashku me prurjet e reja dhe bashkëpunëtorët e jashtëm të rinj që mundëson reforma mund t’ë realizohen politikat për shkencën”

"Pasojat e Saliut"/Gjinushi kërkon një vend në listën e PS-së, në emër të së majtës së shëndetshme

Postuar në 31 Janar, 2017 21:48

Skënder Gjinushi i ka dhënë një intervistë Report Tv në të cilësn është shfaqur si analist politik, Obsesioni me Sali Berishën, patologjia me LSI-në, ja boshti i analizës që mandej lejon edhe ndonjë predikim krejt ëndërrimtar si ai i “të majtës së shëndetshme”, diçka që me përkufizim nuk ka shanse të ekzistojë.

Gjithsesi Gjinushi thotë se edhe pa LSI-në, PS-ja me elektroatin e vet fiton. Por për këtë duhet të rikthejë besimin. Dhe një nga këto shenja është edhe përfshirja në listat e kandidatëve e tij dhe ndonjë të majti tjetër që ka ca vota.

Statuto - Mania e të majtëve/Gjinushit duan t'i marrin partinë

Postuar në 08 Shkurt, 2016 17:07

Sot në selinë e PSD-së ka patur një si lloj përplasje që është kufizuar te porta e mbyllur me zinxhirë. Kërkesën për demokraci të brendshme e kanë hedhur njerëz që kanë qenë pas Skënder Gjinushitgjatë gjithë kësaj kohe. Ky i fundit ka komentuar për Top-Channel se janë lojëra të tre personave. Me sa duket pasuria më e madhe e PSD-së ka mbetur Gjinushi vetë dhe vila e lezetshme në rrugë "Fortuzi".

Ankesa e Gjinushit dhe pakti për të mos prekur Berishën

Postuar në 07 Tetor, 2015 00:56

Kryetari socialdemokrat Skënder Gjinushi ka shprehur sot zhgënjimin se ka një pakt mes Ramës e Metës për të mos prekur ish-kryeministrin Berisha. “Jo vetëm si kërkon dot llogari Berishës, por ai të kërkon.

Gjinushi: Dekriminalizimi, ndëshkimi duhet të fillojë me Berishën dhe Bashën

Postuar në 22 Shtator, 2015 10:04

Skënder Gjinushi komenton debatin më të fundit për dekriminalizimin, duke theksuar se katarsisi i politikës duhet të nisë me personat që janë ricikluar në politikë, pas përfshirjeve në çështje korrupsioni apo vepra penale që lidhen me krimin shtetëror. Kryetari i Partisë Socialdemokrate sjell si shembull ish-kryeministrin Berisha dhe kreun aktual të opozitës Lulzim Basha që sipas tij mbeten të pandeshkuar pavarëisht rekordeve që kanë me korrupsionin dhe krimin.

Subscribe to RSS - Gjinushi