gjermania

Standardet e dyfishta të Gjermanisë ndaj shqiptarëve

Postuar në 15 Gusht, 2015 17:17

Imigracioni nga Ballkani Perëndimor mbetet çështje dite për Gjermaninë. Agjencia shtetërore e lajmeve, “Deutsche Welle”, e cila u drejtohet sidomos audiencave jashtë Gjermanisë, shkruan përditë për këtë çështje, duke mbajtur një fokus të veçantë edhe për shqiptarët. Problemi po shihet në funksion të qëllimit sesi të ulet numri i azilkërkuesve, si të dekurajohet lëvizja e njerëzve drejt Gjermanisë, me shpresën se kjo do t’i hapë rrugën imigracionit të organizuar për punësim.

Profecia e një nazisti: "Ne do të fitojmë sërish. Popujt harrojnë"

Postuar në 12 Gusht, 2015 21:27

20 vite më parë në gazetën greke “Eleftheria” u ribotua një intervistë e një oficeri nazist dhënë për një gazetë zvicerane menjëhërë pas mbarimit të Luftës së Dytë Botërore. Fjalët e oficerit nazist tingëllojnë shumë aktuale sot që Gjermania është vënë në qendër të kritikave për pozitat dominuese në Europë dhe një lloj hegjemonie ekonomike dhe politike në kontinent. Është një intervistë e dhënë në vitin 1945, por gazeta greke “Eleftheria” e solli në vitin 1995 dhe mediat greke e kanë ribotuar sërish duke parë një lloj profecie të përmbushet.Gazetari pyet; Tani çkeni ndërmend të bëni?

“Der Spiegel”: Rritje e ndjeshme e shitjes së armëve nga Gjermania

Postuar në 08 Gusht, 2015 23:19

Sipas revistës “Der Spiegel”, sasia e eksportit të armëve të autorizuara nga Gjermania ka regjistruar një rritje të fortë që prej fillimit të vitit, kryesisht në drejtim të Lindjes së Mesme dhe në Afrikën Veriore. “Shitjet jashtë vendit të materialeve ushtarake të autorizuara nga Ministria gjermane e Ekonomisë mes janarit dhe qershorit përfaqëson një vlerë prej 6.35 miliardë eurosh, ose rreth vlerën totale të vitit 2014”, shkruhet në të përjavshmen gjermane, e cila bazohet në një përgjigje të dhënë nga qeveria për një deputet të opozitës.

Ligj falimentimi për eurozonën?

Postuar në 04 Gusht, 2015 12:54

Realisht shtetet që nuk arrijnë të pagujnë borxhet e tyre janë të falimentuara. Por ende nuk eksziston një ligj që rregullon falimentimin shtetëror. Instituti i Ekonomisë Gjermane në Këln do ta ndryshojë këtë.

Pages

Subscribe to RSS - gjermania