Gjermani

Ikja e shqiptarëve vazhdon

Postuar në 11 Qershor, 2019 13:46

Në një kohë kur komisioni Europian po shqyrton kërkesën e Holandës për rikthimin e vizave, e cila bazohet edhe mbi shqetësimin për azilkërkuesit, një tjetër raportim negative vjen sërish nga Brukseli.

Autoriteti Europian i Azilit raporton se përgjatë muajve të parë të vitit deri në prill numri i azilkërkuesve shqiptarë në bashkimin Europian është rritur. Bëhet fjalë për 1946 kërkesa për azil, ose e thënë ndryshe 5% më shumë. Ndërkohë që rreth 11 mijë e 649 kërkesa janë ende në pritje, por me gjasë vetëm një pjesë shumë e vogël e tyre mund të marrin përgjigje pozitive.

Sulmohet barbarisht deputeti i të djathtës gjermane

Postuar në 09 Janar, 2019 10:02

Në Gjermani ka krijuar pështjellim sulmi fizik ndaj deputetit të ekstremit të djathtë Frank Magknitz.

Në një editorial të saj, gazeta konservatore Die Ëelt shpreh keqardhjen për klimën e polarizimit që implikon aktorë politikë në sulmin brutal që pësoi të hënën deputeti dhe zyrtari i krahut të djathtë të partisë Alternativa Lokale për Gjermaninë (AFD).

"Lista e Shindlerit" trazon Gjermaninë (trailer)

Postuar në 04 Janar, 2019 16:58

Vendimi fillestar i një kinemaje në qytetin Hachenburg  të Gjermanisë për t’u ofruar bileta falas anëtarëve të Partisë Alternativa  e Ekstremit të Djathtë (AFD) për premierën e filmit "Lista e Shindlerit" ngjalli reagime të ashpra.

Erdogan provokon edhe si statujë (Video)

Postuar në 01 Shtator, 2018 10:28

Banorët e qytetit të Wiesbaden në Gjermani u befasuan të hënën e kësaj jave , kur panë në sheshin qëndror statujën e Presidentit turk Rexhep Tajip Erdogan. Me një lartësi prej 4 metrash dhe me dorën e djathtë të ngritur, statuja kishte një ngjashmëri të madhe me atë të diktatori irakian Sadam Huseinit, e cila u rrëzua silmbolikisht nga amerikanët kur pushtuan Bagdatin në vitin 2003.

Simbolet naziste lejohen në videolojra

Postuar në 11 Gusht, 2018 17:03

Simbolet naziste tani mund të shfaqen në video-lojëra në Gjermani, duke ngritur një sërë pikëpyetjesh nëse duhet të lejohen ose jo. Megjithatë, ata që janë në favor të përdorimit të tyre flasin për një regjim censure që ishte në fuqi deri sot.

Tru laboratorik me ADN e Neandertalit

Postuar në 14 Maj, 2018 13:47

Shkencëtarët në Gjermani synojnë të fusin material gjenetik nga Neandertalët në inde laboratorike të trurit të njeriut. Kjo do të jetë hera e parë që bëhet një eksperiment i tillë me ADN-në e Neandertalit, me qëllimin e vetëm për të studiuar se si gjenet e "paraardhësit" tonë përshtaten te njeriu modern i Homo Sapiens.

Mini-truri (organoid) me madhësinë e një thjerrëze do të ushqehet nga qelizat burimore të njeriut pa qenë në gjendje për mendime apo ndjenja, por ai do të ketë strukturën themelore të trurit të njeriut.

“Qytetarë të Rajhut” në administratën gjermane

Postuar në 21 Prill, 2018 17:51

Shërbimet gjermane të sigurisë kanë identifikuar dhjetëra nëpunës civilë në polici dhe forcat e armatosura, që i përkasin një lëvizje e ekstremit të djathtë, e cili mohon ekzistencën e demokracisë të cilës ata i shërbejnë.

Sipas revistës Der Spiegel, në një raport të shërbimeve të sigurisë vlerësohet se ekziston "një numër i lartë i nëpunësve publikë që i përkasin organizatës  neo-naziste  Reichsbuerger ose "Qytetarët e Rajhut", një lëvizje okulte nacionaliste që pretendon  vazhdueshmërinë e Rajhut pas humbjes së Gjermanisë në Luftën e Dytë Botërore.

Përditësuar/Kamionçina terrorizon Gjermaninë

Postuar në 07 Prill, 2018 18:53

Vetëm një vit pas sulmit të Stokholmit, ku një kamion ra mbi një turmë njerëzish duke vrarë pesë vetë, Europa përjeton sërish tmerrin e sulmeve të ngjashme. Një kamionçinë hyri në një rrugë këmbësorësh të qytetit të vjetër Münster të Gjermanisë, duke vrarë të paktën tre persona dhe duke plagosur tjetër dhjetra të tjerë nga të cilët, gjashtë janë transportuar në gjendje kritike në spital. Frika është se numri i viktimave do të jetë më i lartë, pasi sulmi ndodhi në një zonë të populluar.

Gjermani, gjykata: Mbledhja e të dhënave personale nga Facebook, pa miratimin e përdoruesve

Postuar në 13 Shkurt, 2018 10:44

 Një gjykatë në Berlin ka shpallur me një vendim të vetin se mbledhja dhe përdorimi i të dhënave nga Facebook është në kundërshtim me ligjin gjerman.

Akuza u ngrit nga Federata e organizatave të Konsumatorit – VZBV – një përfaqësues i së cilës, Heiko Duenkel u shpreh ndër të tjera se “Facebook nuk jep informacion të mjaftueshëm për mbledhjen e të dhënave kur përdoruesi regjistrohet”.

Antisemitizmi, debat për vizitat e nxënësve në kampet e përqëndrimit

Postuar në 12 Janar, 2018 18:22

Disa besojnë se ata që jetojnë në Gjermani duhet të kenë vizituar të paktën një herë në jetë një kamp përqendrimi. Të tjerë konsiderojnë se një masë e tillë nuk i shërben qëllimit që synohet.

Pages

Subscribe to RSS - Gjermani