gazetarja

Arrestohet biznesmeni i njohur për vrasjen e gazetares Dafni Galizia

Postuar në 21 Nëntor, 2019 10:19

Policia e Maltës ka arrestuar një nga biznesmenët më të njohur të vendit për vrasjen e gazetares Dafni Caruana Galizia, e cila kishte qenë e përfshirë në një investigim mbi Panama Papers.

Sipas Reuters, biznesmeni Jorgen Feneh u arrestua pasi policia gjeti jahtin e tij në brigjet e Maltës. Arrestimi i tij erdhi një ditë pas njoftimit se i dyshuari si ndërmjetës në vrasjen e gazetares në vitin 2017, kishte rrëfyer të dhëna të rëndësishme për hetimin dhe personin që kishte urdhëruar eleminimin e Galizias

Vrasje makabre e gazetares bullgare

Postuar në 08 Tetor, 2018 09:26

Viktoria Marinova, një gazetare dhe producente bullgare e TVN, e cila po kryente një investigim mbi një rast korrupsioni që lidhej me  shpërndarjen e fondeve të BE, u gjetën të shtunën në mbrëmje e copëtuar.

Atentat me telekomandë gazetares së "Panama Papers"

Postuar në 16 Tetor, 2017 22:02

Gazetarja që udhëhoqi investigimin e “Panama Papers” për çështje të korrupsionit në Maltë, Daphne Caruana Galizia mbeti viktimë e një atentati të hënën pasdite kur makina e saj, një Peugeot 108, u shpërbë plotësisht pas një shpërthimi të telekomanduar. Shpërthimi ishte aq i fortë sa pjesët  e makinës u shpërndanë në fushat përreth rrugës.

Vdekja e Kim Wall, ekzaminim psiqik për miliarderin danez

Postuar në 06 Shtator, 2017 10:43

Peter Madsen, shpikësi danez dhe pronari i nëndetëses ku u pa për herë të fundit gazetarja suedeze Kim Wall do t'i nënshtrohet një ekzaminimi psiqik pas dëshmive kontradiktore për vdekjen e 30 vjeçares. Nëse shpallet fajtor, miliardëri danez mund të dënohet nga 5 vjet deri në burgim të përjetshëm.  Para shpalljes së vendimit Gjykata ka kërkuar që 46 vjeçari t'i nënshtrohet testeve psikiatrike.

Gjendet trupi pa kokë i gazetares suedeze Kim Val

Postuar në 23 Gusht, 2017 12:03

"Kufoma pa kokë e gjetur në bregdetin e Kopenhagenit është identifikuar dhe i takon gazetares së zhdukur suedeze, Kim Val. Kemi të bëjmë me një trup pa kokë, duart, këmbët dhe koka janë qenë prerë qëllimisht," tha zëdhënësi i policisë, Jens Moller.

Rrëfimi i gazetares që investigoi vdekjen e Arditit në Sharrë: Si më hoqi nga puna Erion Veliaj (Video)

Postuar në 12 Tetor, 2016 19:54
Subscribe to RSS - gazetarja