fundi

Vikingët mbyllet me vdekjen e heronjve

Postuar në 04 Janar, 2021 02:01

Seriali “Vikingët” shkruar dhe krijuar nga Michael Hisrt ka mbyllur dramën e vet më 31 dhjetor. Gjashtë sezone me 89 episode kanë ezauruar eposin e familjes së Ragnar Lothbrok, heroit norvegjez(sipas filmit) që sipas këtij ekranizimi është i pari që “pa nga Perëndimi”. Një shkëndijë, një vizion, një ëndërr që vë në lëvizje historinë, që e ndryshon atë, që ndoshta po priste të materializohej. Seriali arrin të mbajë perspektivën deri në fundin e tij që është logjik, human, historik. Ai është si të thuash brenda dialektikës pa rënë në interpretim historiografik të ngjarjeve.

Situata po normalizohet, por askush nuk po flet për fundin e epidemisë

Postuar në 11 Maj, 2020 16:04

Epidemia e koronavirusit po shkon drejt fundit, por askush nuk po njofton fundin e saj. Ndonëse në nivel të përgjithshëm numri i rasteve të reja, shtrimeve dhe vdekjeve po vjen duke u ulur, asnjë mjek nuk ka deklaruar se kjo që kaluam ishte një grip i zakonshëm. 

Në Gjermani dhe në Kinë ka një riaktivizim të virusit pas lehtësimit të masave, riaktivizim i cili nuk dihet sesi do ta ketë ecurinë. 

Edhe Serbia, një nga vendet më të goditura në Ballkan, ndonëse ka njoftuar lehtësim masash, ka paraljmëruar se kjo epidemi nuk mbyllet me muajin maj. 

Pakti në fund të korrikut

Postuar në 13 Korrik, 2018 13:57

Marrëveshja e shumëpërfolur mes Tiranës dhe Athinës për një seri çështjesh me shumë gjasë do të përmbyllet në fund të këtij muaji. Afatet i dha Komisioneri i Zgjerimit Johanes Hahn gjatë konferencës që pati në Bruksel me kryeministrin Rama, ku sqaroi edhe deklaratën që u intepretua nga disa media dhe opozita greke si dekonspirim i bisedimeve për ndryshim kufijsh.

Kissinger paralajmëron "Fundin e Iluminizmit"

Postuar në 04 Qershor, 2018 10:05

Shoqëria njerëzore është e papërgatitur për shfaqjen dhe përhapjen e inteligjencës artificiale, paralajmëron Henry Kissinger. "I tmerrshmi" i politikës amerikane, i cili gjithmonë ka qenë i njohur për realizmin, në mos për cinizmin e tij, pavarësisht moshës së avancuar 95 vjeçare, e gjeti të dobishme të ndërhyjë në revistën amerikane "Atlantic", me artikullin me titull, "Fundi i Iluminizmit".

Fundi i kohës Merkel

Postuar në 16 Dhjetor, 2017 10:40

Kohës së Angela Merkelit në Gjermani po i vjen fundi. Kështu shkruhet në një editorial të revistës së njohur “Spiegel” me autor Dirk Kurbjuweit. 
Autori përdor edhe një term të posaçëm: Merkelizmi, i cili përkufizon një periudhë dhe model qeverisjeje në Gjermani dominuar nga konsensusi i përgjithshëm, qetësia dhe mbi të gjitha stabiliteti. Në 12 vjet me radhë këto kanë qenë tiparet e Gjerrmanisë politike duke reflektuar një frymë sigurie edhe në Europën e trazuar nga kriza financiare e vitit 2008 dhe kriza e refugjatëve e vitit 2015. 

Rasti Balili, fillimi i fundit për qeverinë Rama ka nisur

Postuar në 18 Maj, 2016 11:48

Implikimi i një zyrtari shtetëror në trafikun ndërkombëtar të drogës dhe gjithçka pasoi me mosarrestimin dhe zhdukjen e tij, ekspozon turpshëm qeverinë shqiptare përpara partnerëve ndërkombëtarë dhe kompromenton rëndë procesin e integrimit të Shqipërisë në Bashkimin Europian. Faktet që dolën në dritë falë hetimit të policisë greke dhe DEA-s amerikane lidhin keq të ardhmen politike të udhëheqjes aktuale që përballë çdo argumenti ka të dokumentuar implikimin e strukturave të saj në rrjetet kriminale të drogës.

Plasari: Rama me prirje vetëm në pikturë, fundi i tij me pasoja për Shqipërinë

Postuar në 27 Nëntor, 2015 10:38

Historiani Aurel Plasari parashikon se qeverisja aktuale do të jetë më pasoja për të ardhmen e vendit. Duke folur në emisionin “Debati” në Channel One ai është shprehur se Edi Rama po qeveris keq dhe kjo është arsyeja pse njerëzit duan të largohen.

Video/Qielli në Kosta Rica jep prova shtesë se "fundi po vjen"

Postuar në 19 Shtator, 2015 12:45

Mjafton një "shenjë" dhe Fundi përmendet. Duket se kjo botë nuk po u pëlqen më shumë njerëzve, që po e dorëzojnë veten te parashikimet apokaliptike. Gjithsesi kjo shfaqje në qiellin e Kosta Ricas është e veçantë.

Subscribe to RSS - fundi