ftesa

Pas ftesës shqip, solidariteti mes të akuzuarve si më të korruptuarit në rajon

Postuar në 27 Gusht, 2020 12:12

Pas mesazhit që të votojnë Milo Gjukanoviçin, kryeministri Edi Rama ka dalë sot me një mesazh të ri për votuesit shqiptarë: ata duhet të votojnë Listën Shqiptare që ka në fokus një aleancë strategjike me Gjukanoviçin. Zoti Rama ka folur për nevojën që Mali i Zi të ruajë kursin perëndimor dhe të shmangë ato që i quajti “intereferenca nga jashtë botës perëndimore”, duke bërë të qartë kështu investimin e Tiranës zyrtare në linjën politike të Podgoricës.

Këta nuk kanë vrarë, po ftesa nga një Gjykatë Ndërkombëtare Antikorrupsion do t'u vinte vallë?

Postuar në 25 Qershor, 2020 04:20

Hashim Thaçi është i pafajshëm, lufta është e lavdishme.
Haradinaj është i pafajshëm, lufta ishte e lavdishme. 

Fatmir Limaj është i pafajshëm, lufta ishte e lavdishme.

Nuk ndodh kjo vetëm në Kosovë. Në Maqedoni, Ali Ahmeti deklaroi se ka rrëzuar Perandori. E kishte fjalën për Jugosllavinë. Z. Ahmeti nuk i ka shkuar ndonjë ftesë, edhe sepse në Maqedoni pati qitje sporadike në një kuptim metaforik.

80-vjetori i Luftës së Dytë Botërore, Polonia nuk fton Serbinë dhe Rusinë

Postuar në 30 Gusht, 2019 00:12

Serbia dhe Rusia nuk janë ftuar në aktivitetin që mbahet në Varshavë më 1 shtator me rastin e 80-vjetorit të nisjes së Luftës së Dytë Botërore. Mediat serbe raportojnë prej dy ditësh me një frymë skandali mohimin që i bëhet Serbisë, një vend që ka kontribute të mirënjohura në këtë luftë dhe që ishte një ndër viktmat, por edhe fitueset e saj.

Ftesat dhe presionet hileqare për Presidentin e Republikës

Postuar në 18 Mars, 2019 23:22

Kur opozita dorëzoi mandatet parlamentare, nga Partia Socialiste doli lajmi se kryeministri kishte përcjellë direktivën që askush të mos replikonte më me ish-deputetët e PD-së dhe LSI-së, meqenëse ata nuk përfaqësonin më ndonjë gjë. Ishte një përpjekje për të mohuar me çdo kusht krizën.

Kur protesta e parë dhe e dytë patën suksesin që opozita priste, z. Rama vuri në lëvizje miqtë e vet ndërkombëtarë. Të cilët këmbëngulën në dy mesazhe: së pari se opozita nuk duhet të dalë nga parlamenti dhe se protesta është e drejtë demokratike, por jo kur është e dhunshme.

Gjeni një fjali konsensuale për z. Cakaj!

Postuar në 27 Shkurt, 2019 15:11

Në 29 janar të këtij viti, Gent Cakaj ishte ministër për Evropën dhe Punët e Jashtme. Të paktën për Teatrin e Operas dhe të Baletit.

Këto ditë, z. Cakaj është shndërruar në zëvendësministër me kompetenca të deleguara për ushtrimin e detyrës së Ministrit për Evropën dhe Punët e Jashtme. Kaq fjalë nxë edhe formati A4. 

Betimi i dytë pas 21 Janarit dhe një ftesë për Lulin (Video)

Postuar në 13 Shkurt, 2019 18:31

Edi Rama ka premtuar se nuk do t’u ndahet gjyqtarëve që shfuqizuan burgimin e përjetshëm për Dritan Dajtin. I pyetur nga një qytetar në Lezhë ai tha se dënimi me 25 vjet i njeriut që vrau 4 policë është një akt kriminal sepse jo vetëm e liruan autorin por i rivranë katër viktimat.

“Nuk do ti ndahemi kësaj çështje dhe këtë vendimi do ta bëjmë duke bërë të gjithë presionin e nevojshme, edhe para gjykatës, besoj se nuk t’ia dalin kaq lehtë. Këta lloj gjykatësish dhe prokurorësh janë si tumore, dhe i keni parë sesi vetingu po i largon të gjithë një nga një”-tha Rama.

Zana Çela shkarkon Edi Ramën si ministër të Jashtëm (Ftesa)

Postuar në 29 Janar, 2019 17:59

Kush është ministër i Jashtëm, Edi Rama apo Genti Cakaj? De jure, i dekretuar është Edi por de facto në karrigen e ministrit qëndron Genti.

Këtë mesa duket do ketë patur parasysh edhe drejtoresha e Teatrit të Operas dhe Baletit Zana Çela kur ka përpiluar një ftesë të rezervuar për ministrin e Jashtëm të Shqipërisë për koncertin "Crescendo Musicale" që do mbahet në 3 shkurt dhe ku dirigjent do jetë Rafet Rudi.

Pas Preshevës edhe Sanxhaku teston nervat e Beogradit zyrtar

Postuar në 19 Korrik, 2018 19:02

A e ka njohur Sanxhaku Kosovën? Me këtë pyetje e niste sot raportimin e vet agjencia serbe e lajmeve “B92”, mbi një akt të Këshillit Kombëtar Boshnjak, i cili përmes kryetarit të vet, Sulejman Ugljanin ka ftuar Behgjet Pacollin, në cilësinë e 

zv.kryeministrit dhe ministër i Jashtëm i Republikës së Kosovës

të marrë pjesë në punimet e këshillit në Novi Pazar. 

Maqedonia merr ftesën për anëtarësim në NATO

Postuar në 11 Korrik, 2018 22:39

Krerët e shteteve dhe qeverive të NATO-s theksuan në deklaratën e Samitit të Brukselit, vendimin e tyre për të filluar bisedimet e pranimit me Maqedonië, duke vënë në dukje se zbatimi i të gjitha procedurave të brendshme për çështjen e emrit është një parakusht për përfundimin me sukses të procesit të pranimit.

Turqia: Ftesa ruse për kurdët e Sirisë, e papranueshme

Postuar në 02 Nëntor, 2017 10:41

Turqia e ka konsideruar si të papranueshme ftesën e Rusisë për pjesëmarrje në Kongresin e Dialogut Kombëtar të Sirisë, drejtuar kurdëve. Ibrahim Kalin, zëdhënësi i presidentit turk, Recep nTayyip Erdogan,  e cilësoi si një akt të pandershëm, duke shtuar se Turqia ka përcjellë reagimin e saj.

Pages

Subscribe to RSS - ftesa