frontex

Gjykata Europiane e Audituesve: FRONTEX është një dështim

Postuar në 07 Qershor, 2021 23:22

FRONTEX, Agjencia e BE-së për kufirin dhe rojen bregdetare është një dështim i plotë. Gjykata Europiane e Audituesve ka konstatuar paafatësinë e kësaj njësie në përmbushjen edhe të detyrave që i janë caktuar pesë vjet më parë, teksa aktualisht asaj po i ngarkohen misione të reja si deportimi i imigrantëve. Gjykata ka çmuar se vendimi i KE-së në vitin 2016 për ta shndërruar FRONTEX në agjenci europiane për Kufirin dhe Rojen Bregdetare nuk është i përshtatshëm për të luftuar imigracionin e paligjshëm dhe krimin ndërkufitar. 

Frontex në kaos/Skandalet trazojnë Agjencinë Europiane të Kufirit

Postuar në 08 Shkurt, 2021 18:42

Agjencia Europiane e Kufijve është në kaos. Akuza për ngacmime në vendin e punës, keqmenaxhim dhe parregullsi financiare rëndojnë mbi kreun e FRONTEX, Fabrice Leggeri.

FRONTEX pezullon të gjitha operacionet në Hungari

Postuar në 27 Janar, 2021 21:35

Frontex do të pezullojë të gjitha operacionet në Hungari. Lajmin e bën të ditur EU Observer, që i referohet një zyrtari të BE-së. Ky vendim vjen pasi Hungaria prej kohësh i kthen emigrantët në Serbi - në shkelje të një vendimi të Gjykatës Evropiane të Drejtësisë, dhënë në dhjetor. Këto shkelje po dokumentohen me kujdes nga Komiteti Hungarez i Helsinkit.

Zëdhënësja e agjencisë europiane të kufirit në Varshavë tha se Frontex është duke e vlerësuar rolin e saj në Hungari. Ndërsa pak më vonë, e njëjta konfirmoi se "Frontex po pezullon aktivitetet e tij në Hungari".

Shqipëria lëshon “sovranitet”,  Frontex vjen në fund të majit

Postuar në 01 Maj, 2019 10:53

Në fund të majit në kufirin shqiptar do vendosen ekipet e Frontex, sipas marrëveshjes për bashkëpunimin ndërkufitar mes vendit tonë dhe Bashkimit Europian. Këto ekipe do të kenë të drejtën të ndërhyjnë në territorin shqiptar për të frenuar trafikun e drogës dhe kontrolluar flukset e migrimit.

Ndërron mendje i madhi, "bujrum" refugjatëve për të hapur negociatat

Postuar në 27 Janar, 2019 20:31

Para afro 1 viti qarkulloi lajmi se Shqipëria ishte përzgjedhur si një nga vendet për ngritjen e kampeve për refugjatët. Ishin kryesisht mediat austriak e dhe ato të rajonit që raportonin mbi negociatat që po kryheshin në kulmin e krizës së refugjatëve.

Bllokimi nga Italia dha efekt, 92% më pak emigrantë

Postuar në 04 Janar, 2019 20:16

2018 shënoi reduktimin të ndjeshëm të personave që hyjnë ilegalisht në Europë.  Sipas të dhënave më të fundit  të Frontex, numri i emigrantëve të paligjshëm ra në 150,000 ose 92% më pak krahasuar me një milion që hynë në Europë në 2015.

Arsyeja kryesore për rënien dramatike e numrit të emigrantëve të paligjshëm që tentojnë Europën është bllokimi nga Italia i rrugës Qendrore Mesdheut. Në 2018 në Itali u regjistruan vetëm 23 mijë hyrje të paligjshme, numri më i ulët që nga viti 2012,

Frontex merr nën kontroll kufijtë e Shqipërisë

Postuar në 12 Shkurt, 2018 11:55

Shqipëria ka “dorëzuar” formalsht kontrollin e kufijve ndaj Bashkimit Europian. Frontex, organizmi europian për kufijtë do të vendoset në vendin tonë dhe do të marrë kontroll për situatën e kalimit me synim kufizimin e trafiqeve. Komisioneri Europian për Migrimin dhe Punët e Brendshme, Dimitris Avramopoulos ndodhet për një vizitë dyditore në Tiranë ku do të takohet me drejtuesit më të lartë të qeverisë. 
Gjatë konferencës për shtyp me ministrin e Brendshëm, Fatmir Xhafaj, Avramopoulos sqaroi se çfarë nënkupton marrëveshja e re. 

Presioni amerikan jep efekt, Serbia dorëzohet për statusin e punonjësve rusë në Nish

Postuar në 21 Korrik, 2017 12:40

 

Vizita e Aleksandër Vuçiç në SHBA dhe takimi me zv.presidentin Mike Pence, ka nisur të japë rezultatet e para. Si fillim u njoftua se paketa e armatimeve nga Rusia, përfshirë sistemin S 300, do të dorëzohen brenda vitit. Diçka që shihet si kundërveprim i Moskës ndaj aspeketeve pozitive të vizitës në SHBA të presidentit serb. Por nga ana tjetër, këmbëngulja amerikane për të sqaruar njëherë e mirë statusin e punonjësve të Qendrës Humanitare në Nish, të cilët kanë imunitet diplomatic, ka detyruar serbët ta marrin atë në shqyrtim në nivel qeveritar.

300 mijë refugjatë pritet të hyjnë në Europë nga Afrika. Rruga ballkanike humbet rëndësinë

Postuar në 21 Qershor, 2016 09:38

Mbyllja e rrugës ballkanike mendohet se do ta ekspozojë Europën ndaj një vale migratore nga Afrika. Në mediat gjermane po qarkullon një vlerësim i Agjencisë Europiane për Mbrojtjen e Kufijve(FRONTEX), sipas të cilit hyrja parashikohet të ndodhë nga Libia me anë të gomoneve. “Llogarisim ardhjen e rreth 10.000 refugjatëve në javë nga Libia“, citon gazeta gjermane “Bild”, drejtorin e Frontex-it, Klaus Rösler, që ka folur në një aktivitet të Fondacionit Konrad-Adenauer në Bruksel.

Edhe policia shqiptare në eskortimin e emigrantëve

Postuar në 08 Prill, 2016 10:49

Shqipëria nuk hapi dyert për emigrantët, por mund të jetë rrugë kalimi në deportimin e tyre drejt vendeve të origjinës. Policisë shqiptare i është kërkuar të jetë d gatshme për të marrë pjesë në këtë operacion. Kjo u është përcjellë drejtuesve të lartë të Policise në takimin me përfaqësues të FRONTEX.

Pages

Subscribe to RSS - frontex