fotografia

Etilda ndërhyn në vetë të parë për fotografimin e Borëbardhës

Postuar në 24 Mars, 2019 20:10

Në datën 20 mars, redaksia e “Të Kripura” në ResPublica, që kryen punë autonome për llogari të buzëqeshjes publike dhe buzëvarjes politike, publikoi një lajm sipas të cilit fotografi i zonjës Belinda Balluku, njohur nga Gjenerata X si Borëbardha e Infrastrukturës, ishte pushuar nga puna.

Selfie në Paris!

Postuar në 05 Dhjetor, 2018 21:21

Një foto e gazetares ruse Ilya Varlamov tregon një anë moderne të realitetit të sotshëm. Që mund të quhet post qytetar. Një grua që ndodhet brenda një Burger King në Paris, është fotografuar duke bërë selfie e qeshur vesh më vesh, ndërkohë që qyteti zien nga protestat me qindra të plagosur. Fotoja është postuar edhe në Reddit ku kanë vërshuar komentet.

Punët fine të Jacques Biederer

Postuar në 16 Korrik, 2017 19:35

Vitet ’20-’30. Fotografitë janë të çekut Jacques Biederer që dëshmon sy të vërtetë artisti në realizimin dhe rrokjen e duhur të sensualitetit. Femrat performojnë në studio që marrin kuptimin e një mjedisi para-pornografik, por pa shkelur kufirin ku çelet “sekreti” që qëndron poshtë fustanit. Ndoshta kjo u jep fotove një frymëmarrje etorike dhe sensuale: femra sapo është dorëzuar, por asgjë nuk ka filluar ende. Ndihmuar kjo edhe nga fiziku i femrës së atëhershme: gjoks i vogël, gjerësi në vithe dhe këmbë të kolme.

René Maltête, humori si art në fotografi

Postuar në 30 Mars, 2017 09:53

René Maltête, fotograf francez, dinte të ruante humorin dhe ta provokonte atë përmes fotove të tij. Duke kapur momente në rrugë, ai sjell disa pranëvënie të të "kundërtave", veprime spontane që të "ngrira" në foto japin idenë e paradokseve befasuese. Nëse sheh fotot kupton që kjo kërkon talent. 

Majko bën autokritikë për “gabimin politik” të djalit

Postuar në 23 Shkurt, 2017 20:42

Dy gishta lart në një foto detyrojnë babain të bëjë autokrotikë. Ka ndodhur me Pandeli Majkon, djali i të cilit ka dalë në një fotografi me dy gishtat lart, e cila mandej është interpretuar si përkrahje e protestës së opozitës. Majko ka rendur – nuk dihet mirë për cilat arsye – të njohë para socialistëve përgjegjësinë e këtij gabimi politik që rëndon në biografi.

Fotografia, propaganda dhe retushimi

Postuar në 03 Qershor, 2016 00:08

Fotografia është një instrument i fuqishëm propagande, pasi ajo zëvendëson rolin e ikonës në memorien e përgjithshme. Në shekullin e 20-të ka shumë ngjarje, imazhe, portrete përfaqësuese dhe përfshirëse që janë kthyer në pikë kondensimi mes realitetit historik dhe pereceptimit emocional. Fotografitë e Çurçillit me puro, apo të Che Guevaras, imazhi i ushtarëve amerikanë në Ivo Jima, flamuri sovjetik në Berlin, këto dhe të tjera janë disa shembuj. Por jo përherë ajo që jepet është e vërteta.

Sergio Leone dhe Ennio Morricone - dy mjeshtrat, shokë klase që në fillore

Postuar në 01 Mars, 2016 20:00

Regjizori dhe muzikanti, të dy nisën rrugë bashkë për të hyrë në memorien e kinemasë. Një rast nga ata për të cilët mund të thuash se "ishte e shkruar".

http://www.repubblica.it/spettacoli/people/2016/03/01/foto/ennio_morrico...

A ndërtohet shteti me televizion e me fotografi?

Postuar në 12 Shkurt, 2016 12:08

Ministri i punëve të jashtme, H.TH, po shrytëzon të miturit dhe fëmijët e varfër të Kosovës për përfitime personale e për karierë partiake. Ky njeri po shkelë kodin etik dhe njerëzor duke manipuluar, në publik, me fëmijët e pafajshëm e fragjil. Fotografitë e shkrepura me fëmijë për fushatë partiake, në momentin kur në Kosovë po vdesin fëmijë nga kanceri për mungesë të trajtimit mjekësor, është kokë e këmbë, vepër e cmendur, e turpshme, jo etike, jo njerëzore dhe egoiste e këtijë njeriu dhe i shokëve të tijë.

“Tërbimi” i liqenit Erie

Postuar në 18 Janar, 2016 04:05

Liqeni “Erie” që bën pjesë te Liqenet e Mëdhenj të Amerikës së Veriut është i 12-i në botë për nga madhësia, është i njohur për tërbimin e tij. Në ndryshim nga liqenet e tjerë, që i mendojmë dhe kundrojmë si paqësorë, “Erie” krijon dallgë deri në 8 m të larta. Ja disa momente spektakolare nga tërbimi i dallgëve, realizuar nga fotografi Dave Sandford. 

Pse nuk qeshnin njerëzit në fotografitë e vjetra?

Postuar në 26 Shtator, 2015 13:57

Fotografitë e vjetra shihen zakonisht me syrin kurioz ndaj një “realiteti historik”, por një hollësi jo pak e rëndësishme na shpëton të gjithëve: askush nuk qesh në këto fotografi bardh e zi. Ose të paktën, thuajse askush. Fjala është për fotografitë realisht të vjetra, jo ato pas viteve ’20-30 të shekullit të 20-të. Phil Edwards shkruan për këtë cilësi të fotografive të vjetra në Vox.com dhe jep disa arsye. Ilustruar edhe me shembuj:

Subscribe to RSS - fotografia