foto

30 vjet më parë/Ikja, shpresa e vetme në këtë vend(foto,video)

Postuar në 12 Korrik, 2020 22:25

Ambasada gjermane në Tiranë ka publikuar pamje dhe video nga ngjarjet e 30 viteve më parë kur qindra qytetarë shqiptarë u dyndën asokohe në dyert e ambasadës për t’u larguar nga vendi. Pamjet për këto ngjarje dhe dëshmitë janë qarkulluar shpesh, por ekspozita dixhitale e ideuar nga ambasada na jep një panoramë më të plotë për atmosferën e atyre ditëve.

Fotolajm/Trump mban për herë të parë maskë në publik

Postuar në 12 Korrik, 2020 00:06

Presidenti amerikand Donald Trump është shfaqur për herë të parë me maskë gjatë vizitës së tij në spitain Walter Reed në Maryland. 

Çfarë nuk bëri për këtë foto/takim me Berishën Lideri i Ballkanit!

Postuar në 25 Qershor, 2020 23:31

Gjatë një interviste në  emisionin “Rubikon”, kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, të cilit i pëlqen të bëjë europianin e fundit në Ballkan, ka rrëfyer këtë gjoja historiçkëz: 

Më kujtohet një episod me një lider serb në një takim ndërkombëtar. Në derën rrotulluese të hotelit duke pritur për të dalë, dera rrotullohet dhe hy unë me Hashimin [Thaçin] dhe gjendem përballë. 
Nuk futej dot ai pa kaluar ne dhe Hashimi i zgjat dorën. Ky ishte lider progresist, me demek ose pa demek. Ai i jep dorën në atë moment.

Foto/Statuja e Krishtit Shpëtimtar në Rio "vishet" me flamujt e vendeve të goditura nga pandemia

Postuar në 25 Mars, 2020 15:14

64 fotografi të rralla që duhen parë (Video)

Postuar në 03 Janar, 2019 20:30

Fotografia është një dëshmi që udhëton në kohë dhe i mbijeton asaj! Video në vijim tregon 64 foto të vjetra që nuk duhen humbur.

Fotot e publikuara nga PD, Rama: Presim agjentë të huaj të godasim krimin

Postuar në 13 Tetor, 2017 11:31

Kryetari i PD-së, Lulzim Basha publikoi disa foto që sipas tij dëshmojnë për lidhjet kriminale të kryeministrit me kontigjentë të shpallur në kërkim nga Interpoli dhe të mbrojtur nga policia shqiptare.

Basha foli me emra, duke përmendur Durim Keçin si personi që shfaqet në një foto me ministrin e Turizmit, Blendi Klosi. Personazhi në fjalë sipas kreut të PD-së ishte në kërkim nga policia italiane, por i pa përfshirë në sistemin e Interpolit nga policia shqiptare.

Ngjarja e Las Vegasit - dhoma e Paddock dhe ndërhyrja e policisë(video+foto)

Postuar në 04 Tetor, 2017 09:21

Dy materialet video tregojnë pamje nga vendngjarja e 2 tetorit në Las Vegas, ku nga kati i 32-të një hoteli - Mandalay Bay Resort and Casino - Stephen Paddock, 64 vjeç qëlloi me armë për 9 minuta ndaj një turme njerëzish që ndiqnin një koncert të këngëtarit Jason Aldean. Nga sulmi mbetën të vrarë 59 persona(përfshirë Paddock) dhe 530 të plagosur.

Ndërhyrja e policisë:

E vërteta e fotove nudo të Jackie Kennedy

Postuar në 24 Mars, 2017 09:50

Të vërtetën e fotove nudo  të Jackie Kennedy-t dhe të reja tronditëse në lidhje me marrëdhënien e saj me pasanikun grek, Aristotelis Onassis sjell në librin e tij Christopher Andersen. Sipas tij,  45 vjet më parë, në nëntor të vitit 1972 dhjetë  fotografë mbërritën në ishullin grek Skorpios duke fotografuar të zhveshur Jacky Kennedy-n. Andersen thotë se skema ishte ngritur nga vetë Onassis, për ta poshtëruar atë. Në libër theksohet se Onassis  kishte furnizuar me harta paparacët duke u dhënë detaje të sakta të kohës dhe vendeve ku gruaja e tij do të bënte plazh.

Stambolli në “syrin” e Ara Güler, (Foto)

Postuar në 06 Mars, 2017 11:17

Ara Güler është fotograf i lindur në Turqi në vitin 1928. Ai ka dokumentuar gjithçka, por zemra e tij është gjithmonë në Stamboll apo Kostandinopojë, dikur kryeqyteti i Perandorisë Osmane. Ai mund të quhet "Syri i Stambollit", pasi fotografitë e shkrepura prej tij janë  cilësuar si dokumente kombëtare.

Turqia është një vend me shumë fytyra kulturore mes  Evropës dhe Azisë, Krishterimit dhe Islamit. Guler ka zgjedhur të fotografojë gjithmonë njerëzit anonimë të Stambollit, ata që jetonin në rrugët e vjetra apo peshkatarët në kalonin Bosforin.

 

 

Makaronat, një foto- histori e prodhimit

Postuar në 14 Dhjetor, 2016 10:53

Makaronat, apo pasta është një ushqim që I atribuohet italiaëve. Është ndoshta ndër më të njohurit në botë pas picës. Daton në shekullin e 12-të në Siçili dhe lidhet me pushtimin arab, pak shekuj më parë, I cili solli një ushqim të thatë në ishull. Deri në shekullin e 18-të ishte ushqim I të pasurve dhe vetëm industrializimi ndikoi në përhapjen masive. Fotot e mëposhtme janë në fabrika të ndryshme gjatë shekullit të 20-të, vitet 1925 -1955 dhe paraqesin prodhimin e makaronave, prerjen dhe tharjen e tyre. Diçka që kujton në Shqipëri petët apo jufkat siç njihen në Veri. 

 

Pages

Subscribe to RSS - foto