formulari

“Kanakari” i Edi Ramës pranon falsifikimin (Video)

Postuar në 11 Korrik, 2018 12:11

Ish-kryetari socialist i Bashkisë së Kavajës, Elvis Roshi pranon se ka falsifikuar formularin e dekriminalizimit, duke mos paqyruar në të disa masa sigurimi, ndalime dhe dëbime në Itali, Zvicër e Gjermani. Ai kerkon gjykim te shkurtuar dhe të premten prokuroria pritet te lexoje pretencen.

Në kërkesën drejtuar gjykatës së Tiranës, Rroshi pretendon se plotësimi i gabuar i formularit ka ardhur për shkak të neglizhencës.

Vetting-u toleron paratë e zeza policëve

Postuar në 24 Prill, 2018 18:30

Punonjësit e policisë që do t’i nënshtrohen Vetting-ut mund të deklarojnë deri në 1.5 milionë lekë  të ardhura të përfituara jashtë skemës së kontrollit tatimor.

Ky është një nga “lëshimet” ne ligjin që synon të pastrojë radhët e policisë nga efektivet e korruptuar.Të gjithë efektivet që kanë të ardhura të përfituara nga puna në të zezë apo nga aktivitete që nuk i justifikojnë dot ligjërisht, do t’u duhet të bejne një deklarim mbi burimin e kesaj shume, por nuk jane te detyruar ta dokumentojne, raporton Tv Klan.

Del në ankand aplikimi për punë i Steve Jobs (foto)

Postuar në 24 Shkurt, 2018 09:14

Një kërkesë për punë e themeluesit të Apple Steve Jobs është përfshirë në pop artikujt e kulturës që do të dalin në ankand nga 8 deri në 16 mars, së bashku me dy sende të tjera personale të tij: Një Mac OS X i nënshkruar nga ai në vitin 2001, me një  vlerë  25.000 $, dhe një copë gazetë e vitit 2008, me një foto të Jobs të titulluar "iPhone i ri, më i shpejtë do të shitet për 199 $" me vlerë 15,000 euro.

Rasti Rakipi/Zbatim i ligjit apo lojë politike?

Postuar në 29 Dhjetor, 2017 13:57

Prej disa ditësh, Prokuroria e Përgjithshme e Republikës ka vënë në lëvizje procesin e heqjes së mandatit për dy deputetë të Kuvendit të Shqipërisë. Konkretisht për deputetin e PDIU-së, Aqif Rakipi dhe deputetin e LSI-së, Gledion Rehovica.

PD ashpërson luftën, formulari i besnikërisë ndaj LSI-së shkon në Prokurori

Postuar në 02 Qershor, 2017 23:28

Përflitej prej ditësh për një formular që LSI ua ka shpërndarë të punësuarve të saj në administratën shtetërore, përmes të cilit merr garanci për besnikërinë e votës në 25 qershor. Ky formular është kallëzuar në Prokurori nga zv/kryeministrja Mandija, e cila në cilësinë e kryesueses së Task-Forcës ka kallëzuar penalisht Drejtoren e Filialit të Postës Shqiptare në Berat Haris Ngjeqari.

Kujdes me formularin e adresave – kërkon më shumë nga sa detyron ligji

Postuar në 16 Mars, 2017 15:43

Formulari i ri për adresarin nuk I përgjigjet ligjit dhe kërkon të mbledhë të dhëna që tejkalojnë kërkesat e vetë ligjit. Kështu raporton sot Vizion Plus që bën me dije se ky fakt pranohet edhe nga vetë Gjendja Civile, por e cila as e vë ujët në zjarr.

PD godet Metën. Me biografi "kriminale" Shkëlqim Selami i LSI

Postuar në 17 Dhjetor, 2016 11:48

Duke i referuar nëj publikimi në media, Partia Demokratike ka denoncuar deputetin e LSI-së, Shkëlqim Selami se ka fshehur në formularin e dekriminalizimit, një dënim për trafik qëniesh njerëzore në Itali.

Shkelqim Selami, i cili ki cili ka fshehur të dhënat dhe nuk ka deklaruar një dënim në Itali për trafik qëniesh njerëzore, tregon edhe një herë pse Edi Rama nuk e do dekriminalizimin, e pengon atë, dhe nuk është i gatshëm ta zbatojnë- tha Enkelejd Alibeaj nga selia e PD-së.

Zv/ministri i Brendshëm i dënuar me 4 vjet për trafikim makinash. Çështja u pushua nga Prokuroria

Postuar në 01 Qershor, 2016 17:59

Zëvendësministri i Brendshëm, Ilir Marko, ka qenë i dënuar me 4 vjet burg, një vendim që më pas është prishur për shkak se prokurori i çështjes e tërhoqi akuzën kur ajo ishte shqyrtuar në të gjitha shkallët e gjyqësorit. Dënimi i është dhënë më 16.02.2006 nga Gjykata e Faktit në Tiranë, për trafikim të mjeteve motorike të vjedhura. Ai është lënë në fuqi edhe nga Gjykata e Apelit më 20.09.2006.

Disa nga peshqit dhe cironkat e dekriminalizimit (Foto)

Postuar në 20 Maj, 2016 18:32

Të dhënat e shënuara poshtë fotove nga formularët e dekriminalizimit që janë dorëzuar në Komisionin Qendror të Zgjedhjeve

PD sulm KQZ-së, po fsheh "biografinë" e të inkriminuarve

Postuar në 19 Maj, 2016 11:46

Partia Demokratike akuzoi Komisionin Qëndror të zgjedhjeve se nuk po publikon formularët e dekriminalizimit për funksionarët e zgjedhur, duke aluduar se me urdhër të Edi Ramës ky institucion po fsheh pasqyrën kriminale të të zgjedhurve me preçedentë. "Kuvendi i Republikës e ka urdhëruar KQZ që ta bëjë këtë publikim, por KQZ nuk e ka bërë. Shkelja e këtij urdhëri, është shërbimi që pjesa e kapur e këtij institucioni, i bën Edi Ramës dhe interesave kriminale.

Subscribe to RSS - formulari