fondet

650 mln lekë shtesë për partitë që u futen në zgjedhje

Postuar në 06 Qershor, 2019 12:18

Me një vendim të Këshillit të Ministrave partive që do marrin pjesë në zgjedhjet e 30 qershorit u është akorduar një fond preh 650 milionë lekësh. Në vendim thuhet se ku fond do t’u shpërndahet subjekteve zgjedhore pjesëmarrëse në zgjedhje nga Komisioni Qëndror i Zgjedhjeve.

Kuptohet që pjesa e luanit nga ky fond do t’i shkojë Partisë Socialiste, e cila është subjekt parlamentar, ndërsa pjesa tjetër do të shkojë për parti si Bindja Demokratike apo aleatë të PS-së që kanë pranuar të futen në zgjedhje.

Drejt rikthimit të SHBA në Hënë dhe uljes në Mars

Postuar në 14 Maj, 2019 10:54

Presidenti amerikan Donald Trump i kërkoi të hënën Kongresit të shtojë fondet për  Agjencinë Amerikane të Hapësirës (NASA) me 1.6 miliardë dollarë. Një shumë e konsideruar si paradhënie brenda kufijve që lejojnë përpjekjet e Shteteve të Bashkuara për të ridërguar një mision në në hënë deri më 2024.

BE jep 94 mln euro për Shqipërinë

Postuar në 07 Dhjetor, 2018 10:01

BE-ja jep 94 milionë Euro për ta mbështetur Shqipërinë në procesin e integrimit evropian. Siç thuhet ne faqen e delegacionit europian, fondet e BE-së do të përqendrohen në forcimin e shtetit ligjor dhe luftën kundër korrupsionit, duke vazhduar mbështetjen e BE-së për zbatimin e reformës në drejtësi.

Kotzias komenton lajmin e fondeve: Idiotësi dhe mungesë serioziteti

Postuar në 20 Tetor, 2018 11:22

Ish-ministri i Jashtëm grek Nikos Kotzias foli për herë të parë mbi lajmin se shuma të mëdha janë financuar për mediat në Maqedoni e Shqipëri.

Bankat "sabotojnë" programin IPARD për bujqësinë

Postuar në 30 Prill, 2018 17:10

Edhe pse fondet që jep Bashkimi Europian në fushën e bujqëisë janë në vlera të konsiderueshme, ato rrezikojnë të mos përpthithen nga të gjithë. Shkak për këtë është fakti që granti i dorëzohet fermerit pas përfundimit të investimit.

Nga ana e saj Minsitria e Bujqësisë kërkon marrëveshje me bankat që ato që ato të marrin si kolateral marrëveshjen e femerit me Agjencinë e Zhvillimit Rural Buqjësor. Kjo e fundit del përfitues i IPARD dhe në këto kushte investimi do të bëhej me paratë që merren nga kredia dhe ajo të shlyehej me grantin e BE-së

Më shumë katastrofa, më pak fonde për emergjencat

Postuar në 02 Dhjetor, 2017 15:03

Përmbytjet po tregojnë se dëmet mund të jenë kolosale, në krahasim me fondin që ka në dispozicion qeveria për emergjencat civile. Megjithëse është herët të flitet për shifra, shuma e vënë në dispozicion nuk është premtuese. Nga ana tjetër edhe pse është pranuar se Shqipëria hyn në zonat e rrezikut, fondet për emergjergjencat janë ulur.

TemaTv

Shyqyr që ka ca thagma në Itali...

Postuar në 24 Shtator, 2017 11:56

Kryetari i Bashkisë së Amarice në Itali, Sergio Pirozzi deklaron se në qytetin që ai drejton nuk ka mbërritur asnjë euro e vetme nga 33 milionë që u mblodhën pas tërmetit të 24 gushtit 2016. Paratë u mblodhën nga italianët që u solidarizuan me qytetin e shkatërruar dhe banorët që mbetën pa shtëpi. 2 euro secili për të ndihmuar banorët e Amatrice, Açumoli, Arquata apo Pescara del Tronto, ndërkohë që në një stil menaxhimi tipik italian, paratë u çuan për të ndërtuar një rrugë çiklistike në zonën e Marche.

Shqipëri – Kosovë, “të bashkuar” në korrupsion

Postuar në 03 Korrik, 2017 09:11

Gazeta e Kosovës “Zëri” shkruan sot për disa veprime të ministrit të Arsimit, Arsim Bajrami, të cilat lënë dyshime të mëdha për korrupsion. Sipas gazetës në fjalë, ministri ka firmosur një kredi 2 milionë dollarë në emër të Republikës së Kosovës, kredi kjo e marrë nga Banka Botërore për grantet për zhvillim në shkollat e vendit. Nga kjo kredi, ministria që drejton z. Bajrami, 234 mijë dollar ia ka kaluar një organizate ku si menaxhet punon djali i tij.

Tallja e Erdogan me BE-në/Turqia ka marrë 1 mld euro për sundimin e ligjit dhe demokracinë!

Postuar në 22 Qershor, 2017 12:10

Po kërkoni një njeri që është tallur zyrtarisht me Europën, pra Bashkimin Europian? Duket se përgjigja është e thjeshtë: presidenti turk, Reccep Tayyip Erdogan. Muaj më parë doli në sipërfaqe një konflikt mes Turqisë dhe BE-së, për arsye të sundimit të ligjit, standardeve dhe sjelljes së autoriteteve turke pas grushtit të shtetit. Mirëpo Erdogan ia ka marrë dorën llafazanëve të BE-së: nxori përpara kartën e refugjatëve, 3 milionë siç tha ai – dhe menjëherë, kancelarja gjermane Merkel kërkoi marrëveshje.

Edhe BE-ja shton financimet për mbrojtjen

Postuar në 10 Qershor, 2017 10:11

Mbrojtja nis të nxjerrë krye si prioritet edhe për Bashkimin Europian. Kjo reflektohet në fonde dhe financime për një sketor për të cilin deri më tani BE-ja ka qenë pas vendeve të tjera të mëdha. Mirëpo duket se gjërat ndryshojnë duke prekur sektorëvtë tjerë civilë me rëndësi si mjedisi, dixhitalizimi dhe energjia.

Pages

Subscribe to RSS - fondet