fleckenstein

“Kjo që po ndodh është e vështirë të kuptohet nga njerëz normalë”

Postuar në 21 Korrik, 2016 14:18

Sot ka dhënë një intervistë për Deutsche Welle eurodeputeti gjerman, Knut Fleckenstein, i cili ka qen një ndër negociatorët. Sipas tij, kjo që po ndodh është e ndërlikuar.

Zoti Fleckenstein çfarë menduat sot kur u zgjuat pasi patë zhvillimet në Shqipëri, apo ishit informuar që dje?

Kukan – Fleckenstein: Ka mundësi për miratimin e reformës në drejtësi. OMN, rol mbikëqyrës

Postuar në 16 Korrik, 2016 13:00

Faktorit ndërkombëtar për miratimin e reformës në drejtësi i janë bashkuar sot edhe eurodeputetët Eduard Kukan dhe Knut Fleckenstein, përmes një deklarate postiar në profilin tuiter të Kukan. “Na vjen keq që propozim- kompromisi i fundit i bashkësisë ndërkombëtare nuk është pranuar. Megjithatë, ne jemi të bindur ende se zgjidhja është brenda mundësive.

Fleckenstein: Reforma në drejtësi nuk duhet lidhur me reformën zgjedhore. Pengesat, nga politikanët biznesmenë

Postuar në 20 Maj, 2016 16:16

Knut Fleckenstein, reporteri për Shqipërinë ka zhvilluar takime me përfaqësues të politikës, ndonëse nuk është me vizitë zyrtare në vendin tonë. Ai sqaron në një intervistë për “Top-Channel”, rëndësinë e reformës në drejtësi dhe zbulon se atë e kundështojnë “politikanët bizneshmenë”.

A duhet të kushtëzohet reforma në drejtësi me reformën zgjedhore, siç kërkoi opozita pak ditë më parë?

Mos u dorëzoni!

Postuar në 20 Prill, 2016 20:18

Elozhet dhe vlerësimet për Edi Ramën nuk do të thotë se ndërkombëtarët kanë jashtë vëmendjes zhvillimet në Partinë Socialiste dhe grupin që ka akuzuar kryetarin e partisë për shkelje të statutit. Deputetja e Partisë Socialiste, Mimoza Hafizi kapatur një takim me dy eurodeputetët e majtë, Knut Fleckenstein dhe Hannes Zwoboda të ndodhur në Tiranë për një konferencë mbi demokracinë e brendshme të partiv. Pas takimit Hafizi tha se në takim u diskutua për të majtën shqiptare dhe se mori inkurajimin për të bazhduar betejën e nisur.

Drejtësia për shqiptarët do vonojë

Postuar në 08 Prill, 2016 13:12

Raporteri për Shqipërinë, Knut Fleckenstein do të vizitojë Tiranën për të parë ecurinë e dialogut për reformën në drejtësi. Shqipërisë mund t' i jepet statusi nëse reforma kalon, por drejtësia do të dojë kohë të reformohet. "Për reformën në drejtësisë duhet të ketë një diskutim të gjerë. Reforma do të diskutohet edhe në gjirin e Kuvendit, Por ky diskutim duhet të jetë pa mëdyshje dhe të shpresojmë edhe i shpejtë për të arritur në aprovim. Ne e dijmë shumë mirë që pas aprovimit fillon puna e vërtetë, që është zbatimi i reformës dhe është e qartë, se zbatimi do të marrë kohë.

Si hyri në Parlament?

Postuar në 24 Shkurt, 2016 19:48

Raportuesi për Shqipërinë në Parlamentin Europian, Knut Fleckenstein u informua nga ministri i Brendshëm, Saimir Tahiri, mbi reformën e sistemit të sigurisë në vend dhe rezultatet në luftën kundër korrupsionit e krimit të organizuar, të cilat do të mbahen shënim për t’u përfshirë në draft-rezolutë, siç u shpreh socialdemokrati gjerman. 

“Zgjedhjet lokale ishin një dështim”

Postuar në 28 Dhjetor, 2015 16:57

Raportuesi për Shqipërinë në Parlamentin Europian, Knut Fleckenstein, shprehet në një intervistë për “Top-Channel” se zgjedhjet lokale ishin një dështim për Shqipërinë. “Pas pushimeve të Krishtlindjes dhe Vitit të Ri do të filloj të përgatis raportin. Nuk kam shumë shqetësime, pasi është e dukshme se ka patur mjaft progres të mirë, por kemi patur edhe dështime, si në rastin e zgjedhjeve lokale. Për momentin, reforma kryesore mbetet ajo e drejtësisë, sigurisht”, thotë Fleckenstein.

Fleckenstein: Shqipëria duhet të bëjë reforma serioze

Postuar në 30 Tetor, 2015 12:11

Në një intervistë për Deutsche Welle-n e raporteri për Shqipërinë në Parlamentin Evropian, Knut Fleckenstein thotë se Shqipëria duhet të bëjë reforma serioze në shumë fusha. “Së shpejti do të përgatis një raport tjetër për kolegët e mi në Komitetin e Punëve të Jashtme në Parlament mbi progresin e vendit në të ashtuquajturat prioritetet kyçe. Këto prioritete duhet të plotësohen para se vendi të mund të hapë negociatat për pranimin në BE. Unë jam duke pritur që Komisioneri për Zgjerim të prezantojë Progres Raportin 2015 për Shqipërinë.

Basha takim me Fleckenstein: Mazhoranca s’ka vullnet për dekriminalizimin

Postuar në 24 Tetor, 2015 13:04

Lulzim Basha priti në një takim Raportuesin për Shqipërinë pranë Parlamentit Europian, Knut Fleckenstein. Dekriminalizimi ka qenë në qendër të këtij takimi Kryetari i Partisë Demokratike ka vlerësuar mbështetjen e eurodeputetit Fleckenstein për procesin e dekriminalizimit dhe angazhimin e tij për t’i shkuar deri në fund këtij procesi. Basha ka shprehur shqetësimin në mungesën e vullnetit nga ana e mazhorancës për të bërë dekriminalizimin e politikës dhe administratës.

Fleckenstein në Konferencën me krerët e komisioneve të Integrimit: Nuk ka integrim me gjyqësor të korruptuar

Postuar në 23 Tetor, 2015 10:24

Kryetarët e Komisioneve parlamentare të Integrimit të Shteteve pjesëmarrëse në Procesin e Stabilizim-Asocimit të Evropës Juglindore janë mbledhur në Tiranë në Konferencën e 11-të të radhës. Në fjalën e tij, kryetari i Kuvendit, Ilir Meta, tha se rajoni ynë ndodhet në një moment historik dhe në një fazë intensive të marrëdhënies kontraktuale me BE-në. “Mbarëvajtja në procesin e integrimit në Shqipëri dhe në vendet e tjera të Ballkanit Perëndimor lidhet ngushtë me shpejtësinë e reformave, e cila do të garantonte çeljen e negociatave me BE-në.

Pages

Subscribe to RSS - fleckenstein