fjalimi

Video/Merkel e prekur: Shifra e 509 të vdekurve në ditë është e papranueshme

Postuar në 09 Dhjetor, 2020 14:25

Kancelarja gjermane, Angela Merkel, është shfaqur e prekur gjatë një fjalimi të mbajtur në Bundestag teksa ka bërë një bilanc të infektimeve dhe të vdekjeve. Sipas Merkel, 509 viktima në ditë nga CoVid-19, janë një shifër e papranueshme. Më poshtë video: 

Një betejë që nuk prodhon heronj

Postuar në 18 Korrik, 2020 23:56

Hashim Thaçi është kthyer në Kosovë pas katër ditësh intervistim në Prokurorinë Speciale në Hagë. Një institucion të cilin ai e ka dekretuar dhe para të cilit përgjigjet sot. Me imunitetin e Presidentit, jo me besimin e një qytetari që respekton angazhimin e tij. Sot ai ka bërë një hap pas në krahasim edhe me Rambujenë, në kështjellën e së cilës hyri me kredencialet e një luftëtari, pasi në këtë rast Presidentit të Kosovës nuk po i kërkohet informacion një firmë për paqen, por i kërkohet llogari për aktet e tij gjatë luftës.

Incident gjatë fjalimit të Trump në Kongres(video)

Postuar në 05 Shkurt, 2020 12:55

Presidenti amerikan Donald Trump nuk ka munguar të japë një tjetër shfaqje personale teksa në seancën e zhvilluar me rastin e fjalës së tij drejtuar Kongresit. Në momentin e dorëzimit të fjalimit të tij drejtueses së seancës, demokrates Nancy Pelosi dhe zv.presidentit Mike Pence, Trump ka refuzuar ose nuk ka parë në të ëvrtetë dorën e zgjatur të Pelosit duke krijuar ilaritet në sallë.

Në fund të fjalimit Pelosi është parë të grisë fjalimin e Trump dhe siç raporton CNN, njerëz pranë saj kanë pranuar se demokratja ka qenë e irrituar nga veprimi i presidentit.

Fjalimi që duhet të dëgjojë kryeministri i sotshëm i Shqipërisë

Postuar në 24 Shkurt, 2019 19:11

Deklarimi i kryeministrit Edi Rama në një intervistë për “Il Fatto Qutidiano” se në Shqipëri nuk ka revoltë, apo kaos, por vetëm protestë të një grupimi që nuk fiton dot zgjedhjet përbën një hap për të mohuar krizën. Është ajo që është pritur të ndodhte, teksa kryeministri që kaloi pa eksese fazën e përplasjes, po ndërmerr sulmin për të menaxhuar titullimin e kësaj që po ndodh.

Presidenti egjiptian njeh indirekt Genocidin Armen

Postuar në 20 Shkurt, 2019 01:37

Një fjalim i presidenti egjiptian, Abdel Fatah al-Sisi në Konferencën e Sigurisë në Mynih, po interpretohet si shenjë se Kajroja zyrtare ka ndërmend të lëvizë në njohjen e atij që quhet si Genocidi Armen.

Në Egjipt ne kemi 5 milionë refugjatë, të regjistruar ose të paregjistruar që nuk jetojnë në kampe. Ata janë trajtuar sikurse bëmë me armenët 110 vjet më parë, kur Egjipti i mirëpriti ata pas genocidit

citohet Sisi.

Haradinaj: Na kanë kërkuar të lëshojmë Veriun

Postuar në 30 Janar, 2019 14:18

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, duket se po mbetet një ndër të paktët zëra që deklaron se është për ruajtjen e tërësisë tokësore të Kosovës. Në Tiranë dhe në Prishtin, të gjithë duket se janë dakord për shkëmbim territori dhe në këtë garë për t’ia pagëzuar edhe shekullin e 21-të me poshtërim shqiptarëve është edhe komuniteti ndërkombëtar.

Pikëpyetja "Macron" për zgjerimin e Bashkimit Europian

Postuar në 31 Korrik, 2018 00:46

Strategjia duket se është “sporti” i preferuar i presidentit francez Emmanuel Macron. Qysh kurse ka ardhur në detyrë, Macron ka kthyer në lajm vizita e tij në vende të ndryshme, ku mban fjalime programatike për Europën dhe shpalos strategji për mbarë Perëndimin. Kësaj radhe Macron ka folur nga Lisbona ku ka zbuluar atë që po quhet vizioni i tij për Europën dhe Bashkimin Europian.

Deliri i Mëkëmbësit! (Video)

Postuar në 05 Korrik, 2018 23:59

Seanca parlamentare e 5 korrikut përveçse për miratimin e projektligjit që i hap rrugë shembjes së Teatrit Kombëtar do të mbahet mend edhe për fjalimin e deputetit socialist Eduard Shalsi.

Ish-mëkëmbësi i Ramës në Bashkinë e Tiranës përdori shprehjen e përdorur nga Ciceronit “O tempora! O mores!” për të përkufizuar qëndrimin e atyre që janë kundër shembjes.

Ciceroni shprehet kundër pabesisë dhe korrupsionit në atë periudhë në kuptimin “Oh çfarë kohësh! Oh çfarë zakonesh!

Macron eklipson kancelaren Merkel

Postuar në 25 Prill, 2018 16:59

Presidenti francez, Emmanuel Macron është pritur në mënyrë të pazakontë në SHBA. Pas takimit me presidentin Donald Trump, Macron ka folur para Kongresit amerikan. Macron I është referuar historisë së përbashkët, ai e ka quajtur Kongresin tempull të demokracisë, duke shkuar më tej në bazën e përbashkët të historikut të të dyja vendeve. Vizita e Macron paraprin atë të kancelares gjeërmane Angela Merkel, por po shikohet qysh tani si një ofensivë që përcakton lidershipin e Europës.

“Oligarkët e rinj, më keq se të vjetrit”

Postuar në 14 Mars, 2018 11:57

Oligarkët janë një problem edhe në një vend të Bashkimit Europian si Greqia. Të paktën këtë mendon kreu i partisë kryesore opozitare greke, Kyriakos Mitsotakis, i cili gjatë një fjalimi në Qendrën e Studimeve Ndërkombëtare Strategjike në Washington ka folur madje për “brezin e oligarkëve të rinj”.
Sipas tij këta oligarkë të rinj janë më keq se të vjetrit dhe se qeveria aktuale greke i mbështet ata dhe ka marrëdhënie të dyshimta mes të cilave edhe ajo për kontrollin e mediave në Greqi. 

Pages

Subscribe to RSS - fjalimi