financime

Del prapë emri i Safet Gjicit si klient i Ramës

Postuar në 27 Dhjetor, 2018 17:11

Kudo ku kryeministri gërrmon të gjejë fajtorë del më vonë që zullumi ka rrënjë edhe në qeveri apo njerëzit në lidhje me pushtetin, të njohur ndryshe edhe si klientë të qeverisë.

Në të ashtuquajturin dialog për Universitetin, kryeministri Rama përmedni disa herë shpenzimet stratosferike që janë bërë nga Universiteti i Durrësit dhe i Elbasanit për sigurinë e këtyre dy institucioneve.

Zbardhen një pjesë e financimeve të Soros në Greqi

Postuar në 26 Tetor, 2018 22:08

George Soros është bërë tema kryesore e zhvillimeve politike në Greqi ditët e fundit. Ai u diskutua në mbledhjen e qeverisë greke dhe u kthye në mollën e sherrit mes ministrit të Mbrojtjes Panos Kamenos dhe  ish-ministrit të Jashtëm  Nikos Kotzias  për rolin  që miliarderi amerikan me origjinë hungareze ka në çështjen e Maqedonisë.

Arrestohet Sarkozy

Postuar në 20 Mars, 2018 09:57

Ish-presidenti francez Nikolas Sarkozi u arrestua nga autoritetet franceze të martën në mëngjes. Sipas mediave franceze, Sarkozi u arrestua jashtë stacionit të policisë Nanterre ku u ishte thirrur për të dëshmuar lidhur me financimet e fushatës së tij presidenciale nga Libia në vitin 2007. 

Ken Loach: Biznesi mbizotëron interesat e pushtetit

Postuar në 01 Nëntor, 2017 20:48

Kineastët që i përkasin politikisht botës së majtë e adhurojnë. Pjesa tjetër thjesht admiron punën e tij. Regjisori britanik Ken Loach i vlerësuar me shumë çmime pati një bisedë me gazetarë, regjisorë dhe adhurues të filmit në Athinë me rastin e 30 vjetorit të kinemasë europiane, duke folur për një epokë ku mbizotëron interesi i biznesit dhe ku burimet shtetërore për financimin e filmave janë reduktuar ndjeshëm.

Robert Budina: Shqipëria nuk ka treg për filma të animuar

Postuar në 27 Shtator, 2015 13:17

Si arriti të sfumohej “suksesi” i viteve të regjimit ku numri i filmave vizatimorë ishte i konsiderueshëm?

Subscribe to RSS - financime