Financial Times

Pastrimi i parave nga Rusia, nën akuzë edhe Raiffeisen Bank

Postuar në 20 Prill, 2019 21:18

Në fillim të muajit mars të këtij viti, banka e njohur austriake, Raiffeisen, e cila është shumë aktive në Shqipëri, u bë lajm në mediat e njohura ekonomike për përfshirjen në skandalin e pastrimit të parave që origjinojjnë nga Rusia.

FT: Shqipëria mund t'ja kalojë Serbisë në rrugën e anëtarësimit

Postuar në 09 Shkurt, 2018 13:26

Shqipëria mund të ecë më shpejt se Serbia në rrugën e anëtarësimit për në BE. Të paktën ky është mendimi që përcillet nga një editorial i “Financial Times”, që citohet nga agjencia ruse “Sputnik”.

Editoriali është një analizë mbi vendimet e fundit të Komisionit Europian që zbuloi se në parim e pranon zgjerimin e BE-së drejt Ballkanit Perëndimor. Në përfundimin se Shqipëria mund të parakalojë Serbinë, editoriali arrin tërthorazi:

Në objektivat e zgjerimit të BE-së edhe Kosova. Viti 2025 mund të jetë i ndryshueshëm

Postuar në 02 Shkurt, 2018 13:06

Bashkimi Europian planifikon të anëtarësojë gjashtë shtete ballkanike përfshirë Kosovën. Lajmi përcillet nga Financial Times, që publikon një raport mbi këtë çështje. 

Soros: BE-ja në buzë të shkatërrimit. Rasti "Saakashvili" më mësoi t'i rri larg politikave të brendshme

Postuar në 18 Janar, 2018 14:46

Miliarderi George Soros ka përsëritur edhe njëherë parlajmërimin e tij për shkatërrimin e Bashkimit Europian. Përmes një interviste të dhënë për “Financial Times”, cituar gjerësisht nga disa media, Soros ka folur edhe për sulmet dhe akuzat që po I bëhen atij dhe fondacionit “Shoqëria e Hapur” për të cilat ai tha se nuk e kushtëzojnë dot aspak axhendën e tij  liberale.

Kotzias, një fanatik i dikurshëm i stalinizmit/ Artikulli që provokoi përplasjen Kotzias - Financial Times

Postuar në 15 Gusht, 2017 12:34

Një artikull i shkruar nga Kerin Hope në gazetën "Financial Times" që hedh dyshime mbi funksionimin e shtetit të së drejtës në Greqi, nisur nga një vendim i Gjykatës greke në favor të Ministrit të Jashtëm, Nikos Kotzias, ka provokuar reagimin e Ministrisë së Jashtme të vendit fqinj. Çështja zë fill në vitin 2010 kur revista "Athens Review of Books" botoi letrën e një lexuesi të saj që thoshte se ministri në fjalë në rininë e tij ka qenë "një ekstremist komunist dhe fanatik i vërtetë i stalinizmit". 

Tirana jashtë listës së Financial Times për qytetet ku vlen të investohet

Postuar në 22 Shkurt, 2016 10:50

Rajoni renditet përgjithësisht në kategorinë e qyteteve europiane të të ardhmes për nga eficienca e kostos, ndërsa nga Shqipëria sërish nuk ka asnjë qytet apo rajon në renditjen e Financial Times të këtij viti, ashtu siç nuk kishte as vitin e mëparshëm.

Subscribe to RSS - Financial Times