filmi

Një film për Rumiun

Postuar në 08 Qershor, 2016 16:41

Një film për poetin e njohur sufi të shekullit të 13-të, Jalaluddin al-Rumiu. I dashur shumë në SHBA, poeti iranian, i vdekur në Konyta të Turqisë, është ideuar si figura qendrore një filmi biografik nga skenaristi i filmit “Gladiatori”, David Franzoni dhe producenti, Stephen Joel Broën. Ata mendojnë se një film i tillë do t’i japë “një fytyrë dhe imazh” poetit që është shumë i lexuar në Perëndim dhe në SHBA, por edhe do të ndryshojë disi rrjedhën e narrativave për myslimanët, që së fundmi dominohen nga stereotipet negative.

Rrëfimi i vrasjes së 1 milion njerëzve para kamerave

Postuar në 03 Qershor, 2016 15:17

I shpallur në vitin 2015 nga “The Guardian” në krye të 50 filmave më të mirë të dekadës, Act of Kil

Kristaq Mitro: “Në vitin 1985 u realizua një film artistik për Enver Hoxhën”

Postuar në 19 Prill, 2016 10:09

Kinostudio ka realizuar një film artistik mbi Enver Hoxhën në vitin 1985. Ky fakt është bërë publik nga regjizori Kristaq Mitro në rubrikën “Emocione” të shoë “E diell” në “Top Channel”. Mitro ka rrëfyer se filmi u realizua bashkë me regjizorin tjetër Ibrahim Muço dhe skenaristin Vath Koreshi.

 

Një film për Kosovën nga Spielberg

Postuar në 01 Prill, 2016 10:17

Steven Spielberg do të realizojë një film mbi Kosovën dhe konfliktin e saj të vitit 1999. Lajmi bëhet i ditur nga “Koha Ditore” e cila shkruan në numrin e sotshëm se nga komunikimi me “Amblin Entertainment”, kompanisë filmike të Spielbergut, është konfirmuar ky projekt. “Kosova është një rrëfim sa i ndërlikuar, aq edhe i thjeshtë. Ka të bëjë me një popull të shtypur që kërkon lirinë, dhe ajo kërkohet edhe me armë edhe me diplomaci.

Elvis dhe Nicson në një film

Postuar në 29 Mars, 2016 14:39

Në vitin 1970 Elvis do të takonte presidentin Nicson. Dy figura të kundërta, por që siç dëshmohet nga njerëz të afërt të tyre, u lidhën në një ndjenë miqësie që me takimin e parë. Prelesy kërkoi një bexh të FBI-së, meqenëse ishte koleksionist, duke shprehur paraprakisht me një letër "gatishmërinë për t'i shërbyer vendit". BBC-ja shkruan se ky takim është më i kërkuari në Arkivën Kombëtare të ShBA dhe nisur nga ngacmimi i kuriozitetit që përcjell së fundmi është menduar që të realizohet edhe në një film.

“Leninfilm” i ofron Di Caprios rolin e Leninit

Postuar në 19 Janar, 2016 00:17

Studio ruse “Lenfilm” i ka ofruar aktorit të njohur Leonardi Di Caprio rolin e Leninit të ri, në një film që do të realizohet për revolucionin. Më herët Di Caprio kishte shprehur interes për të luajtur një rol ku portretizohet Lenini, Rasputini, apo edhe Vladimir Putin. “Lenfilm” është studioja më e vjetër në Rusi, e krijuar që në vitin 1914, kur një komitet lokal ushtarak në St. Peterburg nisi të realizonte filma. Në vitin 1918, studioja u zgjerua për t’u bërë Komiteti i Filmave në St. Peterburg dhe hapi 68 kinema në qytet.

"Tomka" në shënimet e Xhanfise Kekos

Postuar në 30 Shtator, 2015 11:51

Fragmente nga ditari 

Zbulimi i jetës në Mars përkon me filmin e Ridley Scott “The Martian”. Regjisori: “U njoha dy muaj më parë me zbulimin, por ishte vonë”

Postuar në 29 Shtator, 2015 14:41

Ridley Scott u njoh me fotografitë e NASA-s që provonin se kishte ujë të rrjedhshëm në Mars dy muaj më parë. I përfshirë në realizimin e filmit “The Martian”, Scott thotë se pavarësisht kësaj, ishte shumë vonë që zbulimi të përfshihej në film. Gjithsesi ka patur një bashkëpunim mes agjencisë dhe regjisorit të njohur i cili ka realizuar një film që flet pikërisht për misionin e njeriut në planetin e kuq. Mbijetesën aty ku ndërthuret arti me të dhëna shkencore.

Robert Budina: Shqipëria nuk ka treg për filma të animuar

Postuar në 27 Shtator, 2015 13:17

Si arriti të sfumohej “suksesi” i viteve të regjimit ku numri i filmave vizatimorë ishte i konsiderueshëm?

"Na duhet Autorësia dhe Identiteti në kinematografi"

Postuar në 22 Shtator, 2015 14:02

Me regjisorin Luan Kryeziu, në një bisedë për filmin “Heroi” dhe si e sheh sot kinematografinë në hapësirën shqiptare

Filmi juaj provokon një dramë. Historia e Shkëmbit, sa i ngjason jetës së mijëra djemve kosovarë që iu bashkuan luftës?

Pages

Subscribe to RSS - filmi