filmi

Do shumë Shqipëria të bëhet si Bota

Postuar në 10 Prill, 2019 12:54

Një llambë që ndriҫon errësirën, një turbinë me filma të vjetër dokumentarë, dhe fjalët e një burri tëmoshuar: "Dikur thuhej një shprehje e Leninit, plus elekrifikimin kemi komunizmin. Nejse ajo në fakt nuk erdhi kurrë, ajo mbeti përrallore."

"Lista e Shindlerit" trazon Gjermaninë (trailer)

Postuar në 04 Janar, 2019 16:58

Vendimi fillestar i një kinemaje në qytetin Hachenburg  të Gjermanisë për t’u ofruar bileta falas anëtarëve të Partisë Alternativa  e Ekstremit të Djathtë (AFD) për premierën e filmit "Lista e Shindlerit" ngjalli reagime të ashpra.

Tragjedia e "Kursk" në një film

Postuar në 06 Dhjetor, 2018 10:29

Ka nisur të shfaqet në kinematë europiane filmi "Kursk" me regji të Thomas ëinterberg. Subjekti bazohet në incidentit tragjik të vitit 2002 në Detin Arktik, ku nëndetësja bërthamore ruse K-141 u fundos bashkë me 118 anëtarët e saj të ekuilazhit. 

Pasojat mund të ishin të tjera nëse qeveria ruse do kishte pranuar menjëherë ndihmën e qeverive të huaja. Përpjekja e zhytësve norvegjezë dhe holandezë 5 ditë pas incidentetit rezultoi e pasuksesshme. 

Filmat e viteve 1978-1982 në emergjencë restaurimi

Postuar në 28 Shtator, 2018 22:19

Ishin vitet ‘50 kur në Shqipëri filluan të prodhoheshin filma nga Kinostudioja “Shqipëria e re”. Pikërisht këto prodhime filmike do të bëheshin baza, ku më vonë do të ngrihej puna e Arkivit Qendror Shtetëror të Filmit. Me koleksion të krijuar kryesisht nga fondi i depozitës legale të prodhimit shqiptar të filluar prej vitit 1947, sot, Arkivi Shtetëror i Filmit numëron mbi 6000 tituj filmash, prej të cilëve më shumë se 4000 tituj filmash shqiptarë.

Tabela me të dhënat për nr e filmave

Një film për Arbërinë

Postuar në 07 Maj, 2018 23:34

Arbëria. Ky është titulli i një filmi që po realizohet nga Francesca Olivieri i cili trajton temën e një vajze arbëreshe që rigjen rrënjët e veta të origjinës. Aida është një vajzë nga pakica arbëreshe e cila i kundërvihet zakoneve dhe largohet jashtë. Me vdekjen e të atit detyrohet të rikthehet për të rënë në kontakt me origjinën, me një gjuhë dhe etni tjetër.

"Mosbindja", filmi që tronditi festivalin e Torontos

Postuar në 24 Prill, 2018 11:25

E paragjykuar nga tërheqja  seksuale gjatë  viteve të adoleshencës për mikun e saj më të mirë, një grua kthehet në komunitetin ku ajo u rrit.

Kthimi i saj do të nxisë një histori dashurie mes  vajzave të dy judenjve ortodoksë, - njëra prej tyre e bija e rabinit të Nju Jorkut. Një sprovë  për të eksploruar kufijtë e besimit dhe seksualitetit.

Filmi «Mosbindja» me Drejtor,  Sebastian Lelio bazohet në romanin e Naomit Alderman, ndërsa në rolet kryesore janë Rachel ëeisz dhe Rachel McAdams.

Një film biografik për Karl Marx

Postuar në 15 Mars, 2018 13:35

Një biografi ndryshe për Karl Marx vjen përmes filmit “I riu Karl Marx” me regji të Raoul Peck sjell një vështrim dinamik të jetës së njërit prej mendimtarëve më ndikues të historisë njerëzore. Revista “Foreign Policy” shkruan se regjizori ka bërë një gjetje të mirë duke shmangur kompkimimet ideoligjike dhe shtjellimin e tezave të Marx që përfaqësohen te vepra kryesore e tij, “Kapitali”.

Churchill-i më njerëzor i Gary Oldman

Postuar në 08 Mars, 2018 10:26

Gary Oldman ka fituar këtë vit Oscar-in si aktori më i mirë në rolin kryesor të filmit “Darkest Hour” – “Momenti më i vështirë” me regji të Joe Wright dhe skenar të Anthony McCarten.

Filmi vlen të shikohet dhe loja e Oldman është me të vërtetë e arrirë, edhe pse imazhi i Churchill – është kaq i njohur sa kushdo do të kërkojë dallime fizike evidente. Larg portretizimit si njeri i hekurt dhe i skicuar në imagjinatë pas fjalimeve të zjarrta të politikës së luftës, na përcillet një Uniston Chuchill më njerëzor, i butë dhe që këshillohet nga bashkëshortja, apo edhe që qan jo rrallë.  

Gibson dhe Caveziel, kësaj radhe me "Ringjallja" e Krishtit..."filmi më i madh në Histori"

Postuar në 31 Janar, 2018 15:47

Pasioni i Krishtit do të ketë një pjesë të dytë. Pas filmit të shumëdebatuar të vitit 2004, që u filmua në Itali, Mel Gibson si regjizor dhe Jim Caviezel në rolin e Jezusit. Titulli është i përshtatshëm për një seri të dytë: Ringjallja. Dhe siç mund të merret me mend huazon sërish një narrativë biblike nga Testamenti i Ri. Vetë aktori, ka folur për “Usa Today” duke zbuluar se filmi do të jetë diçka që do të bëjë bujë.

Ka gjëra që nuk mund t’i them dhe që do të shokojnë audiencën

citohet ai.

"Vdekja e Stalinit" ndalohet në Rusi

Postuar në 25 Janar, 2018 12:45

Media të shumta në Perëndim raportojnë se autoritetet ruse kanë ndaluar shfaqjen në kinema të filmit “Vdekja e Stalinit”, një satirë që ka për autor Armando Iannuçi. Nuk ka një sqarim shterues për këtë vendim, por sipas mediave britanike, prej nga ku origjinon edhe ky produksion, thuhet se ka arsye politike dhe ideologjike. BBC-ja citon një zyrtar të Ministrisë ruse të Kulturës, Juri Poliakov, sipas të cilit “filmi ka elementë të luftës ideologjike”.

Pages

Subscribe to RSS - filmi