festimet

Bashkia e Tiranës vendos që festimet e 75-vjetorit të Çlirimit të bëhen më 20 shkurt 2020

Postuar në 27 Dhjetor, 2019 15:19

Bashkia e Tiranës vendos festimin e 75 – vjetorit të Çlirimit për më 20 shkurt të vitit 2020. Këshilli ka rënë dakord me propozimin e kryetarit Erion Veliaj që ka argumentuar se tërmeti i 26 nëntorit prishi atmosferën festive të parashikuar, por nuk mund të cenojë detyrimin tonë për të kujtuar të rënët për liri. 

Zoti Veliaj, çne u tregove kaq budalla për 5 Majin?!

Postuar në 05 Maj, 2019 10:29

Të gjithë e mbajmë mend ”tironsin e squt”, Erion Veliaj që shtyu festimet për Ditën e Verës për shkak se në 14 Mars sinoptikanët e bashkisë kishin parashikuar “shi me gjyma”.

Zoti Veliaj madje iu referua sondazheve on line për të justifikuar shtyrjen e festimeve pikërisht 1 ditë pas protestës së opozitës. Vendim i “squt” nga pikpamja publiçitare, nga ato që pelivani Veliaj i përdor për propagandën e tij bajate. Ja se çfarë postonte zoti Veliaj 1 javë para Ditës së Verës:

Veliaj pati të drejtë. "Populli" nuk feston dot pa Partinë

Postuar në 14 Mars, 2019 16:56

Erjon Veliaj tha se nuk do ketë festime të Ditës së Verës më 14 mars, sepse do binte shi. Në fakt shi nuk ra, ose ranë disa pika që thanë veten. Ndaj shtyrja e festimeve “kur të dalë Dielli“, nuk eci siç pritej. Zotit Veliaj nuk i ecin skenarët entuziastë, pasi hileja e tyre është kaq banale saqë i nënshtrohet lloj lloj rastëisve. Si kjo e sotmja që nuk ra shi.

Shumicat dixhitale të kryetarit të Bashkisë

Postuar në 11 Mars, 2019 11:31

10 000 njerëz votuan që festimet e 14 marsit të zhvendosen më 17 mars. Këtë na e njofton në tuiter , kryebashkiaku i Tiranës, Erjon Veliaj. Sipas tij kjo është një shumicë që ka vendosur dhe sondime të tilla që i zhvendosin festimet zyrtare në varësi të motit duhen bërë më shpesh. 

Njerëz nga 120 kombësi në Tiranë/Me apo pa Shpellarët zoti Veliaj?

Postuar në 02 Janar, 2019 14:38

Kryebashkiaku i Tiranës, Erjon Veliaj, ka shpërndarë në rrjetin social tuiter pamje të festimit të Natës së Vitit të Ri nga sheshi “Skënderbej”. Fishekzjarrët e shumtë të menaxhuar nga autoritetet publike kanë ofruar një spektakëlë që duket se këtej e tutje edhe për raste ditëlindjesh do të jetë vetëm me leje.

Duhet festuar apo përkujtuar akti formal i pavarësisë së Kosovës?

Postuar në 17 Shkurt, 2018 12:14

Sot Kosova përkujton 10 vjetorin e Pavarësisë së vendit. Përkujtim që po shndërrohet nga elitat politike në festim. Dita e Pavarësisë, apo akti i shpalljes formale të saj nga Kuvendi i Kosovës, duhet përkujtuar. Edhe pse Pavarësia e këtij shteti, ka nevojë për një korrektim historik sa herë përkujtohet, pasi akti formal i 17 shkurtit është i pamundur  pa pavarësinë reale të 1999-ës.

Pakica greke në Jug, festime treditore për festën kombëtare të Greqisë

Postuar në 02 Nëntor, 2017 13:06

Pakica greke në Shqipëri ka festuar për tri ditë festën Kombëtare të Greqisë. Apo siç njihet ndryshe Ditën e Jo-së, që përkujton refuzimin e Athinës zyrtare ndaj ultimatumit të Italisë Fashiste më 1940. Sipas njoftimit të Greek Reporter, në festime kanë marrë pjesë nxënës shkollash nga Saranda, banorë të zonave minoritare , por edhe përfaqësues të politikës si kreu i PBDNJ-së, Vangjel Dule, kreu i OMONIA-s, Leonidha Papa dhe ambsadorja greke në Tiranë, Eleni Sourani.

Ilir Meta, i munguari i apelit të ambasadorit Lu

Postuar në 28 Korrik, 2016 23:26

Romana Vlahutin dhe Donald Lu, janë padyshim dy ndër ambasadorët më aktivë në Shqipëri. Por krahas këtij roli po del në sipërfaqe edhe një preferencë, një anim i lehtë, i cili në ditët e fundit të diuskutimit për ndryshimet kushtetuese, u evidentua si pjesëmarrje e hapur në lojërat e politikës shqiptare.

Festime që na mbajnë larg Europës…

Postuar në 23 Qershor, 2016 12:29

Sot gazetat shqiptare janë hapur me tituj që zbulojnë “sekretin” qeveritar sesi do të priten në mënyrë madhështore lojtarët e kombëtares?!. Do të festohet skualifikimi ynë nga 16 finalistët e Francës?!

Pse Kadare habitet me shqiptarët

Postuar në 29 Janar, 2016 11:04

Shkrimtari i njohur Ismail Kadare thotë se ka mbetur i habitur nga festimet për ditëlindjen e tij. “Ka miq të mitë që nuk kënaqen me asgjë, se thonë se duhej bërë më shumë. Por jo, nuk jam dakord. Është bërë shumë për mua, madje edhe ndjeva një lloj habie,” thotë shkrimtari në një telefonatë nga Parisi pë gazetën Panorama. Kadare shpreh edhe keqardhjen që askush nuk u kujtua për përvjetorin e vdekjes së Heroit tonë Kombëtar, Skënderbeut. “Vetëm pak ditë më parë ishte përvjetori i vdekjes së Skënderbeut, në datën 17 janar. Vetëm ditën e vdekjes i njohim atij.

Subscribe to RSS - festimet