femrat

Gjymtimi seksual, si po i dëmton femrat dhe ekonomitë

Postuar në 12 Shkurt, 2020 13:11

Prerja dhe modifikimi i organit gjenital femëror, (një traditë e ngjashme me synetllikun te djemtë, por e panevojshme për vajzat) shkakton një kosto të mjerueshme ekonomike, sipas Organizatës Botërore të Shëndetit (OBSH).

Sanremo e femrave hap polemika ende pa filluar festivali

Postuar në 17 Janar, 2020 13:01

Në edicionin e tij të 70-të, festivali italian i këngës ua ka lënë të gjithë pushtetin grave. Janë plot 10 femrat (të gjitha shumë të bukura) që do të shoqërojnë në skenë Amadeus, prezantues i njohur në ekranin e vendit fqinj. Mes tyre është edhe prezantuesja shqiptare, Alketa Vejsiu. Por nëse në teatrin “Ariston” këtë vit do të dominojnë gratë, edhe debatet që hapen pritet që të kenë protagoniste të njëjtat. Madje një debat i tillë është hapur ende pa nisur festivali.

Francë, në protestë shfaqet edhe simboli i Marianne

Postuar në 15 Dhjetor, 2018 16:04

Diversifikohen ngjyrat e protestuesve në Francë. Pas jelekëve të verdhë që prej pesë javësh kanë pushtuar vëmendjen e mbarë Europës, tani në rrugët e Parisit po protestojnë edhe femrat gjysmë të zhveshura në stilin e Marianës, simboli i lirisë, arsyes dhe rezistencës, që vjen që nga koha e Revolucionit dhe është realizuar si ilustrim më mirë nga Delacroix.

“Mrekullia nga Poshtë”, bien mitet rreth virgjërisë së femrave (Video)

Postuar në 24 Shkurt, 2018 23:27

Mitet rreth seksit janë shumë. Por sa e arsyeshme është që ende të besojmë në to, teksa në 2018 kemi të dhëna shkencore dhe mjekësore në dispozicion? Për këtë arsye, Nina Brochmann dhe Ellen Støkken Dahl, autoret e librit «Mrekullia nga Poshtë», në një fjalim të tyre në TEDx në Oslo u përpoqën të hedhin poshtë me argumente dy mite të mëdha rreth virgjërisë së femrave.

Armeni, 1 400 aborte në vit. Kërkohen fëmijë meshkuj

Postuar në 22 Shkurt, 2018 12:07

Zakoni i abortit për shkak të kërkimit të një fëmije mashkull nuk është zakon që haset vetëm në Shqipëri. India dhe Kina po ashtu e kanë të përhapur një praktikë të tillë, ndërkohë që gazeta “The Guardian” raporton se edhe në Armeni kjo prirje është shumë e lartë.

1400 aborte në vit për fetuse që janë vajza për një raport lindjeje 120 meshkuj me 100 femra.

Standardi i diskrimiminimit që na vjen (edhe)nga Perëndimi

Postuar në 11 Tetor, 2017 11:02

Revista ekonomike “Monitor” sjell në vëmendje një statistikë me shumë rëndësi, referuar kjo Institutit të Statistikave. Sipas kësaj statistike, kompanitë e huaja që operojnë në Shqipëri, paguajnë më pak femrat sesa meshkujt në masën 34%.

Arabia Saudite/Mbreti Selman dekreton të drejtën e femrave për të drejtuar makinën

Postuar në 27 Shtator, 2017 08:39

Mbreti Selman i Arabisë Saudite ka miratuar së fundmi një dekret që lejon për herë të parë që femrat në këtë vend të pjaisen me leje drejtimi automjeti dhe të ngasin makina. Deri më sot, femrat që kapeshin në timon, mund të arrestoheshin dhe gjobiteshin. Dekreti do të hyjë në fuqi dhe bëhet efektiv nga 24 qershori 2018. Arabia Saudite është vendi i vetëm në botë që ndalon fermat të drejtojnë makinën.

Konsumi i çajit çon në ndryshime epigenetike te femrat

Postuar në 03 Qershor, 2017 16:11

Studiuesit në universitetin e Upsalas në Suedi kanë arritur në konkluzionin se konsumi i çajit çon në ndryshime epigenetike te femrat. Ndryshime të cilat konsistojnë në aktivizimin e disa geneve si pasojë e veprimit të aktorëve të jashtëm. Këto gene ndërveprojnë me metabolzimin gjatë sëmundjes së kancerit dhe çlirimit të estrogjenit. Studime të mëhershme kanë provuar se konsumi i kafes dhe çajit luan një rol në frenimin e  tumoreve, uljen e inflamacioneve dhe në metabolizmin e estrogjenit. Por për çajin ndryshimet epigenetike prekin vetëm femrat.

Bagëtia “pjell” zoti Imami, gruaja “lind”

Postuar në 30 Maj, 2017 11:01

Kur pashë sot në mëngjes, në shtypin online, deklaratën e Arben Imamit thënë dje në emisionin “Opinion” të Gazetarit Blendi Fevziu, rreth grave që nuk kanë bërë asgjë, por kanë lindur nga dy tre fëmijë dhe janë futur në listat e kandidatëve, menjëherë mendova nënën time që ka lindur katër fëmijë dhe një i pestë që nuk arriti të jetonte më shumë se pak orë. Po e citoj deklaratën të plotë për korrektësi sikurse ishte në video: “Nuk mund të hiqet Jozefina Topalli nga listat. Ai hoqi Topallin nga Listat dhe vuri në listë shtëpiake që s’kanë bërë asnjë punë se kanë pjellë nga 3-4 fëmijë”.

Chaupadi, praktika e izolimit të femrave gjatë ciklit menstrual

Postuar në 12 Prill, 2017 13:54

Në Nepak cikli menstrual shikohet si burim ftakeqësish, papastërtie dhe sëmundjesh. Për këtë arsye femrat e moshës 35-45 vjeç përjashtohen nga komuniteti një javë në muaj. Ato dalin jashtë fshatrave, shtëpive, për të qëndruar në pyll apo diku tjetër, ku shpesh ndodhin fatkeqësi për shkak të natyrës, kafshëve të ndryshme etj.. Kjo paraktikë izolimi hinduike quhet Chaupadi dhe në Nepal Gjykata e Lartë e ka shpallur ilegale në vitin 2005. Por nga një vendim në praktikë ka shumë ndryshim dhe femrat në Nepal duhet të mësohen të durojnë këtë keqtrajtim.

Pages

Subscribe to RSS - femrat