fbi

Dëshmia e Comey para Senatit të SHBA: Trump më kërkoi Besnikëri

Postuar në 08 Qershor, 2017 15:31

Dëshmia e ish-kreut të Byrosë Federale të Hetimit, James Comey para Senatit amerikan(teksti i shkruar) është hedhur nga mediat online dhe qarkullon në formën e një dokumenti prej 7 faqesh. Comey, që me gjasë do të mbetet si një nga figurat më të debatuara të Byrosë, është thirrur të dëshmojë për marrëdhëniet e tij me presidentin e zgjedhur të SHBA-së, Donald Trump që mandej u bë president në detyrë të plotë.

I mpleksur me rusët, edhe dhëndri i Trump nën hetim nga FBI

Postuar në 27 Maj, 2017 12:10

Me shumë interes pritet dëshmia në kongres e ish-drejtorit të Byrosë Federale të Hetimeve, Xhejms Komei, lidhur me dyshimet për ndikimin rus në zgjedhjet amerikane dhe administratën e re të Shtëisë së Bardhë. Gazeta The Washington Post shkruan se Jared Kushner, dhëndri dhe këshilltari i presidentit amerikan Donald Trump i kishte sugjeruar në fillim të dhjetorit ambasadorit rus në Uashington krijimin e një kanali të fshehtë komunikimit të drejtpërdrejtë me Kremlinin.

Deklarata rrëmujë, Trump: Do ta shkarkoja Comey, pavarësisht rekomandimeve të Prokurorit të Përgjithshëm

Postuar në 12 Maj, 2017 10:22

Përtej letrës së shkarkimit që do të mbetet në çdo rast një dokument referimi, presidenti amerikan Donald Trump ka deklaruar në një intervistë për NBC se "ishte vendimi im për të shkarkuar Comey". Lidhur me rekomandimin e Prokurorit të Përgjithsëm, Sessions, Trump tha se ai "ishte një djalë shumë i zgjuar që e shkruaajti letrën, po une do ta shkarkoja sërish". Shkarkimi i kreut të FBI-së James Comey ka provokuar debat të madh publik në SHBA, pasi ai po hetonte për lidhjet e mundshme mes fushatës së Trump me shërbimet ruse.

Trump shkarkon drejtorin e FBI-së, James Comey

Postuar në 10 Maj, 2017 00:16

Nuk kalon dot java pa një lajm nga Donald Trump. Mediat kryesore amerikane bëjën të ditur se presidenti i SHBA ka shkarkuar nga detyra kreun e Byrosë Federale të Hetimit(FBI), James Comey. Në një njoftim për shtyp, Shtëpia e Bardhë sqaron se vendimi është marrë në bazë të rekomandimeve të qarta si të Prokurorit të Përgjithshëm, Jeff Sessions, ashtu edhe zëvendësit të tij, Rod Rosenstein.

Kreu i FBI, Comey: Do të merrja të njëjtin vendim për hetimin ndaj Clinton

Postuar në 03 Maj, 2017 17:45

Pse ishte e nevojshme që 11 ditë përpara zgjedhjeve presidenciale Ju të njoftonit hapjen e një hetimi rreth një kompjuteri të ri, pa patur dijeni se çfarë kishte në të? Pse nuk bëtë thjesht hetimin siç do të bënit normalisht?

Clinton: Nëse zgjedhjet do ishin bërë më 27 tetor, do isha Presidente. FBI dhe WikiLeaks kombinuan goditjet

Postuar në 03 Maj, 2017 09:38

Hillary Clinton është shfaqur sërish para publikut me disa kritika të forta në adresë të presidencës Trump që kaloi 100 ditët e para. Në një takim në New York, Clinton foli edhe për fushatën elektorale të vjeshtës së vitit 2016 të cilën ajo e humbi. Ish-kandidatja demokrate pranoi përgjegjësinë e plotë për humbjen, pasi siç tha ajo, “unë isha kandidatja, unë isha personi në garë".

Dramë dashurie FBI-ISIS/Niset të hetojë, martohet me një reper që luftonte në Siri, pendohet dhe kthehet në SHBA

Postuar në 02 Maj, 2017 09:36

Një ngjarje si në filma. Kështu mund të konsiderohet ajo që ka ndodhur me një punonjëse të Byrosë Amerikane të Hetimit (FBI) e cila ishte përkthyese me çertifikatë top-secret. Sipas mediave të ndryshme, Daniela Green udhëtoi në Siri në vitin 2014 me detyrën e hetimit të një operativi kyç të ISIS, por ka përfunduar duke u martuar me të. Ajo gënjeu Byronë duke udhëtuar drejt vendit në konflikt dhe duke u martuar me një të dyshuar. CNN shkruan se Departamenti i Drejtësisë e ka trajtuar butë rastin e saj ndërkohë që edhe akzuat u minimizuan.

CIA+FBI = KGB

Postuar në 12 Mars, 2017 15:07

Gazetari Glenn Greenwald, bashkëthemelues i “Intercept”, deklaroi gjatë një interviste për rrjetin CNN se në zgjedhjet e fundit presidenciale nuk ndërhynë vetëm rusët, por edhe agjencitë qeveritare amerikane, CIA dhe FBI. Sipas tij ka nevojë për një hetim urgjent, pasi kjo që ndodhi ka cenuar besimin e amerikanëve, por përbën rrezik real për demokracinë. Akuza e Greenwald na çon në klimën e Rusisë Sovjetike, në vitet e fundit të së cilës, shërbimi sekret, KGB ishte organizata më e fuqishme në vend, përderisa lideri i saj, Andropov erdhi në krye të shtetit.

Komedia elektorale në ShBA – Hapet hetim për FBI-në dhe drejtorin Comey

Postuar në 12 Janar, 2017 21:11

Departamenti i Drejtësisë në ShBA deklaroi sot përmes Inspektorit të Përgjithshëm, Michael Horowitz, se do të nisë një hetim për veprimet e FBI-së dhe drejtorit të saj James Comey gjatë zgjedhjeve presidenciale. Vendimi i Comey për të rihapur hetimet për çështjen e e-maileve 11 ditë para zgjedhjeve ndërkohë që ai në korrik cilësoi se Clinton nuk do të ngarkohet me akuza, shihet me dyshim. 

Raporti i shërbimeve amerikane, një “përmbledhje e shtypit” rus

Postuar në 07 Janar, 2017 14:42

Raporti i dakordësuar i tri agjencive amerikane të inteligjencës, publikuar dje në një version të deklasifikuar, është përqafuar nga mediat kryesore si libri i zbulesës së aktiviteve ruse në zgjedhjet amerikane. Ndërkohë variante sekrete të raportimit të shërbimeve kanë dalë në NBC dhe një akt i tillë është cilësuar me prapavijë politike nga presidenti i zgjedhur Donald Trump por edhe themeluesi i WikiLeaks, Julian Assange. 

Pages

Subscribe to RSS - fbi