Fatos Lubonja

Kur Shqipëria shpallte Trump rrezik për demokracinë dhe qytetërimin

Postuar në 07 Janar, 2020 12:05

Olsi Jazexhiu ka sëkëlldisur rehatinë e liberalëve të Tiranës me deklaratat e tij për Donald Trump. Edhe Fatos Lubonja. Në një emision televiziv ata janë pozicionuar kundër politikës së Trump me Iranin. Dhe ky është mëkat sepse bota zien dhe këta nuk shohin rrezikun që i vjen Shqipërisë. Dakord por Irani me SHBA kanë në konflikt që në vitin 1979, kurse Shqipëria e krruajti me gjethe fiku sapo në pushtet erdhi Sali Berisha dhe pas tij Edi Rama. Çfarë faji ka Irani këtu se duikush në Tiranë do të luajë një lojë më të madhe se ka këllqet? 

Kullat, qendrat e reja tregëtare dhe opozita që bën sikur nuk kupton*

Postuar në 28 Shtator, 2017 10:16

Lexova para disa ditësh një lajm që buron nga revista  ekonomike “Monitor”, e cila, duke iu referuar agjencisë ndërkombëtare të real estate “Collier International”, zbulon se Shqipëria paska 235 m² sipërfaqe qendrash tregtare për çdo 1000 banorë, çka tejkalon edhe vende si Gjermania, Franca, Italia Spanja. Duke u nisur nga kjo e dhënë, komentohej bumi i lejeve të ndërtimit që po jep së fundmi dyshja Rama-Veliaj, si për kulla të larta e pallate banimi, si për ndërtimin e qendrave të reja tregtare.

Mbi koalicionin PS-PD dhe prishjen Rama-Meta

Postuar në 13 Gusht, 2015 13:35

Kohët e fundit po flitet shumë për një prishje të mundshme ekuilibrash të maxhorancës në pushtet. Po flitet çuditërisht deri për një aleancë PS – PD, që do ta nxirrte jashtë loje LSI-në e Ilir Metës, ashtu sikurse nuk mungojnë versionet se LSI mund të kthehet në koalicion me PD-në e po ashtu se së fundi marrëdhëniet Rama – Meta janë ftohur dukshëm.

Çfarë po ndodh? A ka ndonjë të vërtetë në këtë thashethemnajë politike? Cilët janë iniciatorët e sulmit ndaj tjetrit? Cilat janë arsyet? Deri ku mund të arrijnë?

Subscribe to RSS - Fatos Lubonja